Търсене
Close this search box.

Радостин Митков от ЦВП „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE)

Радостин Митков от ЦВП „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE)

Радостин Митков от ЦВП „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE)

Радостин Митков от ЦВП „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE)


Направи дарение на училище!



***

Радостин Митков е на 23 години, завършил е авиационно инженерство в Саутхeмптън (Великобритания) и понастоящем е младши изследовател в Център за върхови постижения „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE), финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Роля в проекта

Като използва компютърни симулации в пилотния проект „Цифров двойник на града“ той изследва вятъра и движението на въздуха в градска среда, като фокуса е да се проучи най-вече замърсяването в София. 

Потенциалните по-силни ветрове в градска среда се пораждат вследствие на наличието на по-високи сгради – между всеки две сгради се образува ускорение на въздушните течения и колкото са по-високи и по-близо една до друга тези сгради, толкова по-голямо става това ускорение.

Целта е да се види доколко новопостроените сгради биха повлияли на самото разпространение на замърсяването и ако се налага – да се предложи промяна на техния дизайн и проектиране.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Приложение 

На вече построените сгради и квартали е много трудно да се повлияе, но на новостроящите се сгради и комплекси може предварително да се направят анализи за това как те биха променили посоката на вятъра и разпространението на замърсяванията. Съответно, ако се установи, че дадени сгради ще влияят неблагоприятно, учените биха могли да предложат промени в дизайна или разположението им. 

Очаква се в най-скоро време в столицата все повече да се появяват високи сгради и такива анализи да бъдат прилагани все по-често. В някои градове като Лондон например, те са задължително условие по закон и преди да бъде одобрен строежът на всяка една сграда е необходимо по такъв начин да се докаже, че тя няма да представлява опасност с промяната на ветровете, която би причинила.

Очаквания за бъдещето

Надеждите са в най-скоро време и у нас да бъдат въведени някакви установени правила за строене, вземащи предвид предварителни анализи на това как новостроящите се сгради ще повлияят на вятъра и на въздуха.

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.