Търсене
Close this search box.

Психеделиците могат да са бъдещето в лечението на депресия

Психеделиците могат да са бъдещето в лечението на депресия

Психеделиците могат да са бъдещето в лечението на депресия

Психеделиците могат да са бъдещето в лечението на депресия


Направи дарение на училище!



***

Псилоцибинът, ключова съставка в „магическите гъби“, може да помогне за контролиране на симптомите на депресия, твърдят експерти. 

 

Половината от тези, които използват лекарства, отпускани по лекарско предписание за справяне с депресията, съобщават, че все още изпитват тежки, често инвалидизиращи симптоми, което подтиква изследователите да проучват нови възможности за лечение.

Намирането на безопасни и ефективни антидепресанти е приоритет във фармацевтичната индустрия, тъй като те са сред най-често предписваните лекарства в Съединените щати- до 1 на 10 души ги приемат редовно, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
Напоследък фокусът е върху психеделичните наркотици, считани преди за „развлекателни’’- например псилоцибин- опияняващото съединение, съдържащо се в „магическите гъби“.“

„В момента се провеждат множество клинични изпитвания, в които се тестват психеделици за лечение на различни разстройства, включително депресия, обсесивно-компулсивно разстройство, разстройство на употребата на вещества и клъстерно главоболие“, казва в имейл изследователят и психиатър Алекс Куан.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Официалното одобрение на тези съединения като възможности за лечение ще зависи от резултатите на тези клинични изпитвания, които все още имат нужда от най-малко няколко години“, казва Куан, доцент по психиатрия в Медицинското училище на Йейлския университет.

Ето един бърз поглед защо изследователите възлагат надежди на тези възможности за лечение и какво показват данните от ранните проучвания.

 

Обхват на проблема

Около 5% от хората в Съединените щати са диагностицирани с депресия- разстройство на настроението, което причинява постоянно чувство на тъга и загуба на интерес към ежедневните дейности, според Националния институт за психично здраве.
И това е само около половината от тези, които приемат антидепресанти с рецепта, които също се използват за лечение на тревожност и синдром дефицит на вниманието и хиперактивност, въз основа на Центровете за контрол и превенция на заболяванията и други оценки.

Наричано още голямо депресивно разстройство или клинична депресия, заболяването засяга емоциите на страдащите и способността им да изпълняват различни ежедневни задачи, като при това може да причини и физически усложнения, казват експертите.
Проучване, публикувано от Лансет през 2007 г., установява, че депресията причинява по-тежки понижения в качеството на живот и цялостното здраве, отколкото сърдечните заболявания, артритът, астмата и диабетът.
Поради това изследователите определят депресията като „по-инвалидизираща“ от много от тези заболявания.

Администрацията по храните и лекарствата е одобрила повече от 30 лекарства с рецепта и други лечения за депресия, като още десетки са в клинични проучвания.
Това прави лечението на депресия един от най-бързо развиващите се пазари във фармацевтичната индустрия с близо 19 милиарда долара годишни продажби, според изследователя на индустрията Биоспейс.
Въпреки че тези лекарства са ефективни за много хора, до 15% от тези, които ги приемат, не виждат подобрение в симптомите на депресия, докато до 40% изпитват само частично подобрение, въз основа на резултатите от проучване през 2015 г.

Отделно проучване, публикувано през април, установи, че антидепресантната терапия не подобрява цялостното благосъстояние на хората, които се подлагат на нея.

„Има влошаваща се криза на психичното здраве, подхранвана от хора с депресия, които не реагират на съществуващите лечения“, казва Матю Джонсън, професор по психиатрия и поведенчески науки в Медицинското училище на Университета „Джон Хопкинс„.

 

Нетрадиционни подходи

Именно тази „криза“ е накарала изследователите да проучат използването на съединения, които традиционно не са били включени в класа на антидепресантите, за повлияване на това, което някои наричат резистентна на лечение депресия.
Ескетаминът, производно на кетамин или „специален К“, както някога е бил известен на използващите го, е бил разрешен за употреба при пациенти с тежка и/или резистентна на лечение депресия през 2019 г.
Седативът, който може да насърчи подобно на транс състояние при определени дози, някога е бил популярен наркотик в културата на „рейв“, но също така е бил използван като анестетик.

Лекарството против депресия, продавано като Справато, действа върху префронталния кортекс- областта на мозъка, която управлява отговора на стреса.
Хроничният стрес е често срещана причина за тежка депресия, според Националния институт за психично здраве.
В клинични проучвания ескетаминът, който се предлага само като спрей за нос и трябва да бъде приложен в лекарски кабинет, намалява симптомите на депресия до седем дни след всяка доза.

„С одобрението на ескетамина за лечение на депресия беше обърнато голямо внимание, за да се сведе до минимум фокусирането върху неговите психеделични ефекти“, каза Джонсън.

„На пациентите по необходимост се казва да игнорират факта, че могат да се почувстват различно-това е просто страничен ефект-така че лекарството наистина не е класифицирано като психеделик“, каза той.

Друго съединение, открито в добре познат психеделичен наркотик- псилоцибинът, е естествено срещащ се халюциноген, открит в края на 1950-те години в гъби, събрани от Централна Америка. Той е бил използван в продължение на векове в местните култури като средство за духовно изследване, но при депресия може да работи като конвенционалните антидепресантни лекарства, въздействаши върху серотонина- мозъчен химикал, участващ в настроението.

„Аз съм особено оптимистичен за псилоцибина, защото благоприятният му ефект изглежда значителен и по-важното е, че продължава до няколко седмици“, каза Куан от Йейл. „Въпреки това, получаването на правилната доза е важно [и] това е трудно да се оцени в реалния свят [защото] количеството псилоцибин може да варира значително в естествено срещащите се гъби“, каза той.

Проучване, публикувано през април, установи, че псилоцибинът намалява симптомите на депресия при възрастни.
Ибогаинът е друг естествено срещащ се психеделик, открит в растенията в Африка и на други места, според Центъра Хопкинс.

Халюциногенът, известен разговорно като „жаба „или“ отрова“, се използва в религиозни ритуали от векове, но може да бъде и ефективно лечение на психични заболявания, вариращи от депресия до разстройство на употребата на вещества, показват изследвания. Смята се, че помага за облекчаване на симптомите на депресия, като действа върху специфични невротрансмитери в мозъка, отговорни за настроението, въпреки че това не е потвърдено в клинични проучвания.
Ибогаинът е свързан и със сериозни странични ефекти, като неправилен сърдечен ритъм, което може да ограничи употребата му при хора с психични разстройства, казват експерти.
Друг психеделик, който може да помогне на хората с тежка депресия, е диметилтриптамин, който е ключова съставка в Аяуаска, халюциногенна напитка, използвана в местните култури в Южна Америка от векове.

В малко проучване с шестима участници, публикувано през 2015 г., е установено, че съединението намалява симптомите на депресия. Диметилтриптамин, ибогаин и псилоцибин са естествено срещащи се вещества, според Центъра Хопкинс, докато изследванията на синтетични психеделици като ЛСД не са дали същите резултати. Поради тази причина експерти като Куан силно предупреждават да не се използват техните синтетични форми „самолечение“, ако имате депресия, особено след като те все още не са одобрени за лечение на състоянието, тъй като при по-високи дози „могат да изострят симптомите при хора, склонни към психоза“ и да причинят други проблеми с безопасността.

„Психеделиците имат бърз и мощен ефект върху възприятието и настроението в рамките на няколко часа от приложението им и всеки, който ги използва, трябва да бъде в контролирана среда, наблюдавана от медицински специалисти“, казва той. ,,Това лечение е най-добре да се провежда в условия на скрининг, подкрепящо наблюдение и последващи грижи“, допълва Джонсън.
В допълнение, повечето изследвания, изследващи употребата на тези лекарства като лечение на депресия, са били извършвани във връзка с психотерапията, казва Джонсън.

Проучванията трябва да потвърдят и оптималното дозиране и безопасност при употребата на веществата, казва Куан. Приложението им при хора с депресия и други психични разстройства е толкова ново, че професионалните общества все още не са разработили насоки за лечение, въпреки че Асоциацията за психично здраве е в процес на това.
И все пак, въпреки тяхната история като „развлекателни“ вещества, изследователите вярват , че тези субстанции притежават потенциал за лечение на депресия при хора, които не се повлияват от лекарствата, отпускани по лекарско предписание.

„Наличието на рискове и опасения за насърчаване на незаконната употреба на тези вещества не трябва да обезкуражава научните изследвания“, казва Джонсън. „Използването им за развлечение ще продължи, независимо дали бъде одобрена подходяща медицинска употреба с предпазни мерки.“

 

ИЗТОЧНИК: „Psychedelics may be future of depression treatment, experts say

ПРЕВОД: Елиа Тилева


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.