Търсене
Close this search box.

Първо изпитване на ваксина срещу малария върху хора

Първо изпитване на ваксина срещу малария върху хора

Първо изпитване на ваксина срещу малария върху хора

Първо изпитване на ваксина срещу малария върху хора


Направи дарение на училище!



***

anopheles-Credit-Everett, FineArtAmerica.jpg
За първи път е проведено изпитване върху хора на ваксина, която може да осигури защита срещу най-широко разпространения паразит, причиняващ малария – Plasmodium vivax, въпреки че резултатите засега са скромни. Същевременно са се появили доказателства, че най-често използваният метод за контрол вероятно има повече живот в себе си, от очакваното.
Екип от Изследователския институт Уолтър Рийд обяви в списанието PLOS Neglected Tropical Diseases, че 30 доброволеца са били третирани с три дози от експерименталната ваксина и 14 дена след последната доза са били подложени на ухапване от комари, носещи Plasmodium vivax.

P. vivax не води толкова често до летален изход, колкото другият причинител на малария – Plasmodium falciparum, срещу когото разработването на ваксина е в по-напреднал етап. Но въпреки това, той може да разболее тежко хора, които не се лекуват и да рецидивира многократно. Тези два вида Plasmodium са отговорни за смъртта на повече от 400 000 души през 2015, главно деца.
Нито един от участниците не е пострадал от сериозни странични ефекти на ваксината, въпреки че често имали главоболие и световъртеж, и всички развили силен имунен отговор. Но тя и не предпазила нито един от доброволците от заразяване с малария, въпреки че развитието на болестта се забавило в сравнение с шест неваксинирани контроли, включително десетте пациента, които получили най-високата доза.
Колкото и неприятно да е било изследването за инфектираните, за екипа също е било изпитание. Те трябвало да осигурят комари, които да нахранят с кръвта на тайландски пациент, заразен с P. vivax, тъй като, за разлика от P. facliparum, P. vivax не може да бъде отглеждан в лабораторни условия.

„Това проучване представлява първото по рода си, проверяващо ефективността на кандидат за ваксина срещу P. vivax при човека, чрез използване на контролирана инфекция” – казва първият автор Джейсън Бенет.
Учените направили неочаквано откритие по време на изследването. Единственото вещество, одобрено от FDA за лечение на малария, причинена от P. vivax е примаквин, без което често настъпват рецидиви. Знае се, че този препарат не е ефективен при някои хора. Екипът на Бенет първи предлага обяснение на това – пациентите, които по генетични причини имат ниски нива на чернодробния ензим 2D6 (CYP2D6) не могат да превръщат примаквина в активното лекарствено вещество, което убива паразита.

Въпреки че ваксините се радват на ограничен успех, за щастие се оказва, че комарниците може би имат по-голямо бъдеще от очакваното. Те са най-евтиният начин за борба с болестите, пренасяни от комари.
Комарите много бързо развиват резистентност към инсектициди, включително към „чудодейния” ДДТ. Има притеснения, че това ще се случи и с пиретроидните инсектициди, с които се третират комарниците.
Докторантът Мойка Кристан от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, разкрива в списание Parasites and Vectors, че дори, когато комарите са резистентни към инсектицида делтаметрин, маларийният паразит не е.
“Разпространението и интензивността на инфекцията значително намаляват при комари, изложени на делтаметрин, в сравнение с тези, които не са” – пише в статията. Хората, които спят под комарника, може да бъдат ухапани от комар, след като той е станал резистентен, но вероятността да се разболеят е много малка, според Кристан. Въпреки това са необходими още експерименти, за да се разбере дали по-ограничен контакт с комарниците ще има същия ефект.

Превод: Росица Ташкова
Източник: http://www.iflscience.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***


Разбери повече за БГ Наука:

***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.