Търсене
Close this search box.

Проф. Велизар Павлов: “Най-важният стълб на една държава е образованието. То е в основата на науката.”

Проф. Велизар Павлов: “Най-важният стълб на една държава е образованието. То е в основата на науката.”

Проф. Велизар Павлов: “Най-важният стълб на една държава е образованието. То е в основата на науката.”

Проф. Велизар Павлов: “Най-важният стълб на една държава е образованието. То е в основата на науката.”


Направи дарение на училище!



***

 

Интервюиращ: Дейвид Георгиев

Тази статия е от брой 164 на сп. „Българска Наука“ – виж повече за този брой и списанието>>

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

  • Бихте ли се представили на нашите читатели. С каква наука се занимавате?

Казвам се Велизар Павлов, професор и доктор по Математическо моделиране и приложение на математика, декан на факултет Природни науки и образование на Русенския университет. През 1999 г. защитих моя дисертационен труд пред Специализирания научен съвет на Института по математика и информатика на БАН на тема: “Изследване на числената устойчивост на някои паралелни алгоритми за решаване на лентови системи линейни уравнения“. Създател и ръководител съм на бакалавърската програма по специалност Финансова математика, по която, в България, единствено Русенският университет провежда обучение. Тази специалност ни стимулира да създадем школа от млади учени, които да извършват своите изследвания в областта на финансовата математика. Това не беше лесна задача, но успяхме. През 2017 г. Студентският съвет на Русенския университет ме удостои с голямата и престижна награда „Будител на годината“, която е много ценна за мен.

  • Разкажете малко повече за специалност Финансова математика.

Специалността е уникална за България и е създадена по Британски модел. Тя е особено актуална в Западна Европа, където е известна като Mathematical Finance BSc, Financial Mathematics BSc, Mathematics with Finance BSc. Основната цел на обучението е подготвянето на висококвалифицирани специалисти за банкови, застрахователни и финансови институции, бюджетни организации, бизнес-компании. Нуждите от такива специалисти са свързани с разработването на математически модели във финансите, застраховането, социалното дело, анализ и управление на риска, извършване на сложни математически и финансови изчисления, прогнозиране, планиране, оптимално управление на материали и суровини за производство, както и на готова продукция. Съчетанието между математика, финанси, компютри и английски език отваря всякакви врати във всякакви посоки. Най-голямото удовлетворение за мен е реализацията на нашите студенти, които заемат важни, отговорни и добре заплатени позиции в практиката.

  • Кое Ви запали да се занимавате с математика и кога се случи това?

Завършил съм Математическа гимназия „Баба Тонка“ в Русе. По математика ми преподаваше Йордан Йорданов. Велик учител! Той ме запали. След това завърших ФМИ на Пловдивския университет. Там също имах много добри преподаватели. Към научните изследвания в областта на приложната математика ме насочи проф. Христо Семерджиев. Първите научни публикации направихме заедно с моя научен ръководител доц. Пламен Ялъмов – бивш изпълнителен директор на Алианц България и сегашен директор „Стратегическо развитие“ на Групама България. Той провокира у мен интересът към финансовата математика.

  • По какви научни проекти работите в момента?

В момента съм редактор на специален брой със заглавие Probability, Statistics and Random Processes на списанието Mathematics на швейцарското издателство MDPI с много висок импакт-фактор в първия квартил на Web of Science. Този специален брой има за цел да включва висококачествени научни изследвания в областта на теоретичната и приложна статистика, теория на вероятностите и стохастичните процеси. Очаквам да се публикуват резултати, свързани с решаване на сложни практически проблеми, както и нови и усъвършенствани методи за вероятностни и статистически анализи. Работите за този брой трябва да бъдат изпратени до 31.10.2023 г. и той да се публикува през 2024 г.   

 

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 163 на списанието.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.