Търсене
Close this search box.

Проф. д-р Емануил Атанасов от Център за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии

Проф. д-р Емануил Атанасов от Център за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии

Проф. д-р Емануил Атанасов от Център за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии

Проф. д-р Емануил Атанасов от Център за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии


Направи дарение на училище!



***

Проф. д-р Емануил Атанасов е член на научния съвет в Института по информационни и комуникационни технологии към БАН и изследовател в Център за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Неговото поле на изява е математиката и високопроизводителните изчисления, разработва нови алгоритми в областта на методите Монте Карло, квази методи Монте Карло, Grid приложенията и изкуствения интелект, които намират приложение във финансовата математика, в изчислителната физика и др. области.
Много голяма част от времето му минава в поддръжка и организация на изчислителна техника от различен тип – от високопроизводителни клъстери до суперкомпютъра Авитохол, който е в Топ 500 в света през 2015 г. (на 319 позиция) и продължава да се използва активно, като за него има заявки както от България така и от чужбина.
В свободното време неговото хоби е шахмата.

Участие в проекта

В центъра за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ той отговаря за изграждането на научната инфраструктура, където напоследък се наблюдава голямо развитие след осъщественото модернизиране и разширяване на data центъра – осигурени са нови агрегати за водно охлаждане и вътрешно въздушно охлаждане, доставена е система за данни, която позволява съхранение и обработка на петабайти от данни. Системата е свързана с изключително бърза връзка InfiniBand на 200 гигабита с останалата част от оборудването. Това дава възможност на изследователите да съхраняват и обработват много по-големи количества от данни – с порядъци по-големи от това, което беше възможно досега. По този начин могат да се осъществяват мащабни изчисления в областта на климатологията, търсене на лекарства, изчислителна химия и т.н.

В момента в центъра за върхови постижения по Информатика и информационни и комуникационни технологии финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ се работи върху новата високопроизводителна изчислителна система, съобразено с последното развитие в областта на технологиите – какво е станало възможно напоследък и кое е най-доброто, което може да се достави в центъра. Вече има много добро развитие по отношение на това, че са станали достъпни нови супермощни изчислителни възли, които в перспектива да бъдат доставени за центъра и съответно да станат достъпни за изследователите.

Доставени са осем нови сървъри, които сами по себе си имат 3 терабайта РАМ памет на един единствен сървър. За сравнение – цялата система Авитохол имаше 12 терабайта оперативна памет на общо 150 сървъра. Това позволява огромно количество памет да се използва едновременно за едно приложение, да зареди тези данни в паметта и да ги обработи.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Интересен факт

Като любител шахматист проф. Атанасов е намерил приложение на високопроизводителните изчисления за паралелно изчисляване на шахматни позиции, така че да се оценят изключително бързо чрез използване на голямо количество възли, което иначе никак не е тривиално да се постигне.

Ползите от изследванията за близко бъдеще

Всяко ново развитие в областта на Методите Монте Карло съществено разширява възможностите за изследване и симулация в областта на физиката, химията и други приложни науки, които използват до голяма степен тези методи.

Този тип изследвания, извършвани в центъра, все повече навлизат и техниката става все по-достъпна, приложенията за нея, използвани от учените, стават все по-мощни и все по-лесно се разполагат върху такъв тип техника, поради което тя става и все по-желана от учените.

В скоро време няма да изчезне необходимостта от такъв тип изследвания, дори напротив. След като наличното количество данни все повече се увеличава, нараства и нуждата това количество да се съхранява и да се обработва ефективно. А това не може да стане с един единствен сървър, поради което се налага използване на такива паралелни приложения, използващи голямо количество сървъри. Така че все по-естествено става вече да се използват мащабни установки като суперкомпютъра в центъра.

Тази технология определено има бъдеще и в България, тъй като в последно време страната все по-добре се интегрира в европейската система, особено в областта на IT разработките. Много големи IT фирми разполагат у нас свои звена, при това не само за поддръжка, а и за разработка.

 

 

Всички визитки вижте тук: https://nauka.bg/category/centrove/

[ЧАСТ 2] Лицата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Изтегли броя в PDF от тук: https://nauka.bg/licata-opnoir-sept/

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.