Търсене
Close this search box.

Проект на Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност

Проект на Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност

Проект на Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност

Проект на Правилник за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност


Направи дарение на училище!



***

Бележки, становища и предложения по проектa могат да бъдат изпращани към дирекция  „Наука“ на e-mail: d.lesseva@mon.bg  и i.dimanachka@mon.bg

до 18.04.2018 включително

Настоящия Правилник се издава на основание чл. 7а от Закона за насърчаване на научните изследвания и отменя Правилника за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и
научните организации, както и на дейността на Фонд „Научни изследвания“ (обн., ДВ, бр. 72 от 18.09.2015 г.).
 Правилникът урежда организацията и функционирането на система за наблюдение и оценка на научноизследователската дейност, осъществявана от висшите училища и научните организации, както и на дейността на Фонд „Научни изследвания“, която има за цел да подпомага съответните държавни органи при
формиране на ефективна и ефикасна национална политика в областта на научните изследвания, насочена към постигането на високи конкурентоспособни научни резултати, както и извършване на анализ на ефективността на инвестициите в научни изследвания за иновации и растеж на икономиката.
 Чрез въвеждането на ефективна система за оценка на научноизследователската дейност ще се създадат условия за наблюдение на постигнатите резултатите от научната дейност, осъществявана от научните организации и висшите училища в страната.
 Наблюдението и оценката на научноизследователската дейност ще се извършват на основата на малък брой индикатори, балансирано отразяващи постигнатите резултати и въздействието им върху бществото и икономиката. Количествено измеримите наукометрични показатели от световните бази данни ще позволят една прозрачна, независима и обективна оценка по три основни критерия – научни резултати, резултати по отношение възпроизводството и развитието на академичната общност в България и обществено и икономическо въздействие на
получените научни резултати.
 Независимите източници на информация, необходими за оценката, са:
информация от световните научни бази данни (SCOPUS, Web of Science, ERIH
PLUS), световните и европейски патентни бази данни, Регистъра за научната дейност в Република България, Регистъра на завършилите студенти и докторанти, Регистъра на академичния състав на висшите училища, Регистъра на висшите училища, базите данни на Националния център за информация и документация, отчети за дейността на Фонд „Научни изследвания“, както и данни, предоставени от самите висши училища, научни организации и ФНИ.
 С цел нормиране спецификата на цитируемост в отделните научни области (съгласно ISI Web of Science) се въвежда коефициент к, който се актуализира всяка година.

Източник: https://www.mon.bg/bg/100164


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.