Търсене
Close this search box.

Проект: Българската наука в действие

Проект: Българската наука в действие

Проект: Българската наука в действие

Проект: Българската наука в действие


Направи дарение на училище!



***

BGNauka_Logo_New-01.jpg
Идеята на проекта е да се проучат и популяризират институции в България, занимаващи се с наука, техните дейности и проекти, както и отделни български учени, работещи върху важни научни проблеми и постигнали важни резултати.
Желанието ни е да представим структури на БАН и звена на университетската наука, с интересна и важна дейност и добри постижения, които не са популяризирани в обществото и в медийното пространство. В структурата на БАН това са звена като БЕО Мусала, Роженската обсерватория, ЦЛ по слънчева енергия и нови енергийни източници, Институт за изследване на изкуствата, Научен архив на БАН и т.н. От университетските научни звена можем да посочим например Научен център за православна култура и изкуства при ШУ „Еп.К.Преславски”, Агроекологичния център на Аграрния университет – Пловдив, Телекомуникационен Университетски Ендоскопски Център при МУ – Плевен, Български антарктически институт и Ботаническата градина към СУ „Св.Климент Охридски” и много други, които извършват реална интересна научноизследователска дейност, участват в проекти, създават истински научен продукт.
В рамките на проекта ние от Сдружение „Форум Наука“ ще осъществим контакти с поредица такива институции, ще проведем срещи на място с техните ръководители и научни екипи, ще заснемем интервюта и репортажи, ще напишем статии, придружени с фотографии и видео материал. Събраните материали след съответната обработка ще се публикуват в електронното списание „Българска Наука” – http://science.icnhost.net/migrate, което е собственост на Сдружението. От най-добрите материали ще се създаде електронен сборник, който, както и списанието, ще се изтегля безплатно. Планираме също да проведем в края на проекта публична дискусия – конференция по проблеми, свързани с формулирането на публичните политики за развитието на науката в България, с участието на представители на научни и университетски среди, НПО, държавни институции, студенти и докторанти и всички, проявяващи интерес към темата. Ще се напечата сборник с всички публикации и  доклади от конференцията, а също така – и материали, свързани с проекта и най-значимите моменти от проведените дейности в проекта
Екипът по проекта ще работи да се представят в публичното и медийното пространство водещи български научни институции, учени и научни проекти. Чрез популяризирането им ние ще покажем значимостта на българската наука и постиженията, които имат българските учени.
Ще работим за повишаване на общественият интерес и особено интересът на младите хора към дневния ред на българската наука, към научната дейност и научните постижения. Ще съдействаме и ще създадем платформа за реализиране на контакти и партньорства между научни и неправителствени организации.
Ще създадем и ще предизвикаме различни дискусии с широко гражданско участие, свързани с приоритетите на стратегията „Европа 2020“ – за интелигентен растеж, икономика на знанието и иновациите и мястото и участието на България. Чрез нашата медийна платформа ние ще изградим една мрежа от млади хора и млади учени, които ще могат да комуникират на едно място и да разменят мнения и коментари. Ще градим мнение за научните институции и ще го популяризираме сред обществото. Ще използваме иновациите в науката за реклама на науката, ще използваме всички постижения, които имат българските учени, за да покажем на широката общественост българските учени.
Идеята е младите хора да използват новаторството в науката и да градят с него своите цели и стремежи в образованието и на пазара на труда. Смятаме, че, показвайки истинските учени и техните постижения, младите хора ще могат да преценят по-добре бъдещето за своето следване в образователната система и ще могат да имат реална представа за научното общество. Ще запознаем обикновените млади хора с младите учени, като им покажем колко обикновени са те и колко е лесно да постигнеш това, което искаш, стига да учиш и да работиш много.
Ще стимулираме ученето, формалното и неформалното (алтернативното) образование, стажантските програми и в частност – програмата „Младежта в действие“, като стъпка към успеха на младия човек.

Този проект е спечелен по програма „Младежта в действие“

Работата по проекта ще се извърши както от БГ Наука, така и от включилите се към проекта доброволци и стажанти.

В момента започва стажантска кампания, която ще осигури на широк кръг студенти гъвкав и полезен стаж. Нужните качества са добър български език, комуникативни умения и желание за работа в екип с млади учени и научни работници.

Също така се обръщам към всички във форума, работещи в научни институции, ако могат да бъдат така полезни да съдействат за по-лесно осъществяване на контакти с ръководителите на научните институции.

Тук ще  се пуска всякаква информация, свързана с проекта!


Разбери повече за БГ Наука:

***

При подготовката на настоящия проект бяха избрани следните научни звена:
От структурата на БАН – общо 7 звена:
– ЦЛ по слънчева енергия и нови енергийни източници – http://www.senes.bas.bg/home_blg.htm
– Институт по полимери – http://www.polymer.bas.bg/
– Институт по астрономия с Национална астрономическа обсерватория – http://www.astro.bas.bg/,  http://www.nao-rozhen.org
– Базова екологична обсерватория Мусала – http://beo-db.inrne.bas.bg/moussala/ 
– ИЯИЯЕ – http://www.inrne.bas.bg/
– Институт за изследване на изкуствата – http://www.artstudies.bg/
– Научен архив на БАН – http://archiv.cl.bas.bg/ 
– Академично издателство „Проф. Марин Дринов“ – http://www.baspress.com/
– Национален природонаучен музей, София (НПМ) – http://www.nmnhs.com
– Център за обучение – БАН – http://edu.bas.bg/
Университетски научни звена – общо 11:
• ШУ „Еп.К.Преславски” (http://www.shu-bg.net/): Астрономически център (http://astro.shu-bg.net/),  Център за православна култура и изкуства “Свети Архангел Михаил” (http://www.shu.bg/nauchni-zvena/pki/), Научноизследователски център по военна история и археология (http://www.shu.bg/nauchni-zvena/cva/) и др.;
• Великотърновски университет „Св.св.Кирил и Методий” (http://www.uni-vt.bg/): Център по българска ономастика „Проф. Николай Ковачев“, Център за медиапрактика и PR
• Агроекологичен център и Биоферма на Аграрен университет – Пловдив (http://www.au-plovdiv.bg/)
• Медицински Университет – Плевен (http://telec.mu-pleven.bg/) – Телекомуникационен Университетски Ендоскопски Център,  Роботизирана хирургия
• Български антарктически институт (http://www.bai-bg.net/) и Ботанически градини (http://sites.uni-sofia.bg/ubg/) към СУ „Св.Климент Охридски” (http://www.uni-sofia…trukturni_zvena)
Търсят се доброволци и стажанти, с които заедно да реализираме този проект. Всеки участник ще получи документ за участие и сертификат.
С изграденият екип ние ще установим контакти с набелязаните научни звена и ще се запознаем с тяхната дейност. Предварително ще създадем план за действие разделяйки институциите по тяхната дейност и метод на работа.
Сформиране на екипи, които ще се разделят по институции в зависимост от интересите на участниците, доброволците и сътрудниците. Всеки взел участие в проекта ще има възможност да се доближи до работата на всяка една институция, към която има интерес. Ще дадем възможност на всеки млад човек да се докосне до институцията, към която има интерес. Примерно, ако студент по физика иска да се запознае по-отблизо с ядрения институт (ИЯИЯЕ), а не иска да работи с другите институции, то той ще влезе само в екипа, който ще работи с ядрения институт (ИЯИЯЕ).
В процеса на подготовка ще се създадат въпросници за интервюта, анкети, план за фото и видео заснемане и план за всеки един екип.
В края на проекта ще се създаде един сборник, в който ще се публикуват всички материали.
Този сборник ще се разпространи из библиотеки, университети и медиите в България.
Изработката на сборника ще се извърши безвъзмездно от екипа на проекта.
Създадените материали и цялата дейност по проекта ще се публикува в създадения сайт специално за проекта.
В сайта на проекта ще се публикуват всички текстови и фото материали, които са направени по проекта, а именно:
– статии за научните институции, описващи работата на институцията;
– исторически преглед на институцията;
– интервюта с директорите на институциите;
– описание на проектите по които работят учените в съответните институции;
– интервюта с ръководителите на проектите в научните институции;
– интервюта мнения и коментари на младите учени в дадената институция
– резултати от работата на научните институции и проектите им;
– заснемане на научната институция чрез снимки и видео;
В края на проекта всички тези материали ще се съберат в един сборник, който ще се издаде на хартиен носител и ще се организира конференция на тема „Българската наука в действие“. На тази конференция ще поканим всички взели участие в проекта, ще поканим всички учени, журналисти и ще привлечем целият обществен поглед към проекта.
Всеки един екип ще изпълнява журналистически, научно-културни и обществени задачи по проекта. Всички тези задачи, които ще се задават на екипите ще допринесат за екипност, новаторство и усещане за градивност. Плануваните дейности осъществени от участниците, ще бъдат изцяло обучителни, чрез описание на научните проблеми и постижения на научните институции.
Ние посещавайки всички описани и не описани научни институции ще имаме възможност да се докоснем до една атмосфера, която ще въздейства за активното провеждане на дейностите. Ще имаме за цел в материалите да бъдем изцяло обективни и да включваме европейските практики в провеждане на политики за науката.
Ще обясняваме и ще даваме примери за запазването и грижите, които трябва да се полагат за научните институции и младите учени.
Всеки един от участниците и доброволците включили се в проекта ще се запознаят от близо и ще запознае всички други свои приятели, колеги и всеки пряко или не пряко включил се в проекта с темите включени в проекта, засягащи главно политики за науката.
nauka-deistvie.jpg

Тук можете да го разгледате и вие.

 

http://image.nauka.bg/magazine/BG-Science-Action.pdf

 

5 “тайни” за сборника “Българска наука в действие”

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.