Търсене
Close this search box.

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми


Направи дарение на училище!



***

Задухът е един от често срещаните симптоми на продължителния ковид.

Аргументът за естествено придобития стаден имунитет като решение на пандемията от коронавирус се завърна през последните седмици. Разпространението на вируса сред по-младите хора, които са по-малко склонни да умират от covid-19, може да доведе до опустошителни последствия.

Оценките предполагат, че по света вече може да има милиони хора, живеещи с „продължителен ковид“ – това, което изглежда представлява омаломощаващ синдром, в следствие от коронавирусна инфекция.

Със събирането на лични истории на пациенти за такива дългосрочни проблеми, изследователите и здравните органи научават повече за това какво могат да причинят тези дълготрайни симптоми и как е най-добре да се лекуват.

„Не съм сигурна как съм хванала вируса“, казва изписаната от лекарите 36-годишна Хедър-Елизабет Браун, корпоративен инструктор от Мичиган, която е имала тежки симптоми шест месеца след първоначалната си диагноза. „Бях социално дистанцирана, стоях далеч от тълпите и носех маска.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

И все пак Браун се разболява в началото на април. След като първоначално е била изписана от лекарите и е тествана два пъти отрицателно за коронавирус, Браун е била приета в болница в средата на април, когато накрая е дала положителен тест.

По това време тя е била с треска и е дишала трудно, а рентгеновите снимки на гръдния кош разкриват признаци на пневмония. В рамките на няколко дни след хоспитализацията ѝ, Браун е била поставена на вентилатор и в медикаментозно предизвикана кома за един месец. През това време тя развива кръвни съсиреци в краката и мозъка си. „Чудо е, че оцелях“, споделя тя. Като все още не е напълно сигурно, че окончателно е прескочила трапа.

До момента още няма официална клинична дефиниция за продължителен covid, но все повече хора съобщават за симптоми, които могат да продължат с месеци. Често се споменават продължителни болки в гърдите, задух и умора. Някои хора понасят трайно увреждане на сърцето и белите дробове, както и кръвни съсиреци, които могат да причинят болезнено подуване или инсулти.

„Всеки от тях има умора и главоболие – това е почти универсално“, казва Тим Спектър от King’s College London.

Той анализира симптомите, съобщени чрез приложението Covid Symptom Study, което се ползва от повече от 4 милиона потребители – включително хора, които са били здрави, но впоследствие са дали положителен тест за covid-19 – базирани във Великобритания, САЩ и Швеция.

Задухът и загубата на мирис и вкус също са сред най-често наблюдаваните дългосрочни симптоми сред потребителите на приложението, въпреки че са съобщавани и много други. „Хората получават обриви, треска, косопад, щифтове, мускулни болки, диария… всичко в нашия списък“, казва Спектър.

Браун все още изпитва изтощителна умора и задух, затруднявайки се да говори повече от 20 минути или да изкачи стълбище. Тя също така е започнала да страда и от „мозъчно замъгляване“.

„Винаги съм имала феноменална памет, но сега се случва понякога да забравям разни неща… обикновена дума, за която в момента просто не мога да се сетя“, споделя тя. „Наистина е отчайващо.“ 

Два пъти е хоспитализирана за усложнения, свързани с нейните кръвни съсиреци. Преминала е физическа и речева терапия в подкрепа за психичното здраве, приема 15 различни лекарства за лечение на симптомите на covid-19 и техните усложнения.

Симптомите могат временно да отшумят преди да се завърнат и могат да се развият при хора, чието първоначално заболяване е било леко, както и при хора, възстановяващи се от по-тежки случаи на covid-19. Тъй като има толкова широк спектър от симптоми, все още не е ясно дали дългия covid е единичен синдром или има много състояния. 

Няколко неотдавнашни доклади на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) предполагат, че някои възрастни например развиват мултисистемен възпалителен синдром. Този рядък резултат от covid-19 вече е наблюдаван и при деца. Не всички възрастни, които развиват този синдром, са имали предишни здравословни проблеми от този тип и много от тях са преминали с отрицателни резултати тестовете за covid-19, преди да развият симптоми.

„Най-характерните симптоми са: неразположение, умора, а впоследствие и увреждане на органи… сканирането показва например сърдечно възпаление или увреждане на белите дробове“, казва Нисрин Алван от университета в Саутхемптън, Великобритания, която все още има симптоми месеци след началото на covid-19. „Понякога това се случва при едни и същи хора, а понякога не, спектърът е широк.“

Бети Раман от университета в Оксфорд и нейните колеги са изследвали 58 души с умерена или тежка форма на covid-19. Магнитно-резонансната томография разкрива аномалии на тъканите в белите дробове при 60% от тези хора, в бъбреците на 29%, в сърцето на 26% и в черния дроб на 10%. Постоянният задух е характерен за 64% от хората, а 55% чувстват значителна умора.

Милиони случаи

Все още не знаем колко хора са засегнати от продължителен covid. Едно проучване в Италия установи, че от 143 души, които са били хоспитализирани с covid-19, само 12% не съобщават за симптоми 60 дни след началото на заболяването. Повече от половината от участниците все още са изпитвали умора към този момент и мнозина са чувствали задух и болки в гърдите и мускулите.

Подобно проучване във Франция също установява, че повечето хора, които са били хоспитализирани с covid-19, все още усещат ефекти след месеци.

Около 110 дни след появата на първите си симптоми, 55% от група от 120 пациенти все още са чувствали умора. Около една трета от тях пък съобщават за продължаваща загуба на памет.

Тези цифри са в съответствие с други пост-вирусни синдроми. Около 80 процента от хората, които се възстановяват от ебола, остават с проблеми една година след това, казва Джанет Скот от Университета в Глазгоу, Великобритания. „Те имат мускулни болки, очни проблеми, главоболие и дълъг списък от други симптоми.“

Едно дългосрочно проучване сред хора, хоспитализирани с ТОРС след избухването му през 2003 г., установи, че около 40% от тях казват, че все още изпитват хронична умора почти четири години след изписването си от болницата.

Повечето проучвания, проведени досега, са фокусирани върху хора, които са били хоспитализирани с covid-19, най-вече защото тези лица биха имали резултат от теста, потвърждаващ, че имат вируса, и би било по-лесно да бъдат записани за изследвания. В резултат на това все още не знаем много за това колко дълго може да се развие covid след по-лека инфекция.

Доклад на CDC от юли установява, че около една пета от тези, които са положителни с коронавирус, все още имат симптоми две до три седмици по-късно. Спектър и колегите му, управляващи приложението Covid Symptom Study, търсят дългосрочни резултати.

Те са открили около 4000 души, които са регистрирали симптоми за повече от месец – някои от тях са имали симптоми в продължение на два или три месеца досега. Тези хора са били здрави, когато са започнали да използват приложението за първи път, и всички са започнали да развиват симптоми и да дават положителни резултати от теста за коронавирус, твърди Спектър. Не всички от тях са получили болнично лечение.

„Това ни даде тези груби оценки, че 1 от 10 все още има симптоми след един месец“, казва той. Информацията, събрана от потребителите на приложения, също предполага, че 1 от 20 души ще имат симптоми два месеца след началото на заболяването, а 1 от 50 ще има симптоми три месеца по-късно.

Правителството на Обединеното кралство съобщава, че към 25 октомври 873 800 са дали положителни тестове за коронавирус, а 58 164 са починали. Възможно е поне 75 000 души, които са се заразили с covid-19, да продължат да имат симптоми месец по-късно, а повече от 14 000 ще имат симптоми три месеца след първоначалната си инфекция само във Великобритания. От 37,8 милиона потвърдени глобални случая бихме могли да очакваме поне 3,8 милиона души да са имали вече продължителни явни симптоми. Невъзможно е да се знае със сигурност, тъй като данните от приложението Covid Symptom Study идват от хора в страни, които не са тествали всички със симптоми по време на първата вълна от инфекции през март. Няма как да разберем колко хора, които не са били хоспитализирани, са били заразени с вируса.

Има и други проблеми с данните на приложението. Потребителите трябва да въвеждат информация всеки ден за това как се чувстват и да избират елементи от падащото меню с 20 симптома. Спектър посочва, че повечето потребители не правят това ежедневно. Някои с продължителен ковид казват, че им е скучно да изброяват едни и същи симптоми в продължение на седмици или месеци. Други казват, че не се притесняват да въвеждат симптомите си, стига да са включени вече в списъка на приложението. Понастоящем екипът на Спектър работи за разширяване на този списък. 

Не знаем дали хората, които първоначално са имали асимптоматични инфекции, могат по-късно да развият трайни симптоми, но поне един доклад предполага, че това може да се случи. Когато Валентина Пунтман от университетската болница във Франкфурт в Германия и нейните колеги оценяват възпалението на сърцето при 100 души, които наскоро са се излекували от остър covid-19, те откриват, че 78 индивида показват признаци на сърдечно възпаление и увреждане, включително тези, които имат само леки симптоми.

Магнитно-резонансната томография на сърцето на един човек, например, показва „тежки аномалии“ 67 дни след официалната му диагноза, въпреки факта, че той е имал загуба на миризма и вкус и умерена треска само за два дни.

Кой е изложен на риск?

„Не сме сигурни какви ще бъдат дългосрочните последици от това възпаление“, казва Дженифър Рос от Вашингтонския университет в Сиатъл.
Все още не знаем кой е изложен на риск да се развие продължителен ковид.

Проучванията, фокусирани върху хора, хоспитализирани с covid-19, показват, че трайните симптоми са по-чести при тези, които са имали по-тежко първоначално заболяване. И особено при тези, които се нуждаят от лечение в интензивно отделение. Но има много невероятни съобщения за хора, които са се възстановили успешно от тежко заболяване и други, които са развили трайно заболяване след много по-леки случаи. 

„Има много индивидуални вариации“, казва Луиз Уейн от Университета в Лестър, Великобритания, която ръководи проучване за дългосрочните здравни резултати при хора, хоспитализирани с covid-19.

„Това може да се дължи на съществуващите предходни състояния или влиянието на начина им на живот, може да е свързано с лечението, което са предприели, или пък да е свързано с тяхната генетика“, казва тя.

Информацията от приложението Covid Symptom Study предполага, че продължителният covid може да се появи при всеки на възраст над 18 години, казва Спектър. Неговият екип е забелязал, че трайните симптоми вероятно засягат по-възрастни индивиди, но продължителен ковид може да засегне и млади, здрави хора.

„Виждаме много доклади на хора, съобщаващи за това, които преди са били физически много активни“, казва Алван. Все още не знаем дали има причина за това и дали младите хора, които са по-малко склонни да развият тежки случаи на остър covid-19, са по-склонни към продължителен covid. „Изглежда по-вероятно възрастните хора да са по-застрашени от смърт“, предполага Скот.

Възможно е също така по-младите и по-здрави хора да забелязват повече симптомите си, тъй като в резултат на заболяването „те вече не могат да правят нещата, които са вършили преди“, казва Алван. „Но все още наистина не знаем изобщо кой е уязвим.“

 

Мъж, който се възстановява от covid-19 чрез физическа терапия в Испания

Неволни увреждания 

Причините за продължителния covid остават загадка, но няколко хипотези са поставени на изпитание. 

„Мисля за това по два начина“, казва Уейн. „Има пряка вреда, която може да причини вирусът, а след това има и неволни щети, които тялото може да причини, когато реагира на вируса. Възможна е и комбинация от двете.“

Продължителният задух и болките в гърдите могат да бъдат резултат от увреждане на белите дробове или сърцето, например. Възможно е вирусът да се скрие в някои телесни тъкани, причинявайки „мрънкаща“ имунна реакция, която непрекъснато се активира отново, допуска Спектър.

„Някои части на тялото са защитени от по-голямата част от нашата имунна система“, казва Скот. Централната нервна система, очите и простатата например могат да осигурят безопасно убежище за оцеляване на вируса в тялото.

Скот, Зигфрид и техните колеги са един от няколкото екипа, които започват да търсят признаци на този имунен отговор в кръвни проби, взети от хора, които се възстановяват от covid-19.

Досега тяхното проучване ISARIC набра повече от 100 000 участници от 42 държави.

Екипът ще търси имунни клетки, антитела и други маркери на възпалението и ще проследи как нивата им се променят с течение на времето.

Зигфрид се надява, че кръвните тестове от тях в крайна сметка могат да помогнат за идентифицирането на хора, които са изложени на риск от развитие на продължителен ковид.

Междувременно има много неща, които могат да се направят, за да се подкрепят хора, които вече отдавна са с този вирус. За начало лекарите и здравните специалисти трябва да разберат, че състоянието е реално, а не само „в главата на човека“, което е често срещано оплакване от хора, с продължителен covid, казва Алван.

За тази цел Английският национален институт за здравни грижи, заедно с шотландско здравеопазване и редица други лекарски екипи, работят върху дефиницията на продължителния covid и върху насоки за идентифициране и лечение на различните симптоми. 

„Надявам се да измислят нещо солидно“, казва Алван. „Трябва ни дефиниция на случая, за да бъде измерен и да бъде разпознат, но трябва да може да се развива с времето. Наистина е сложно. “ Дефиницията не трябва да се основава на положителни резултати от тест за covid-19, казва Алван.

Много хора, с продължителен covid, не са били тествани по време на острата си коронавирусна инфекция или може да са получили неправилна диагноза. Дори тестовете за антитела не изясняват окончателно дали човек е имал коронавирус в миналото.

Националната здравна служба в Англия също стартира уебсайт, предлагащ съвети за това как да се третират различни симптоми и планира да създаде центрове за лечение, които да се занимават с многобройните симптоми на дълготрайния covid. В същото време работодателите трябва да бъдат информирани за въздействието на тази болест, казва Зигфрид. 

Браун се чувства късметлия, че работодателят ѝ е проявил разбиране и подкрепа. Като корпоративен консултант, голяма част от работата ѝ включва разговори, които все още ѝ е трудно да провежда за продължителен интервал от време. Работодателят ѝ е позволил да адаптира квалификацията си, за да улесни по-нататъшното изпълнение, и разбира кога има нужда от време за почивка. Алван е открил, че достатъчната почивка ѝ е помогнала.

„Научих се да не се напрягам толкова силно, колкото го правех досега“, казва тя.

Рос се надява, че нарастващото ни разбиране за продължителния covid ще постави още един гвоздей в ковчега на идеята, че предизвиканият от инфекция стаден имунитет е изходът от тази пандемия. 

„Има потенциал за вреда дори при хора, които нямат първоначално тежка инфекция“, казва тя. „Това е предупредително послание към всички нас да направим всичко възможно, за да предотвратим инфекцията.“

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.