Търсене
Close this search box.

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми

Продължителен covid-19 и нестихващи симптоми


Направи дарение на училище!



***

Задухът е един от често срещаните симптоми на продължителния ковид.

Аргументът за естествено придобития стаден имунитет като решение на пандемията от коронавирус се завърна през последните седмици. Разпространението на вируса сред по-младите хора, които са по-малко склонни да умират от covid-19, може да доведе до опустошителни последствия.

Оценките предполагат, че по света вече може да има милиони хора, живеещи с „продължителен ковид“ – това, което изглежда представлява омаломощаващ синдром, в следствие от коронавирусна инфекция.

Със събирането на лични истории на пациенти за такива дългосрочни проблеми, изследователите и здравните органи научават повече за това какво могат да причинят тези дълготрайни симптоми и как е най-добре да се лекуват.

„Не съм сигурна как съм хванала вируса“, казва изписаната от лекарите 36-годишна Хедър-Елизабет Браун, корпоративен инструктор от Мичиган, която е имала тежки симптоми шест месеца след първоначалната си диагноза. „Бях социално дистанцирана, стоях далеч от тълпите и носех маска.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

И все пак Браун се разболява в началото на април. След като първоначално е била изписана от лекарите и е тествана два пъти отрицателно за коронавирус, Браун е била приета в болница в средата на април, когато накрая е дала положителен тест.

По това време тя е била с треска и е дишала трудно, а рентгеновите снимки на гръдния кош разкриват признаци на пневмония. В рамките на няколко дни след хоспитализацията ѝ, Браун е била поставена на вентилатор и в медикаментозно предизвикана кома за един месец. През това време тя развива кръвни съсиреци в краката и мозъка си. „Чудо е, че оцелях“, споделя тя. Като все още не е напълно сигурно, че окончателно е прескочила трапа.

До момента още няма официална клинична дефиниция за продължителен covid, но все повече хора съобщават за симптоми, които могат да продължат с месеци. Често се споменават продължителни болки в гърдите, задух и умора. Някои хора понасят трайно увреждане на сърцето и белите дробове, както и кръвни съсиреци, които могат да причинят болезнено подуване или инсулти.

„Всеки от тях има умора и главоболие – това е почти универсално“, казва Тим Спектър от King’s College London.

Той анализира симптомите, съобщени чрез приложението Covid Symptom Study, което се ползва от повече от 4 милиона потребители – включително хора, които са били здрави, но впоследствие са дали положителен тест за covid-19 – базирани във Великобритания, САЩ и Швеция.

Задухът и загубата на мирис и вкус също са сред най-често наблюдаваните дългосрочни симптоми сред потребителите на приложението, въпреки че са съобщавани и много други. „Хората получават обриви, треска, косопад, щифтове, мускулни болки, диария… всичко в нашия списък“, казва Спектър.

Браун все още изпитва изтощителна умора и задух, затруднявайки се да говори повече от 20 минути или да изкачи стълбище. Тя също така е започнала да страда и от „мозъчно замъгляване“.

„Винаги съм имала феноменална памет, но сега се случва понякога да забравям разни неща… обикновена дума, за която в момента просто не мога да се сетя“, споделя тя. „Наистина е отчайващо.“ 

Два пъти е хоспитализирана за усложнения, свързани с нейните кръвни съсиреци. Преминала е физическа и речева терапия в подкрепа за психичното здраве, приема 15 различни лекарства за лечение на симптомите на covid-19 и техните усложнения.

Симптомите могат временно да отшумят преди да се завърнат и могат да се развият при хора, чието първоначално заболяване е било леко, както и при хора, възстановяващи се от по-тежки случаи на covid-19. Тъй като има толкова широк спектър от симптоми, все още не е ясно дали дългия covid е единичен синдром или има много състояния. 

Няколко неотдавнашни доклади на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) предполагат, че някои възрастни например развиват мултисистемен възпалителен синдром. Този рядък резултат от covid-19 вече е наблюдаван и при деца. Не всички възрастни, които развиват този синдром, са имали предишни здравословни проблеми от този тип и много от тях са преминали с отрицателни резултати тестовете за covid-19, преди да развият симптоми.

„Най-характерните симптоми са: неразположение, умора, а впоследствие и увреждане на органи… сканирането показва например сърдечно възпаление или увреждане на белите дробове“, казва Нисрин Алван от университета в Саутхемптън, Великобритания, която все още има симптоми месеци след началото на covid-19. „Понякога това се случва при едни и същи хора, а понякога не, спектърът е широк.“

Бети Раман от университета в Оксфорд и нейните колеги са изследвали 58 души с умерена или тежка форма на covid-19. Магнитно-резонансната томография разкрива аномалии на тъканите в белите дробове при 60% от тези хора, в бъбреците на 29%, в сърцето на 26% и в черния дроб на 10%. Постоянният задух е характерен за 64% от хората, а 55% чувстват значителна умора.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новият Брой 136 на списанието.
През 2020 г. издадохме над 20 броя свързани с науката по света и у нас. Всеки един от тях си заслужава вниманието, а общите страници са над 2500 с над 130 интервюта на български учени.
В този брой се фокусираме върху някои от най-важните теми свързани с коронавируса, но знаем че има любопитни хора търсещи информация свързана с космоса, историята и други сфери на науката – за тях също има интересни и любопитни статии.
Вижте този и всички предишни броеве, важно е да се знае! >>

Вземи само този брой в PDF >>

Безплатно ДЕМО – първите 43 стр. от броя >>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.