Преосмисляне на емоционалните и психологическите травми

 

Освен болестите и смъртните случаи, причинени от covid-19, много психолози предупредиха, че пандемията и социалната изолация са силни предпоставки за криза на психичното здраве, като се прогнозира, че случаите на посттравматично стресово разстройство ще нарастват.

Често използваме думата „травма“, за да обозначим силно стряскащо събитие или преживяване – като например сексуално насилие или опустошително природно бедствие. Важно е да разберем разликата между по-често срещаните преживявания, които причиняват силен стрес и тревожност, и травматични събития, които са неразбираеми за нас и могат да имат значително, дългосрочно въздействие върху качеството ни на живот и благополучието ни.

Травматичните събития и преживявания могат да се случат мигновено и да бъдат неочаквани и шокиращи или да се развиват по-бавно с течение на времето, като например последиците от дълготрайно насилие или пренебрегване. Така или иначе, травмата се разпознава по начина, по който засяга способността ни да функционираме в ежедневието и начина, по който разклаща основополагащите вярвания и оформя чувството ни за безопасност в света около нас. Травмата може да ни накара да почувстваме живота си поразителен и неуправляем. Колкото и трудно да е, важно е да знаем, че с правилната подкрепа и стратегии за справяне можем да преодолеем тази болка и нейното въздействие върху живота ни.

Емоционалната и психологическата травма са резултат от изключително стресиращи събития, които разбиват чувството ни за сигурност, карайки ни да се чувстваме безпомощни в един опасен свят. Психологическата травма може да ни накара да се борим с неприятни емоции, спомени и тревожност, които не изчезват. Това също може да ни накара да се чувстваме вцепенени, изключени и неспособни да се доверяваме на други хора.

 

 

Травматичните преживявания често включват заплаха за живота или безопасността, но всяка ситуация, която ни кара да се чувстваме претоварени и изолирани, може да доведе до травма, дори ако не включва физическа вреда. Не обективните обстоятелства определят дали дадено събитие е травмиращо, а нашето субективно емоционално преживяване на събитието. Колкото по-уплашени и безпомощни се чувстваме, толкова по-вероятно е да бъдем травмирани.

 

Видове психологически травми

Емоционалната и психологическа травма може да бъде причинена от еднократни събития, като злополука, нараняване или насилствено нападение, особено ако е било неочаквано или се е случило в детството. А също и от постоянен, безмилостен стрес, като живот в квартал, изпълнен с престъпления, борба с животозастрашаваща болест или преживяване на травматични събития, които се случват многократно, като тормоз, домашно насилие или пренебрегване в детството.

Често травмите са резултат и от пренебрегвани причини, като операция (особено през първите 3 години от живота), внезапна смърт на някой близък, разпадане на значима връзка, унизително или дълбоко разочароващо преживяване, особено ако някой е бил умишлено жесток.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 158 на списанието.

Моля, не пропускайте това (1 минута четене)

БГ Наука моли за вашата подкрепа. Ние сме организация с нестопанска цел и се борим за каузата да направим науката по-близка до хората, като създаваме статии, видеа, аудио материали и други видове полезно и лесно разбираемо съдържание, безплатно в интернет.

Нямаме реклами в сайта и може да се чете приятно и лесно. Това пространство е ваше. 

Не бъдете от тези 99%, които подминават това съобщение. Бъдете от хората, които искат промяна.

Направете услуга на себе си и подкрепете БГ Наука, като се абонирате за 9 лв. на месец за сп. „Българска наука“

Ако можете да си позволите по-голяма сума може да направите Еднократен/Вечен абонамент за БГ Наука или да направите дарение към “Сдружение Форум наука” за повече безплатно полезно научно съдържание на български език. Повече тук >>

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.

290.00 лв. 191 лв. най-голямото намаление за сп. "Българска наука"

– Развиваш желязно критично мислене и защита от дезинформация

– Умения за по-добър живот с нашите курсове (текст, видео и аудио)

– Научаваш за новости и иновации в медицината

– Само 3 минути дневно са достатъчни да промениш живота си!

– Всеки месец нов брой с увлекателни статии за биология, космос, технологии, история, медицина и още.

 Изживейте науката навсякъде и по всяко време като четете на най-удобното за вас устройство.

Само сега -33% Отстъпка
 https://my.nauka.bg/invitation?code=BD735E

След тази промоция план „Вечен абонамент“ няма да се предлага!