Търсене
Close this search box.

Погалете бебето, за да намалите болката

Погалете бебето, за да намалите болката

Погалете бебето, за да намалите болката

Погалете бебето, за да намалите болката


Направи дарение на училище!



***

Изследователи открили, че нежното галене на бебето изглежда намалява активността, свързана с усещането за болка, в неговия мозък. Резултатите се публикувани на 17 декември 2018 в Current Biology. Според тях лекото галене на бебето с определена скорост – по-точно с 3 сантиметра в секунда – може да осигури ефективно облекчаване на болката при провеждане на неотменни медицински процедури, като взимането на кръв.

„Родителите интуитивно галят бебетата си с оптималната скорост“, казва старшият автор Ребека Слейтър, професор по педиатрия в Университета на Оксфорд, която е работила заедно с колеги от Ливърпулския университет Джон Мурс. „Ако се научим да разбираме по-добре невробиологичните механизми на техники като бебешкия масаж, ще можем да даваме на родителите по-добри съвети за това как да успокояват бебетата си.“

Слейтър и колегите ѝ измерили отговора към болка на новородените по време на взимане на кръв, като използвали електроенцефалография – техника, която отчита електрическата активност по повърхността на мозъка. Точно преди взимането на кръв един от учените леко галел с мека четчица кожата на половината от изследваните бебета.

Предишни разработки на Слейтър показват, че електрическата активност в мозъка на бебето се повишава веднага след взимането на кръв. Този модел на свързана с болката активност може да бъде понижена чрез приложение на местна упойка преди процедурата. Резултатите от последния експеримент на Слейтър показват, че електрическата активност породена от болката в мозъка на погалените бебета е понижена. Въпреки това, бебетата отдръпвали крайниците си от източника на болката.

Оптималната скорост на галене от 3 см в секунда съвпада с честотата, която активира клас сензорни неврони в кожата, наречени С-тактилни аференти, за които преди е демонстрирано, че понижават болката при възрастни. Досега не беше ясно дали този сензорен отговор се проявява при новородените или възниква с времето.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Може би С-тактилните аференти се активират при бебетата и бавното нежно галене предизвиква промени в мозъчната им активност“, казва Слейтър.

Тя допълва, че това явление изглежда полезно за практиката и може да обясни успокояващото действие на бебешкия масаж и практиката недоносените бебета да се долепват до кожата, за да се подобри връзката между тях и родителите им, както и с цел облекчаване на болката. Слейтър и екипът ѝ смятат да повторят експеримента с недоносени бебета, чиито сензорни пътища все още се развиват.

„Предишни изследвания показват, че докосването може да подобри връзката с родителя, да понижи стреса и при него, и при бебето, както и да съкрати престоя в болницата“, казва Следйтър. „Изглежда докосването има обезболяващ потенциал без риска от странични ефекти.“

Превод: Росица Ташкова

Източник: Science Daily

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 11. Открийте всички статии от броя тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.