Търсене
Close this search box.

По-задълбочено за адреналина

По-задълбочено за адреналина

По-задълбочено за адреналина

По-задълбочено за адреналина

Какво е адреналин?

Aдреналинът (или още неричан епинефрин) представлява хормон и невротрансмитер. Той се произвежда в клетките на надбъбречната жлеза (както името подсказва), както и в някои неврони на централната нервна система. Химически, адреналинът спада към групата на моноамините, наречени катехоламини. Синтезира се от аминокиселините фенилаланин и тирозин. Нарича се още хормон на стреса, поради факта, че при стресови ситуации като страх, гняв, опасност, усилено физическо натоварване и др., синтезата на адреналин се усилва значително.

Каква е ролята му за нашия организъм и кога колко адреналин се синтезира?

Основната роля на адреналина е да подготви организма за справяне с възникналата ситуация. Той влияе също и на емоционалното състояние.

В състояние на покой в организма се синтезира нормално количество адреналин, но при различни болестни състояния, например при тумор на надбъбречната жлеза, може да доведе до смущения в секрецията. При засилено производство на адреналин, най-честите симптоми са: силна бледост, потене, гръдни спазми, пристъпи на тревожност, повишено кръвно налягане и др. При намалена продукция се наблюдава: отпадналост, замаяност, ниско кръвно налягане, гадене и др.

Основни функции и приложение на адреналина

Ето някои от най-важните и основни функции, които зависят от адреналина:

  • повишава въглехидратната обмяна;
  • служи като медиатор при провеждането на нервни импулси;
  • повишава рязко, но непродължително артериалното налягане;
  • възбужда дихателния център;
  • понижава тонуса на гладката мускулатура на бронхите;
  • забавя перисталтиката;
  • повишава нивото на кръвната захар;
  • повишава основната обмяна.

Синтетичният вариант епинефрин се използва в болнична обстановка за лечение на спешни състояния като сърдечен арест, анафилактичен шок, сърдечно-белодробна реанимация, повърхностно кървене, бронхоспазми, хипогликемия, анафилаксия и др.

Как да увеличите адреналина в кръвта си?

Ефектът на адреналина е доста непродължителен – само около 5 минути. На това се дължи и краткият момент на вълнение при необичайни обстоятелства като страх, изненада и подобни.

Не е тайна, че отделянето на адреналин при скок с парашут, например, носи такива емоционални усещания, че човек запомня този момент за цял живот. Адреналин в нашия живот носят спортът, активният отдих и дейности, които предизвикват поддържането на такива нива адреналин, които носят усещането за необходимост от „борба или бягство“.

Ако желаете да изненадате свой близък, без да му докарвате сърдечен удар, можете да го направите като му подарите колие с молекулата на адреналина (щракнете върху изображението):

Според някои автори, всеки човек има своя норма за емоции, така нареченият емоционален пик, чието достигане е необходимо на човека от време на време. При невъзможност за такова действие може да се развие депресия.

Емоционална наркомания?

Има такова понятие като емоционални наркомани.

По мнение на психиатри, при приблизително 30% от населението, при които прагът на емоционална реакция е много висок, се изисква допълнителен стимул, за да достигнат този емоционален изблик, съпроводен с отделяне на адреналин – скок с парашут, висока скорост…

С други думи – риск.

На такива хора, като правило, са им непонятни такива състояния като стрес, умора, неудовлетворение от самия себе си, техният жизнен вектор е насочен в друга посока. Между другото, пресметливите и отчаяно стремящи се към успех хора на бизнеса, изпитват адреналинов взрив, дори по-голям от този на алпинистите.

Автор: Денис Топов

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.