Търсене
Close this search box.

Как се пишат научнопопулярни статии

Как се пишат научнопопулярни статии

Как се пишат научнопопулярни статии

Как се пишат научнопопулярни статии


Направи дарение на училище!



***

На професионалните учени и инженери често им се налага да обясняват работата си на неспециалисти вкл. пред медиите и широката общественост. Често срещан начин за комуникация с обществеността са научнопопулярните статии в списания и вестници като  National Geographic, Wired, Popular Mechanics или Smithsonian. Тези статии се различават от академичните или техническите текстове по два основни признака:

По отношение на предназначението

Докато при академичните текстове (например в лабораторните доклади) основната цел е да информират, при научнопопулярните водещ е стремежът да забавляват. И в двата случая обаче целта на текстовете е да убедят читателите, че определена гледна точка е подкрепена от данни или други доказателства. При научнопопулярните статии убеждаването най-често е насочено към информация, свързана със спорни теми от типа на климатичните промени или ваксините.

По отношение на аудиторията

Академичните и техническите текстове са предназначени за други професионалисти, т.е. читатели, които имат необходимите познания по темата и се нуждаят от тази информация поради естеството на своята работа или заради продължаващото си образование. За разлика от тях, научнопопулярните текстове са насочени към неспециалисти, които се интересуват от наука и инженерство, но е възможно да им липсва необходимата подготовка по дискутираната тема, поради което се налага техническите термини да бъдат ясно дефинирани, а научните понятия – изяснени по-подробно.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Компоненти на научнопопулярната статия

Тъй като неспециалистите четат в свободното си време и разполагат и с много други форми на развлечение, е важно да съумеете да привлечете вниманието им бързо още в първия параграф на научнопопулярната статия. Това се нарича „закачане на читателя“ и можете да го направите по няколко начина:

  • Започнете с цитат. Друг вариант е диалог, също както в романите;
  • Подгответе сцената. Използвайте детайли в описанието, които да накарат читателя да се почувства част от действието;
  • Опитайте с анекдот – това привлича вниманието;
  • Можете да започнете и с изненадващ факт или статистика, която да накара читателя да възкликне „уау“.
  • Или пък използвайте неща от масовата култура и опит.

Докато пишете, опитайте да мислите за свой приятел или роднина, и започнете с информацията, която би му била най-интересна.

Основната част – поддържане на интереса

Подобно на академичните и техническите текстове, в изложението на научнопопулярната статия се съдържа основната част от информацията. Често се случва обаче читателят да остане отегчен или затрупан с данни и статистика. За да задържите интереса му, е добре да балансирате сложните данни с по-леко и неангажиращо съдържание. Начертайте си план за работа като редувате данните, описанието, примерите, анекдотите и/или цитатите от експерти в областта. Научнопопулярните статии могат да бъдат структурирани по много начини и разполагате с широко поле за творчество. Важно е обаче да се уверите, че преходите между представените идеи са плавни и логични, за да не объркате читателя.

Заключение – обобщение и удовлетворение

Освен обобщаване на основните идеи в статията, в заключението е много подходящо да се подчертае важността или значимостта на темата. У читателя трябва да остане ясно разбиране защо всичко това има значение.

Науката, инженерството и технологиите постоянно се развиват. Затова читателят не бива да остава с впечатление, че са известни отговорите на всички въпроси, но е важно да разбере, че е постигнат напредък или че новите вълнуващи открития са точно зад ъгъла.

Заключението трябва да накара читателя да почувства, че времето, прекарано в четене на статията, е всъщност едно добре прекарано време и да се почувства удовлетворен от преживяването. Истински успешното заключение ще вдъхнови читателя да потърси допълнителна информация по темата.

Проучване на вече публикувани примери

Най-добрият начин да овладеете писането на научнопопулярни текстове е да проучите вече публикуваните такива. Затова преди да започнете да пишете, прочетете няколко статии в едно или повече научнопопулярни списания. Когато откриете статия, която особено ви е заинтригувала, изяснете си стратегиите, които авторът е използвал, за да грабне вашето внимание. След това адаптирайте тези стратегии конкретно за вашата задача.

 

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.