Търсене
Close this search box.

Пингвин преплува 3 200 км. всяка години, за да се види с човека, който го е спасил

Пингвин преплува 3 200 км. всяка години, за да се види с човека, който го е спасил

Пингвин преплува 3 200 км. всяка години, за да се види с човека, който го е спасил

Пингвин преплува 3 200 км. всяка години, за да се види с човека, който го е спасил


Направи дарение на училище!



***

pengiunypeng.png
През 2001 г. бразилец открива Магеланов пингвин, гладуващ и покрит с петрол, близо до дома си на остров близо до Рио де Жанейро. Мъжът го почиства и храни, докато възстанови силите си и двамата стават неразделни приятели.
След като пуска пингвина обратно в морето, 71-годишният Жоао Перейра де Соуза решава, че пътищата им се разделят за добро, но за негова изненада пингвинът се връща няколко месеца по-късно и го следва до дома му.
Оттогава всяка година пингвинът прекарва осем месеца от годината на бразилския остров със своя нов приятел, като се връща до бреговете на Патагония в Южна Бразилия и Чили, само за да се размножава. Според Уол Стрийт Джърнъл преминаваното разстояние е около 3 200 километра (2 000 мили).

Пенсионираният строител Де Соуза нарекъл пингвин Джин Джинг.

„Обичам пингвина като мое собствено дете и вярвам, че и той ме обича“, казва Де Соуза пред Глобо ТВ. „Не позволява на никой друг да го докосва. Кълве, ако се опита. Той лежи на скута ми, позволява ми да го къпя, да го храня със сардини и да го вдигам.“

Според Червения списък на защитените видове, Магелановият пингвин (Spheniscus magellanicus) се категоризира като почти застрашен вид. Въпреки че миграциите до Бразилия не са новост, има малко информация за отделни пингвини, достигнали толкова далеч на север до Рио де Жанейро при нормални условия.

Марио Кастро, местен рибар, казва пред Уол Стрийт Джърнъл: „Най-забавното е, че пингвинът може да остане тук за около седмица, а после слиза до брега и си тръгва. Липсва за 10, 12 или 15 дена, а после пак се връща до същата къща.“
Биологът Жоао, който интервюира Де Соуза за Глобо ТВ, казва за Индипендънт: „Никога не съм виждал нещо подобно. Мисля, че според животното Жоао е част от неговото семейство и може би го счита за пингвин. Когато го види, пингвинът движи опашката си като куче и надава весели крясъци.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Превод:Анелия Табакова
Източник:http://www.iflscience.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.