Търсене
Close this search box.

Пет изумителни факта от квантовата физика

Пет изумителни факта от квантовата физика

Пет изумителни факта от квантовата физика

Пет изумителни факта от квантовата физика


Направи дарение на училище!



***

 

Светлината може да бъде едновременно и вълна и сноп от частици

Джоузеф Томсън печели Нобелова награда през 1906 г. за откритието си, че електроните са частици. Въпреки това по-късно синът му Джордж на свой ред печели Нобелова награда през 1937 г., доказвайки, че електроните са вълни.
Кой от двамата е бил прав? 

Отговорът е и двамата. 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тази така наречена двойственост вълна-частица е крайъгълен камък на квантовата физика. Прилага се както за светлината, така и за електроните. Понякога си струва да мислим за светлината като за електромагнитна вълна, но в други случаи е по-полезно да си я представим под формата на частици, наречени фотони.

Обстоятелството, че светлината е едновременно и вълна и сноп от частици, е известно като корпускулярно-вълнова дуалност. Това означава, че светлината може да се държи като вълна в някои ситуации и като частица в други.

Вълновите свойства на светлината се проявяват в нейното разпространение, отражение, пречупване и дифракция. Светлината се разпространява като електромагнитна вълна, която се състои от трептения на електрическо и магнитно поле. Тези трептения се разпространяват във всички посоки със скорост от 299 792 458 м/с във вакуум.

Свойствата на светлината като сноп от частици се проявяват в нейното взаимодействие с материята. Светлината може да бъде погълната, отразена или излъчена от атоми и молекули. Когато светлината се погълне от атом, тя може да отдаде своята енергия на електрона, който ще премине в по-високо енергийно ниво. Когато светлината се отразява от повърхност, тя променя посоката си. Когато пък се излъчва от атом, тя се генерира от преход на електрон от по-високо енергийно ниво към по-ниско енергийно ниво.

Корпускулярно-вълновата дуалност на светлината е едно от най-важните открития в квантовата механика. То е основна част от нашето разбиране за природата на светлината и материята.
Някои хора намират корпускулярно-вълновата дуалност на светлината за парадоксална. Как може нещо да бъде едновременно вълна и частица? Няма еднозначен отговор на този въпрос. Корпускулярно-вълновата дуалност е просто едно от многото странни и загадъчни явления, които се наблюдават в квантовия свят.

Един обект може да бъде на две места едновременно

Двойствеността вълна-частица е пример за суперпозиция. Тоест, квантов обект, съществуващ в множество състояния едновременно. Един електрон, например, е и „тук“, и „там“ едновременно. Само след като направим експеримент, за да разберем къде е, се установява дали е на едното или на другото място.

Това прави квантовата физика изцяло свързана с вероятностите. Можем да кажем в какво състояние е най-вероятно да се намира даден обект само след като го погледнем. Тези шансове са капсулирани в математическа единица, наречена вълнова функция. Твърди се, че извършването на наблюдение „свива“ вълновата функция, унищожавайки суперпозицията и принуждавайки обекта да влезе само в едно от многото възможни състояния.

Тази идея стои зад известния котешки мисловен експеримент на Шрьодингер. Съдбата на котка в запечатана кутия е свързана с квантово устройство. Тъй като устройството съществува и в двете състояния, докато не се направи измерване, котката е едновременно и жива и мъртва, докато не погледнем какво всъщност се случва.

Квантовата физика допуска един обект да бъде едновременно на две места, тъй като в квантовия свят законите на физиката са много различни от тези в макросвета. В квантовия свят обектите могат да бъдат в свръхпозиция, което означава, че те могат да съществуват в две или повече състояния едновременно.
Това явление се нарича суперпозиция. Тя се наблюдава при много различни квантови обекти, включително електрони, фотони и атоми.

Един от най-известните експерименти, които демонстрират суперпозицията, е експериментът на двойния процеп. В този експеримент електрони се изстрелват към два процепа в екран. Ако електроните се движеха като частици, те биха преминали през един от процепите и биха оставили две отделни следи на екрана. В действителност обаче, електроните преминават през двата процепа едновременно. Това означава, че електроните трябва да бъдат в свъхпозиция, за да бъдат на две места едновременно.

Суперпозицията е едно от най-необичайните явления в квантовата физика. Тя е в противоречие с нашето интуитивно разбиране за света. Въпреки това, тя е добре установено явление, което е било наблюдавано в много различни експерименти и дори намира практически приложения, като например в квантовите компютри. Те използват суперпозицията за извършване на изчисления, които са много по-бързи от тези, които могат да бъдат извършени от традиционните компютри.

Квантовите комуникации също използват суперпозицията за изпращане на информация, която е защитена от подслушване. А също така и квантовите сензори използват суперпозицията за откриване на неща, които са твърде малки или твърде слаби, за да бъдат открити с традиционни сензори.

Суперпозицията всъщност е едно доста солидно явление, което има потенциал да революционизира много области на науката и технологиите.

 

Без квантовата физика Слънцето нямаше да свети

Слънцето произвежда своята енергия чрез процес, наречен ядрен синтез. Това включва два протона – положително заредените частици в атома – които се съединяват. Еднаквите им заряди обаче ги карат да се отблъскват, точно като два северни полюса на магнит. Физиците наричат това бариера на Кулон и тя е като стена между двата протона.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 169 на списанието.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.