Търсене
Close this search box.

Пенка Ватова, директор на Института за литература

Пенка Ватова, директор на Института за литература

Пенка Ватова, директор на Института за литература

Пенка Ватова, директор на Института за литература


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели?

Казвам се Пенка Ватова, доцент и доктор по филология, и близо половин година съм директор на Института за литература. Родена съм в Пловдив, любимия ми град, но учих българска филология в Софийския университет и така останах в София. Литературен историк съм, изследовател на новата и съвременната българска литература. За да избера реализация в науката основен принос има моят учител доц. д-р Йордан Василев – светла му памет!, – който ме научи на най-важните неща за един литературен историк, а това са търпение, последователност, педантичност в проучване на материала, респект към езика, усет за езика, дори за фразата при работата върху научния текст. Научи ме и на други неща – като почтеност към работата, признателност към предходниците и предаване на знанията и опита на по-младите. Научните ми интереси са в сферите на литературния периодичен печат, българската пътеписна традиция, поезията, културната идентичност на българите в диаспора. Автор съм на две монографични изследвания и на десетки статии и студии в научния и литературния печат. Имам опит в ръководството и координирането на научни проекти, преподавателски и експертен опит. Особено се гордея с успехите на учениците си – защитили докторанти, талантливи млади изследователи. 

С какво се занимава един директор на институт?

С много неща. Административният ми опит не е голям, но познавам аспектите на академичната дейност и структурата на Академията, понеже два последователни мандата бях член на Общото събрание на БАН. Това все пак е гръбнак, който те крепи. Имам също така много добър екип – колеги с дългогодишен административен опит и колеги без никакъв опит, но всичките изключително добронамерени и мотивирани да работим заедно за просперитета на Института и за престижа на науката и учените. 

Директорът носи отговорност за всичко, което се случва в института му. Най-напред за изпълнението на научните задачи, защото те са основни в профила ни на учени. Това е работа едновременно екипна и индивидуална. Заедно с това е и работа в сътрудничество с научната общност – в страната и в чужбина. Нужно е да се балансира много добре, за да може да си поставяме големи научни цели и в хода на постигането им да не пренебрегваме личните научни интереси и кариерното развитие на изследователите. А паралелно да развиваме отношенията си с учените от други академични институции в България и по света, да създаваме контакти и да изграждаме мрежи за научен обмен. Няма затворена, самодостатъчна наука. Тенденциите в света са към отворена наука, към знание, достъпно за всеки. И аз твърдо вярвам, че само така човечеството ще преодолява и решава проблемите на съществуването си – чрез образование, научно познание и духовен стремеж. 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялата статия и много други можете да прочетете в новия Брой 144

Подаряваме ви първите 8 текста от брой 144 тук>>


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.