Търсене
Close this search box.

Откриване в България на обявената от ООН 2022 г. за международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие

Откриване в България на обявената от ООН 2022 г. за международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие

Откриване в България на обявената от ООН 2022 г. за международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие

Откриване в България на обявената от ООН 2022 г. за международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие


Направи дарение на училище!



***

 

 

20.10.2022 г., 10 часа, Аулата на

СОФИЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“


Разбери повече за БГ Наука:

***

 

На пленарната сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН), състояла се на 02.12.2021 г. в Ню Йорк, с консенсус е приета Резолюция 76/A/L.12 за обявяване на 2022 г. за Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие – МГФНУР (The International Year of Basic Sciences for Sustainable Development – IYBSSD2022). 

С тази резолюция Общото събрание на ООН „приканва всички държави членки, организации от системата на ООН и други глобални, регионални и субрегионални организации, както и други заинтересовани страни, включително академичните среди, гражданското общество, международни и национални неправителствени организации и др. да повишават осведомеността за значението на фундаменталните науки за устойчивото развитие в съответствие с националните приоритети“. Общото събрание на ООН мотивира решението си с „високата стойност за човечеството на фундаменталните науките“, както и с факта, че „повишената глобална осведоменост и повишеното образование в областта на фундаменталните науки“ е от жизненоважно значение за постигане на устойчиво развитие и за подобряване на качеството на живот на хората по целия свят. Общото събрание на ООН също така подчертава, че „фундаменталните науки и нововъзникващите технологии отговарят на нуждите на човечеството, като осигуряват достъп до информация и повишават здравето и благосъстоянието на хората, общностите и обществата“. 

Фундаменталните науки имат съществен принос за осигуряването на основните средства за справяне с решаващите предизвикателства пред човечеството днес. Те са  формулирани като 17 цели за устойчиво развитие (ЦУР), към които трябва да се стремим заедно. Всъщност всички ЦУР подчертават приноса на науката и технологиите и особено: 1. Здраве и благополучие (ЦУР 3); 2. Качествено образование (ЦУР 4); 3. Чиста вода и и санитарно-хигиенни условия  (ЦУР 6); 4. Достъпна и чиста енергия (ЦУР 7); 5. Сигурна работа и икономически растеж (ЦУР 8); 6. Иновации и инфраструктура (ЦУР 9); 7. Устойчиви градове и общности (ЦУР 11); 8. Действия в областта на климата (ЦУР 13); 9. Живот под водата (ЦУР 14); 10. Живот на сушата (ЦУР 15). Решаването на  тези   проблеми е основна част от целите за устойчиво развитие. 

Този акт на ООН е осъществен по предложение на Международния съюз по чиста и приложна физика (International Union of Pure and Applied Physics IUPAP). България, представлявана от Съюза на физиците в България (СФБ), финансово подпомагана от МОН чрез споразумение, възстанови членството си в IUPAP през 2019 г. В този контекст по предложение на Съюза на физиците в България (СФБ) бе сформиран Организационен комитет (https://iybssd.bg/?page_id=2) за координиране на събитията за отбелязване на тази Международна година в България (https://iybssd.bg/?page_id=51). В него освен координаторите за включване и осъществяване на събитията, се съдържат данни за оформени тематични групи: Физика, Науки за земята, Химия, Биология и биофизика, Математика, Образование и Популяризиране на МГФНУР. На работещата вече страница https://iybssd.bg/ (но не само там) за отбелязване на МГФНУР в България можете да намерите цялата налична до сега информация за това и линк към международните дейности на IUPAP в това отношение. 

На 20.10.2022 г. в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ предстои откриването на Международната година на фундаменталните науки за устойчиво развитие в България. След официалното откриване от проф. д.н. Иван Лалов – Почетен член на СФБ, ще бъдат изнесени и пет кратки встъпителни лекции от представители на тематичните групи – видни учени с принос в развитието на фундаменталните науки в страната ни. 

 

 

Програмата на откриването на събитието и афишът за МГФНУР са качени на сайта на Международната година на фундаменталните науки за устойчиво развитие (https://iybssd.bg/). 

От името на Националния организационен комитет най-учтиво Ви каним да присъствате на откриването в България на Международната година на фундаменталните науки за устойчиво развитие. Ще Ви бъдем благодарни, ако информирате обществеността за това събитие.  

 

С уважение,

Чл.-кор. Александър Драйшу,

Председател на Националния организационен комитет

Председател на Съюза на физиците в България

 

ПРОГРАМА:

20 ОКТОМВРИ 2022 г.,

АУЛАТА НА СУ „Св. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“, гр. СОФИЯ

Дейност Време
1. Откриване – „МГФНУР в България“ – проф. д.н. Иван Лалов – СФБ 10.00 – 10.15
2. Поздравления  10.15 – 10.30
3. Представяне на  Националната научна програма (ННП) „Опазване на околната среда и намаляване на риска от неблагоприятни явления и природни бедствия“ – чл.-кор. Костадин Ганев – БАН 10.30 – 10.50
4.  „Фотоволтаично преобразуване на слънчевата енергия

 – съвременна енергийна технология“ – проф. д-р Петко

Витанов СФБ

10.50 – 11.10
5. Кафе пауза 11.10 – 11.40
6. „Химията за екологически устойчиво развитие“ –   проф. д.н. Венко Бешков – председател на СХБ 11.40 – 12.00
7.  „Има ли полза от чистата математика?“ – академик Веселин Дренски – СМБ 12.00 – 12.20
8. „Таксономичните изследвания върху биологичното разнообразие и приносът им за устойчивото развитие“ – доц. д-р Владимир Владимиров – Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН 12.20 – 12.40

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.