Търсене
Close this search box.

Още надежда за ваксините

Още надежда за ваксините

Още надежда за ваксините

Още надежда за ваксините


Направи дарение на училище!



***

Ваксината, разработена от Оксфордския университет и AstraZeneca.

Установено е, че ваксината срещу COVID-19, която не трябва да се съхранява при много ниски температури, е средно 70% ефективна, с потенциал да се повиши до 90% в зависимост от начина на прилагане на дозите. 

В мащабни проучвания сред над 20 000 души във Великобритания и Бразилия, 131 души са били заразени от болестта, според предварителните резултати, публикувани наскоро от разработчиците на ваксината – AstraZeneca и Оксфордския университет. 

„Имаме ваксина за света. Имаме ваксина, която е силно ефективна: тя предотвратява тежки заболявания и хоспитализация“, казва Андрю Полард от Оксфордския университет по време на онлайн пресконференция.

70-процентната ефективност на ваксината е много по-ниска от около 90-те процента, отчетени през последните седмици при ваксините на Pfizer, BioNTech и Moderna. Въпреки това, в подгрупа от повече от 3000 души, които получават по половин доза, последвана от пълна доза месец по-късно, цифрата и тук скача до 90%.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Сара Гилбърт, също от университета в Оксфорд, заяви пред пресата, че са необходими повече изследвания, за да се разбере защо половин доза изглежда подготвя тялото да реагира по-добре на коронавируса. 

„Възможно е, като дадете малко количество ваксина, за да започнете и впоследствие продължите с голямо количество, това е по-добрият начин за изстрелване на най-мощия и най-ефективен отговор на имунната система“, казва тя.

Резултатите от проучването показват, че ваксината предотвратява и леко и тежко заболяване. Има някои доказателства, че тя ограничава и предаването, според Полард и Гилбърт, въпреки че все още се извършва пълен анализ по този въпрос. Резултатите са „изключително обнадеждаващи“, се казва още в изявление на благотворителната организация Wellcome.

Важно е, че ваксината може да се съхранява в хладилник, а не във фризер, както се изисква за ваксината на Pfizer и BioNTech, опростявайки логистиката на веригата за доставки. Режимът на полудозиране също предлага перспективата за предоставяне на много повече начални дози.

Пам Чен от AstraZeneca заяви на пресконференцията, че фирмата ще разполага с над 300 милиона пълни дози в световен мащаб до края на март 2021 г., брой, който може да се удвои ако лечението с половин доза се окаже успешно. Тя добави, че компанията може да произвежда около 200 милиона дози на месец. Великобритания е поръчала 100 милиона дози от ваксината. Но дори да се комбинира капацитетът за производство на ваксини на AstraZeneca, Pfizer, BioNTech и Moderna, пак няма да има достатъчно дози за целия свят, така че капацитетът трябва да бъде увеличен, каза на пресконференцията Паскал Сорио, изпълнителният директор на AstraZeneca.

Все още се провеждат изследвания относно продължителността на имунитета, осигурен от ваксината на AstraZeneca и Университета в Оксфорд. Гилбърт обаче заяви, че е оптимист и тя ще има „добра трайност“, като посочи, че подобни на нея ваксини, разработени срещу коронавирус, причиняващ MERS, предоставят около година защита. Запитана за страничните ефекти от приема на ваксината срещу covid-19, тя казва, че по време на по-ранните, по-малки фази от нейното развитие, хората са съобщавали за болки в ръцете, треска и главоболие. 

„Това е доста краткотрайно“, твърди тя. „Не е нищо необичайно след ваксинацията.“

Наскоро руското правителство обяви нови резултати от изпитанията, заявявайки, че за неговата ваксина SputnikV са установили ефективност над 95% след втората доза, спрямо 92%, отчетени по-рано този месец.

Суверенният фонд на страната заяви, че всяка доза ще струва по-малко от 10 долара, като отбелязва, че това е по-евтино от „чуждестранните ваксини“, базирани на РНК. Това са ваксините на Pfizer, BioNTech и Moderna. Ваксината на AstraZeneca и Университетът в Оксфорд трябва да струва около 3 до 4 долара на доза.

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.