Търсене
Close this search box.

Осем начина, по които животните се борят със студа

Осем начина, по които животните се борят със студа

Осем начина, по които животните се борят със студа

Осем начина, по които животните се борят със студа


Направи дарение на училище!



***

Въпреки че ниските температури могат да бъде смъртоносни, съвременните хора са измислили как да оцелеят в студа, снега и тъмнината, които съпровождат зимата. Отопляваме домовете си, носим дебели пуловери и дебели палта и ако това не се окаже достатъчно, можем просто да пътуваме към по-топли и слънчеви места. Животните нямат достъп до гореспоменатото, но и те имат много начини за справяне със зимните условия. Ето осем метода за преживяване на зимата, използвани в животинския свят:

Топла баня

В Парка за маймуни Игокудани в префектура Нагано, Япония, японски макаци (известни също като снежни маймуни) могат да бъдат наблюдавани, къпейки се в горещите извори. Подобни бани са типични за маймуните през зимата и са рядкост през летните месеци, което води до логичното разсъждение, че вероятно маймуните наистина използват горещите бани, за да се стоплят.

Миграция към топлите страни

Когато температурата започне да пада, този метод за справяне със зимата изглежда все по-привлекателен. Нищо чудно, че толкова много различни видове животни предприемат пътуване към по-топлите места, което съвсем не е лесно. Алпийските бързолети например прекарват лятото в Швейцария, а след това мигрират към западна Африка. Всъщност не е задължително птиците да спират в Африка. Специални мини записващи устройства, прикачени към тях, отчитат данни за летене без приземяване в рамките на 200 дни, което се равнява на повече от 6 месеца, съобщава Джесика Шугарт за Science News.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Скрий се под снега

Може да звучи студено, но всъщност снежната покривка действа като изолатор, предпазвайки от студа, подобно на иглу. В пространството между земята и снега могат да се открият цели екосистеми на безгръбначни, дребни бозайници, влечуги, земноводни и дори птици, които живеят по този начин.

Използвайте „антифриз“

Съществува вид дървесни жаби (Rana sylvatica), които са широко разпространени в голяма част от Северна Америка и от Грузия до Аляска. На жабите, живеещи в Аляска, им се налага да се справят със средната януарска температура от -28° по Целзий. За да се преборят със замръзването, те имат по-високи нива на захар, урея и едно непознато химично съединение в кръвта. Трите вещества заедно действат като своеобразен антифриз и понижават температурата на тялото до такава, при която жабите би трябвало да умрат, но остават живи и преживяват студения период.

Запасете се за зимата

Всички сме наблюдавали как катериците заравят ядки, за да се подготвят за зимата. Това е важен метод за адаптация при животни, които не спят през тъмните и студени месеци. Пикасите – дребни бозайници, живеещи в западната част на Северна Америка, също действат по този начин. Най-големият проблем при тях е да се адаптират към по-топлото време, предизвикано от климатичните изменения. Пикасите, изглежда, са изложени на по-голям риск от прегряване, отколкото от замръзване. Една популация от пикаси, живееща по дефилето на р. Колумбия в Юта, е успяла да се справи с топлото време чрез ядене на мъх. Мъхът не е много питателен, но все пак това дава втори шанс на храносмилателната система при извличане на хранителни вещества и със сигурност е по-добре от яденето на собствени изпражнения, разказва Витания Брукшир за лаб блога Eврика!.

Забави

Ключът към хибернация не е сънят, а запазването на енергията. Червенобузите костенурки са го усвоили толкова добре, че учените смятали, че изпадат в кома с идването на ниските температури. Сладководните костенурки могат да не поемат дъх в продължение на седмици, но все пак са достатъчно будни, за да забележат надничащата отгоре светлина. Това доказва, че състоянието им е зимен сън, но не и кома.

„В дивата природа светлината, прокрадвайки се през пукнатини, може да послужи като сигнал на костенурките, че е време да поплуват за глътка въздух “, споделя Сюзън Mилиус за Science News миналата година.

Адаптиране към тъмнината

Някои елени живеят на север от Арктическия кръг, което означава, че в продължение на голяма част от годината дните им минават без естествената светлина от слънцето. Но тези животни имат няколко начина да виждат. Очите им могат да открият ултравиолетова светлина, която помага, когато условията са неясни. Също така една част от очите на елените – тапетум луцидум (слоят тъкан зад ретината, който отразява светлината) – може да променя цвета си  от златисто през лятото до синьо през зимата, с което се повишава чувствителността на окото.

Скупчват се заедно, за да се стоплят

Споделянето на топлината на тялото е чудесен начин да се пести енергия и да се пази от студ. Императорските пингвини в Антарктида са овладели тази техника и го правят, като паралелно балансират яйце в краката. Оказва се обаче, че това е оптималното разстояние за притискане, т.е. птиците само се докосват леко така, че да не се компресират перата и да се наруши тяхната изолация.

Превод: Мария Кехайова


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.