Търсене
Close this search box.

Описание на Елада през III в. пр. н. е.

Описание на Елада през III в. пр. н. е.

Описание на Елада през III в. пр. н. е.

Описание на Елада през III в. пр. н. е.


Направи дарение на училище!



***

Описание на някои градове и на социално-аграрните отношения в Беотия и на остров Евбея през III в. пр. н. е.

Хераклид, Пътни картини, I, 6—30

6. Оттук пътят води за Ороп ( Град на Северна Атика, разположен на Евбейския залив.), като минава през Афидна и покрай светилището на Зевс Амфиарейски; за онзи, който пътува без багаж, това е път за около един ден. Пътят е стръ­мен, но по него има толкова странноприемници, в които се намяра в изобилие необходимата храна, както и места за почив­ка, така че предпазват пътниците от умора.
7. Градът на оропците принадлежи на Тива. Тук заная­тите са извънредно развити, а алчността на митничарите е от­край време неизмерима, като при това тя е подхранвана и от тяхната злоба. Защото те събират мита даже и от стоки, които тепърва ще се внасят у тях. Повечето от тях са груби в обнос­ките си, особено след като са премахнали разбраните хора. ..
8. Оттук до Танагра има 120 стадия. Пътят води през една местност, обрасла, с маслинени и други дървета, ,и е напълно безопасен откъм заплахата от разбойници. Град Танагра е раз­положен на една камениста стръмнина, като неговата глинеста почва блести отдалеч със своята белота. Предверията на къ­щите и оцветените с восъчни бои картини са голяма украса на града. Той не е особено богат със земеделското си производство, но по своето производство на вино заема първо място в Беотия.
9. Жителите са в извънредно добро материално състояние, но по своя начин на живот са скромни; всички те са предимно земевладелци, а не работници-занаятчии. Те умеят да съблю­дават добре правото, верността и гостоприемството. На нужда­ещите се свои съграждани и на пътниците-чужденци те охотно даряват от онова, което имат, и щедро им позволяват да вземат от него, като при това са далеч от каквото и да било желание за обогатяване. Като местопребивание за чужденците Танагра е най-сигурният град в Беотия, защото тук цари искрено и стро­го отвращение към злосторството поради това, че неговите; жители са в състояние да се самозадоволяват и са трудолю­биви.“
10. Оттук [т. е. от Танагра] до Платея има 200 стадия. Пъ­тят е донякъде самотен и каменист, тъй като той пресича пла­нината Китерон, но не е особено опасен. Ето и описанието на града според описанието на поета-комик Посейдип: „Тук има два храма, т. нар. „Колонада“ ‘И „Име“, а също и баня, с която се слави .името на Серамб. Градът обикновено е пуст и само на празника на Елевтериите е град.“
Гражданите не могат да кажат нищо друго освен това, че са атински колонисти и че при техния град станало сражение между персите и гърците. И действително платейците са един­ствените атиняни измежду беотийците.
12. Оттук до Тива има 80 стадия. Пътят е съвсем гладък и равнинен. Градът лежи по средата на територията на беотийци­те и заема едно пространство от 70 стадия. Той е заоблен във вид на кръг и се издига над равна черноземна почва. Макар че е стар, през него са прокарани и нови улици, тъй като, както се учим от историята, този град е бил разрушаван вече три пъти вслед­ствие на несговорчивостта и високомерието на неговите жители.
13. Коневъдството тук е развито много добре и градът има изобилна вода, вследствие на което е потънал в богото зеленина и е заобиколен с плодородни хълмове. Тук се отглеждат повече градински култури, отколкото във всички други градо­ве в Гърция, защото през града текат и две реки, напояващи цялата низина, която се разстила под града. Вода извира и изпод т. нар. Кадмея; тя е каптирана и се отвежда чрез под­земни тръби, които, както се разказва, били положени от Кадъм в незапомнени времена.
14. Такова е местоположението на град Тива. Жителите му са великодушни и заслужават адмирации заради своята уве­реност, която се проявява при всички обстоятелства в живота; те са дръзки, прибягват до насилие и са арогантни: побойници и безогледни спрямо всеки чужденец и кореняк и незачитащи каквото и да било право.

15. При споровете, възникнали при общуването им с дру­ги хора, те не стигат до споразумение, а прибягват до дръзко­то насилие на юмрука, като пренасят грубата сила, която се прилага при юмручните борби от атлетите, и върху съдебните процеси.
16. По тази причина и съдебните дела се гледат при тях след изтичането на срок от най-малко тридесет години. Защото, ако всеки, комуто това бъде напомняно от народа по някакъв начин, не напусне веднага Беотия, а продължава да стой дори и най-кратко време в града още, скоро след това той бива из­дебван нощно време от онези, които не желаят приключването на процесите, и наказван с насилствена смърт. Убийствата ста­ват при тях и по други най-различни случаи.
17. Такива са таванските мъже. Измежду тях се срещат обаче й такива, които са достойни за уважение, великодушни и заслужават всяко приятелство. Жените им по своя ръст, по­ходка и движение са най-красиви и снажни от всички жени в Гърция. Това е засвидетелствано от Софокъл: „Ти ми гово­риш за Тива, за града със стоте врати, в който единствено смъртните майки раждат богове.“
18. Покривалото на главата им е направено така, че пра­ви цялото лице, като да е забулено с воал, защото само очите се виждат от него, а всички останали части на лицето са по­крити от химатиона. Всички жени носят химатиони.
19. Косите им са руси и са превързани на кок чак на темето, прическа, която местните наричат „факличка“. Обувките им са скромни и не са много високи; те имат пурпурен цвят, ниски подметки и са превързани с ремъчки тъй високо на краката, че нозете им изглеждат почти съвсем голи.
20. При общуването им с други хора те са по-скоро сикионийки, отколкото беотийки. Гласът им е приятен, докато гла­сът на мъжете е груб и дебел.
21. Градът е превъзходен за летуване, защото изобилства със студена вода и градини. При това тук духа и свеж вя­тър, а погледът се наслаждава на обраслите със зеленина поля. Изобилие на плодове и богатство на летни продукти. Обаче градът няма дърва ,и затова не е никак пригоден за зимуване поради влагата от реките и поради ветровете. Защото тук па­да дори и сняг и улиците са твърде разкаляни.
23. От Тива до град Антедон има 160 стадия. Пътят е вто­ростепенен, но въпреки това по него може да се пътува с кола, като при пътуването се минава през обработена и засята мест­ност. Градът не е голям и е разположен непосредствено до са­мото Евбейско море. Павираният му площад е залесен с дървета и е заобиколен с две редици колони. Градът изобилства с вино и с морски продукти, но е беден откъм жито, тъй като почвата е неплодородна.
24, Почти всичките му жители са риболовци, които изкар­ват прехраната си с ловене на риба било с въдици, било с мре­жи. Освен това те се прехранват от ловенето на пурпурни ми­ди и морски гъби и остаряват по-морския бряг всред водорас­лите и хижите. Те всички са червенокоси и слаби. Върховете на ноктите на пръстите им са притъпени поради техния поми­нък, свързан с работа в морето. Те обичат страстно прехвър­лянето и пътуването по море и се занимават с корабостроителство. Не само не обработват земята, но и нямат земя и самите те казват, че са потомци на морския демон Главк, който според общото мнение бил риболовец.
25. Така изглежда Беотия. Защото само още град Теспия може да се похвали с амбициозността на своите мъже и със своите незавършени още статуи, а иначе няма нищо друго. Са­мите беотийци разказват обаче за лошавините, които се коренят у тях, като казват, че жаждата за печалба се била загнездила в Ороп, завистта — в Танагра, свадливостта — в Теспия, насилничеството — в Тива, алчността — в Антедон, любопитството и клюкарството — в Коронея, самохвалството — в Платея, блат­ната треска — в Онхест и тъпоумието — в Халиарт. По този начин бедите и злините на цяла Гърция се стекли в градовете на Беотия. Оттам и стихът на Ферекрат: „Ако имаш разум, отбягвай беотийската земя!“

Приведените по-горе сведения от „Пътни картини“ на Хераклид са из­вънредно важен, за да не кажем единствен литературен извор за икономичес­кото положение на Елада към края на III в. пр. н. о. Макар и предадено във формата на сатира, описанието на Атина от Хсрлклид разкрива съв­сем недвусмислено стремглавото обедняване на все по-широки слоеве от населението на Атина. Не случайно авторът изтъква, че повечето от къщите на Атина са бедни, че малко атински жилища имат богат и охолен из­глед и че чужденецът, който за пръв път идва в Атина, недоумява дали в случая той наистина се намира в прославения някога и със своя външен блясък град.


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.