Търсене
Close this search box.

Някои аспекти при ухапванията от пепелянка /Vipera ammodytes/ и усойница /Vipera berus/

Някои аспекти при ухапванията от пепелянка /Vipera ammodytes/ и усойница /Vipera berus/

Някои аспекти при ухапванията от пепелянка /Vipera ammodytes/ и усойница /Vipera berus/

Някои аспекти при ухапванията от пепелянка /Vipera ammodytes/ и усойница /Vipera berus/


Направи дарение на училище!



***

horned-viper
За да могат да се дадат по-точни препоръки за първа помощ и последващото лечение, при ухапване от отровни змии в България, е добре преди това хората да бъдат запознати с отровния апарат и отровата на двата вида отровни змии, имащи значение у нас – пепелянка /Vipera ammodytes/ и усойница /Vipera berus/

Отровен апарат при пепелянката и усойницата?

И двата вида са представители на сем. Отровници /Viperidae/ т.е. по отношение на зъбите и отровния апарат се категоризират като соленоглифни (Solenogliphia). Това означава, че тези влечуги имат кухи, подвижни отровни зъби, разположени в предната част на горната челюст. Тези зъби са свързани с канали, които водят към отровните жлези. Самата отровна жлеза е двуделна и се състои от главна и спомагателна жлеза. Отделянето на отровния секрет става чрез контракции на дъвкателния мускул (musculus masseter) и специфичния жлезен мускул (musculus constrictor glandule). Този тип отровен апарат е еволюционно най – напреднал и е характерен за Отровниците /Viperidae/ и Кроталидните змии /Crotalidae/. Отровните зъби са разположени успоредно на горната челюст и при захапване се изправят почти перпендикулярно.

При тези змии освен отровните зъби, по челюстите са разположени и сухи т.е. не свързани с отровни жлези – на горната челюст тези зъби са разположени по криловидните кости и по долната челюст на мандибуларните кости. По горночелюстни кости при солиноглифните змии са разположени само отровните зъби, покрити от лигавични гънки.

Отровата при змиите?

Отровата на тези видове представлява жълта или безцветна, опалисцираща (блестяща) течност, със съдържание на около 30% сухо вещество около и около 70% вода. Самата отрова представлява смес от пептиди (белтъци) със силно биологично въздействие и високомолекулни съединения, които бъбреците не могат да се отделят в урината. Затова отровата не може да бъде изхвърлена с урината и се открива в тялото на пострадалия до 2–3 седмици след ухапването. Повечето токсини обаче губят активността си след 2 – 3 денонощия…


Разбери повече за БГ Наука:

***

Автори: д–р Красимир Христов, Марко Иванов, Георги Русев

Цялата статия може да прочетете в брой 80 на сп. Българска Наука: https://issuu.com/bgnauka/docs/bgnauka80-6/27


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.