Търсене
Close this search box.

Новооткрит механизъм, по който бактериите стават резистентни

Новооткрит механизъм, по който бактериите стават резистентни

Новооткрит механизъм, по който бактериите стават резистентни

Новооткрит механизъм, по който бактериите стават резистентни


Направи дарение на училище!



***

С нарастването на бактериалната резистентност към антибиотиците – нещо, което ни изправя пред тежка здравна криза – учените продължават с опитите да разберат по-добре защитните механизми на бактериите срещу антибиотиците с надеждата да открият нови методи на лечение.

Сега, изследователи от Университета на Калифорния в Сан Диего, комбинират експерименти и математическо моделиране, за да открият един неочакван механизъм, който позволява на бактериите да оцелеят въпреки антибиотиците.

Учените установили, че бактериите се защитават срещу антибиотиците като контролират приема си на алкални метални йони. При наличието на антибиотична атака, бактериите модулирали приема си на магнезиеви йони, за да стабилизират рибозомите си – основните молекулярни машини на живота, които транслират гените в протеини.

„Открихме неочакван нов механизъм, чрез който активно растящите бактерии стават устойчиви на антибиотици“, казва професорът по молекулярна биология Гюрол Сюел. „Чрез това откритие можем да изследваме нов начин за борба с инфекциите, за който досега не сме се сещали.“

Изследователите проучили връзката между рибозомалната активност и електрохимичния поток от йони през мембраната на клетките. Този мембранен потенциал и функцията на рибозомите са сред най-древните и фундаментални процеси във всички живи клетки – от бактериалните до човешките.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Учените са установили отчетлива връзка, която „разкрива как тези древни и фундаментални клетъчни процеси от жизненоважно значение взаимодействат помежду си“, казва Сюел.

Тези нови открития полагат научната основа, върху която да се разработват нови методи за борба с антибиотичната резистентност.

„Антибиотичната резистентност е изключително голяма заплаха за общественото здраве“, казва Сюел. „Многобройните лекарства, които излизат на пазара изостават пред способностите на бактериите да се справят с тях.“

Сюел вярва, че учените може да повишат потентността на съществуващите антибиотици, като манипулират способността на бактериите да приемат магнезий, вместо да разработват напълно нови лекарства. Потентността на определени класове антибиотици, използвани за лечението на тежки инфекции, може да бъде силно повишена чрез влияние върху навлизането на магнезий в бактериалните клетки, като по този начин се повлияе и на тяхната способност да използват заредените магнезиеви йони за защита от антибиотиците.

Превод: Росица Ташкова

Източник: ScienceDaily

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 12. Открийте всички статии от броя тук.

 

ВЗЕМИ БРОЯ В MP3

и слушай всяка една статия, когато и където да си >>

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.