Търсене
Close this search box.

Нови вълни от екстремен климат („Сбогом на 2020“, част 5)

Нови вълни от екстремен климат („Сбогом на 2020“, част 5)

Нови вълни от екстремен климат („Сбогом на 2020“, част 5)

Нови вълни от екстремен климат („Сбогом на 2020“, част 5)


Направи дарение на училище!



***

Докато вниманието ни бе приковано другаде, кризата в глобалния климат продължи.

 

Годината започна с екстремно време в Австралия. Пожарите в страната, предизвикани от силната суша и лесното разпалване на сухите храсти, породиха апокалиптични сцени на кораби, евакуиращи хора от плажовете, сухи гръмотевични облаци и диви животни, бягащи под оранжевото небе. Огънят изхвърли в стратосферата три пъти повече дим отколкото сме наблюдавали някога досега. В резултат, на което изгоряха безпрецедентните 58 000 квадратни километра гори в щатите Нов Южен Уелс и Виктория.

 

Въпреки че бедствието отчасти се дължи на естествените цикли, беше установено, че метеорологичните условия, които предизвикаха пожарите, все пак са били благоприятствани и в следствие на предизвиканите от човека климатични промени. 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Това обаче далеч нямаше да бъде последното екстремно метеорологично събитие през 2020 г., свързано с изменението на климата. 

 

Въпреки че не засегна силно населените райони и привлече по-малко внимание, продължилата с месеци гореща вълна в Сибир беше един от най-поразителните инциденти. През май температурите бяха с цели 10°C над средното ниво в някои части на региона, а в един град, намиращ се в арктическия кръг достигнаха до феноменалните +38°C. Анализ на данните установи, че събитието би било „на практика невъзможно“ без затоплянето, причинено от хората.

 

Тези горещини също така допринесоха за много ниските нива на арктическия морски лед от руската страна на Арктика, в резултат на което общото му количество за годината падна до втората си най-ниска степен в историята. Включително и през октомври 2020 г. – когато районът започна да замръзва – се наблюдаваше най-ниската степен, регистрирана някога за месеца. Високите температури в региона насърчиха и втора година на рекордни емисии на CO2 от пожарите в Арктика.

През август стотици хиляди хора трябваше да бъдат евакуирани поради бушуващите пожари по западното крайбрежие на САЩ. Калифорния беше засегната от пет от шестте най-големи пожара в историята на щата, които бяха предизвикани от мълния още в началото на сезона на пожарите в региона. Изгоряха повече от 16 000 квадратни километра земя в Калифорния, което е два пъти повече от предишния рекорд. 

По-високите температури в резултат на изменението на климата реално изсушават растителността, което много улеснява изгарянето ѝ.

 

Тази година Съединените щати бяха засегнати от 16 бедствия, всяко от които причини щети за по над 1 милиард долара, подобно на 2011 и 2017 г., според Адам Смит от Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ.

Сезонът на ураганите в Атлантическия океан през 2020 г. надхвърли рекордните 28 бури, наблюдавани през 2005 г., тъй като Тета и Йота станаха 29-та и 30-та буря през ноември на изминалата година. От другата страна на света тайфунът Гони (известен сред местните жители като Роли) във Филипините достигна скорост на вятъра от 310 километра в час, най-силната годишна буря в световен мащаб. А пък в Европа редкия средиземноморски ураган известен като “Медикана” удари Гърция. 

 

Като цяло глобалните температури са доста над дългосрочните средни стойности.
„2020 г. е много вероятно да се окаже сред трите най-топли години и може би – най-топлата година за Европа“, казва Саманта Бърджис от Copernicus Climate Change Service.

 

Източник: New Scientist Magazine

Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.