Търсене
Close this search box.

Нови доказателства сочат, че човешката еволюция е започнала първо на Балканите

Нови доказателства сочат, че човешката еволюция е започнала първо на Балканите

Нови доказателства сочат, че човешката еволюция е започнала първо на Балканите

Нови доказателства сочат, че човешката еволюция е започнала първо на Балканите


Направи дарение на училище!



***

Зъб от Graecopithecus, намерен в м. Азмака край Чирпан (България).

 

Основната теория за началото на човешката еволюция около, която се обединяват болшинството от учените е, че тя е започнала в равнините на Източна Африка. Нови находки и изследвания, включително и от България, обаче започват да променят тази представа за еволюцията на т. нар. предчовеци.

От дълги години насам проф. Николай Спасов, от Националния природонаучен музей при БАН, работи в областта на най-ранните етапи от човешката еволюция, а също и на предчовешката еволюция. Някои от откритията, направени от него и колегите му в България, най-ненадейно показват, че изглежда произходът на човека и първите стъпки на човечеството са започнали не в Африка, а тук на Балканите.
Техните изследвания започват със случайното откриване на един единствен зъб през 2007 г., докато разглеждат една частна колекция на Петър Попдимитров в Чирпан, съставена от артефакти от една кариера. След подробно изследване и сравнения е установено, че това е зъб на хоминид, тоест представител на човешкото семейство. Според направените датировки се оказва, че това е най-късният човешки хоминид на Европа.

Тогава идва и идеята, че намерената през Втората световна война в Никити, Южна Гърция, челюст от Грекопитек (Graecopithecus) и този зъб принадлежат към един и същи вид, датиран на възраст от около 7.2 милиона години. Сформира се международен екип, с участието и на учени от БАН, чиито изследвания показват, че макар и малкото белези, които успяват да извлекат от тези две единствени находки, показват морфологически характеристики, присъщи единствено на човека. Или по-точно – на човека и неговите преки предци – хоминините. Така се ражда и идеята, че човешкото развитие е започнало не в Африка, както се смяташе досега, а тук на Балканите.
По-нататъшните им изследвания показват, че по това време е имало масови миграции от Евразия към Африка поради тогавашните климатични промени. Това показва че следващият етап, започнал на Балканите, е продължил в Африка поради стечението на тези обстоятелства. Оттам нататък последващата еволюция довела до появата на съвременния човек вече се е развила изцяло в Африка.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тези хипотези се потвърждават и от новите находки, които екипът на проф. Спасов продължава да открива при разкопките си в местността Азмака край Чирпан. Една от новите уникални находки от там е бедрена кост, която показва, че начинът на придвижване на това същество е бил включително и бипедален. Тоест грекопитекът вече е започнал да се движи на два крака и е направил тези свои първи стъпки тук по нашите земи. Проф. Николай Спасов съобщава, че всичките сериозни аргументи на него и колегите му в полза на тази хипотеза ще бъдат официално публикувани в най-близко бъдеще.

 

Проф. Николай Спасов с отливка на бедрената кост, открита край Азмака.

 

България има съдбата да се намира на уникално място като Балканския полуостров, който се явява мост и свръзка между три континента, през който винаги са мигрирали животински и човешки популации в различни посоки дори и до ден днешен. В епохата на Неогена, когато грекопитекът е живял тук, е имало периоди през, които са съществували естествени сухопътни мостове от Балканите към Мала Азия и дори към Африка, когато Средиземно море е било почти пресъхнало, което още повече е улеснило миграцията на тези човекоподобни към Африка.

Към момента науката все още счита, че изправянето на човека се е случило в равнините и саваните на Източна Африка, тъй като там хоминините са попаднали в открита, равна среда без дървета и с висока трева, което е наложило изправянето им. Но изглежда през Неогена климатът и средата на Балканите са били доста подобни на тези в Източна Африка и поради подобни причини нашите преки предци са започнали да ходят изправени още докато са живели тук, макар все пак през този период да са продължили да се придвижват и по двата начина – на два и на четири крака.

Ключовото географско положение на нашите земи и древните миграции са оставили изключително богато разнообразие от изкопаеми фосили, много от които все още чакат да бъдат открити и анализирани. Така че тепърва предстои бъдещите изследвания в тази насока да покажат още много изненади и да затвърдят становището, че Балканите са също толкова важни за човешката еволюция колкото и Африка.

 

Текст: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.