Реклама:
Безплатен курс „Комуникация на науката“

Илюстрации: © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences
Кралската шведска академия на науките реши да присъди наградата на Sveriges Riksbank за икономически науки на Пол Милгром и Робърт Уилсън от Станфордския университет в САЩ „за подобрения в теорията на търга и създаване на нови аукционни формати“.
Техните теоретични открития подобриха търговете на практика
Тазгодишните лауреати Пол Милгром и Робърт Уилсън са проучили подробно как работят търговете. Те също така са използвали своите прозрения, за да проектират нови аукционни формати за стоки и услуги, които са трудни за продажба по традиционен начин, като радиочестоти например. Техните открития са облагодетелствали продавачите, купувачите и данъкоплатците по целия свят.
Хората винаги са продавали стоките или услугите си на този, който е готов да плати най-много за тях или са ги купували от този, който им направи най-евтиното предложение. В наши дни обекти на стойност от астрономически суми пари ежедневно минават от едни ръце в други на търговете. Това са не само битови предмети, но и предмети на изкуството, антики, ценни книжа, минерали и енергия. Обществените поръчки могат да се провеждат и като търгове.
Използвайки аукционната теория, изследователите се опитват да разберат резултатите от различни правила за наддаване, крайни цени и формата на търга. Анализът е труден, тъй като оферентите се държат стратегически, въз основа на наличната информация, с която разполагат. Те вземат под внимание както онова, което сами знаят, така и това, което предполагат, че другите оференти знаят.
Робърт Уилсън разработи теорията за търгове на обекти с обща стойност, т.е. стойност, която предварително е несигурна, но в крайна сметка е еднаква за всички. Примерите включват бъдещата стойност на радиочестотите или обема на минерали в определена област. Уилсън показа защо рационалните оференти са склонни да поставят оферти под собствената си най-добра оценка на общата стойност – те се притесняват от проклятието на победителя, тоест от плащането на твърде много и съответната загуба от това.
Този (безплатен) брой е посветен на Нобеловите награди проведени през 2020 г. Предстоят няколко специализирани броя на „Българска наука“, които ще са напълно безплатни за четене и ще покажат някои от най-интересните моменти от миналата (2020) година.
Идеята на този брой е да събере на едно място всичко необходимо, което е нужно да знаете за самите Нобелови награди, провеждането им и кой ги спечели в годината на Ковид (2020).
В българското интернет пространство липсва толкова подробно предоставяне на информация по този въпрос и за това се наехме да преведем и съставим броя.
Реклама:
сп. "Българска Наука", брой 168 (Този брой е безплатен)
