Търсене
Close this search box.

Науката зад усещането, че сте наблюдавани

Науката зад усещането, че сте наблюдавани

Науката зад усещането, че сте наблюдавани

Науката зад усещането, че сте наблюдавани


Направи дарение на училище!



***

Credit: Notar, pxleyes
Credit: Notar, pxleyes

Вероятно сте запознати с пълзящото усещане, което получавате когато си мислите, че някой ви наблюдава. Не знаете защо, но внезапно сте убедени, че някой гледа към вас, дори и да сте сами у дома… Но дали това е само трик, който умът ни играе, или в действителност усещаме нещо, което е наистина там?

Според науката, може би наистина усещаме нещо – благодарение на изследвания, които включват хора със зрителни увреждания ние знаем, че мозъкът има мистериозен капацитет да усеща какво се случва около нас, дори без да го „виждаме“ всъщност.

Както обяснява Tom Stafford за BBC Future, изследвания са показали, че очите възприемат информация отвъд това, което се обработва от визуалния кортекс – частта от мозъка, отговаряща за съзнателното зрение и картографирането на гледката ни към света.

Едно проучване, публикувано през 2013 година, изследвало мъжки индивид, наричан TN, който бил кортикално сляп, което означава, че очите са здрави, но визуалният кортекс е повреден и затова не може да върши обичайната си работа да осигурява „зрение“ в традиционния смисъл.

Това означава, че някой, който е кортикално сляп, не може да „види“ какво се случва около него, но мозъкът все още получава информация от очите. Това състояние ни дава шанс да научим какво очите ни възприемат отвъд онова, което ни показва зрението.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В случая, на TN му били показани снимки на лица: някои гледащи право в него и други с отклонени погледи.

TN не можел съзнателно да види тези снимки, както ние виждаме книга или пейзаж, но учените забелязали повишена дейност в неговата амигдала, когато хората на снимките гледали директно в него.

Амигдалата е частта от мозъка, която подбужда чувството ни на страх и други емоции и обработва разпознаването на лицата. Причината може ли да е в това, че мозъците ни са обучени подсъзнателно да разпознават кога някой ни гледа, дори и това да е само в периферното ни зрение?

Тази представа, че чувството, че сме наблюдавани е подбудено от визуални, но подсъзнателни следи, е подкрепено от други изследвания, които показват, че можем да различим директния от отклонения поглед още от приблизително 4-месечна възраст.

Да можем да определим дали някой прави контакт с очите е важно социално умение, казва психологът Ilan Shrira от Колеж „Лейк Форест“. Помага ни да комуникираме и да предаваме информация, което може да обясни защо мозъкът е развил тази важна хитрост.

Въпреки това, способността да усещаме, че сме наблюдавани, важи само ако наблюдателят е някъде в нашето зрително поле. Докато е възможно да хванем директен поглед подсъзнателно, всичко това се случва през очите ни – ние нямаме невидим втори чифт очи отзад на главите си.

Няколко експеримента са показали, че не можем наистина да кажем дали някой ни гледа в гръб, въпреки че понякога се усеща точно така.

Но науката има няколко прости обяснения защо може да чувствате, че някой зад вас ви гледа и когато се обърнете там наистина да има някой, който ви наблюдава.

Едната възможност е, че вашият наблюдател ви е забелязал да се обръщате и също ви е погледнал – така че, въпреки че сте наблюдавани, това е така, само защото сте се обърнали.

Друго обяснение е, че някаква лека улика ви е дала сигнал за присъствието на някой друг. Може да е просто отражение в рамките на вашата линия на зрение или слаб звук зад вас – не е задължително шесто чувство, просто стандартното пето.

Вероятно сме предразположени да мислим, че хората ни наблюдават като вид защитен механизъм, предполага едно изследване от 2013 година от Университета в Сидни, Австралия.

Проучването открило, че хората са склонни да приемат, че са наблюдавани, ако визуалните знаци не са убедителни – например, ако някой наблизо носи тъмни очила, той крие очите си.

„Така че възприятието на погледа невинаги включва визуални следи – мозъците ни генерират предположения на базата на опита и ги свързват с това, което виждаме в определен момент“, обяснява психологът от Университета в Сидни Colin Clifford.

Затова следващият път, когато се почувствате параноично, си спомнете, че трябва да търсите следи, преди да решите, че някой наистина ви наблюдава през затворените прозорци. И може би трябва да спрете да гледате хорър филми за известно време.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.