Търсене
Close this search box.

Научната дейност не е научна комуникация

Научната дейност не е научна комуникация

Научната дейност не е научна комуникация

Научната дейност не е научна комуникация


Направи дарение на училище!



***

В България има няколко хиляди научни работници, които правят наука, но какво точно правят и защо? Започнахме чрез влога и подкаста на БГ Наука да показваме различни учени и тяхната работа. Това е една от дейностите ни за популяризиране на науката в България. Разполагаме с добри специалисти, които работят по научни проблеми на световно ниво. В България има немалко организации, в които се осъществява научна дейност.

Да вземем обаче БАН. Там има около 40 института, в които се прави само наука. От институт по български език до механика, математика и т.н. Т.е. разнообразието е огромно, но всичко това е НАУКА. Там учените решават проблеми по своите специалности и целта им е да постигнат резултати, които да са измерими, според критериите, които имат. Дори в самата научна общност тече дебат как точно да се отчита обективно научният резултат, тъй като по един начин се прави наука в хуманитарните институти, а по друг в тези, занимаващи се с точни науки. Не трябва да се подценяват нито едните, нито другите. Не можем без история, език и култура, както не можем и без химия, физика, математика и т.н.

Сред общоприетите международни критерии, които се взимат предвид, са публикациите на учените в списания с импакт фактор и цитиранията на тези статии. Това означава, че учените са направили важно откритие, което публикуват в списания, които поместват само статии, в които се казва нещо ново и революционно в дадената научна област. Т.е. има важен научен резултат на световно ниво. Цитиранията пък означават, че тази статия (откритие) е толкова важно, че се използва в други открития по света.

Тези списания са основно европейски и американски – повечето хора са чували за Nature и Science, които са едни от най-престижните списания, с висок импакт фактор.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Немалко български автори публикуват в престижни международни списания и показват, че в България се прави наука на световно ниво. Но това не е комуникация на науката. Повечето хора, които не се занимават лично с наука не знаят какво е импакт фактор и защо е важен.

 

Какво е комуникация на науката?

Това е, когато учен обяснява на група деца за своята работа и те разбират всичко, което той се опитва да им каже. Нарочно написах деца, защото понякога на тях е по-лесно да се обясни дадена научна работа, отколкото на вече порасналите хора, които често са предубедени по доста въпроси.

Учените комуникатори трябва да могат да разказват, показват и демонстрират наука и да запалят слушателите. Такива има и в България. През последните години има все повече събития за популярна наука като Фестивала на науката, Ratio, Нощта на учените, “Науката решава проблеми” и т.н. Все формати, които комуникират наука на разбираем и достъпен език пред широката публика, включително деца и ученици.

 

Ето тук няколко видео клипа от гореизброените формати:

 

“Науката решава проблеми”

Всички клипове от  “Науката решава проблеми”: тук

 

Ratio

Всички клипове от Ratio: тук

 

Програмата на Фестивала на наука

https://www.britishcouncil.bg/sofia-science-festival

 

Нощ на учените 2016:

Нощ на учените 2018 (програма): https://nauka.bg/night/

 

Запознайте се с работата на български учени от различни сфери на дейност във влога на БГ Наука: https://www.youtube.com/bgnauka/videos


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.