Търсене
Close this search box.

Национален военноисторически музей

Национален военноисторически музей

Национален военноисторически музей

Национален военноисторически музей


Направи дарение на училище!



***

IMG_0029.jpg

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/IMG_0029.jpgНационалният военноисторически музей е създаден със Заповед № 391 от 4 юли 1916 г. на главнокомандващия Действащата армия генерал Н. Жеков. Първата му експозиция е открита на 12 май 1937 г. в сградата на ул. Московска  № 15.  Днес НВИМ е модерен европейски музей с три филиала:  Военноморския музей и Парк музеят на бойната дружба 1444 г. във Варна и Музеят на авиацията в Крумово.

 За своето почти вековно съществуване музеят приютява повече от 1 милион експонати – свидетелства на българската и европейска военна история. Това е единственият музей в България, който предлага на публиката три експозиции: външна – на бойна техника, постоянна експозиция и колекции.

 Във външната експозиция са изложени повече от 230 образци на артилерийско въоръжение, авиационна и корабна техника. Тук могат да се видят единствените запазени ракетни комплекси СКЪД, ФРОГ и СС-23.

 Постоянната експозиция, открита през май 2005 г., е увлекателен разказ за историята на българската войска, нейните победи, слава и героизъм от 681 г. до наши дни. Разгърната е на площ от 2400 кв.м. В първите зали може да се види обликът на българската войска през Средновековието. Следват националноосвободителните борби, Руско-турската война от 1877 – 1878 г., Балканските войни (1912-1913 г.), където блестящите победи на Българската армия намират признание и в световната военна история. Пресъздадено е участието на въоръжените сили в Първата и Втората световни войни и във военни мисии от най-ново време. Темите са представени с повече от 28 000 експонати от фонда на музея. Експозицията привлича посетителя с интересни възстановки, звукови ефекти и необикновеното съчетание между експонати и картини на именити художници – Владимир Димитров – Майстора, Ярослав Вешин, Димитър Гюдженов, Антон Митов, Боян Денев и др.


Разбери повече за БГ Наука:

***

              Колекционните зали на музея са насочени към публиката със специфични интереси. Първата зала представя хладно и огнестрелно оръжие. Специално място е отделено на оръжията от царските колекции, подарени на НВИМ от българските владетели – княз Александър I, цар Фердинанд I и цар Борис III. Могат да се видят 540 експоната, които представят 135 системи огнестрелно оръжие и 20 модела хладно оръжие.

              Колекциите с отличия са показани в две зали. В първата са изложени 960 ордени, медали и знаци, проследяващи развитието на българската наградна система.

              В другата зала за първи път се показват отличията на Тодор Живков, държавен глава на България (1954 – 1989 г.), наред с отличията на княз Александър I и цар Борис III, като своеобразен диалог между поколенията.

 В залата с униформи могат да се видят 600 образци, които проследяват развитието на българската военна униформа по периоди и родове войски.

 

Музеят разполага с конферентна зала с капацитет 60 души и мултифункционална зала за 300 души. Библиотеката осигурява достъп до специализирана литература – повече от 13 000 тома. В стремежа си да превърне в желано място за нашите деца НВИМ предлага образователни програми с 14 модула.

 

Адрес: България, 1505, гр. София, ул.“Черковна“ № 92,

  тел.: + 359 2/946 1805;  факс: + 359 2/946 1806

 e-mail: m.museum@bol.bg

 Сайт:

 Национален военноисторически музей http://www.militarymuseum.bg

 Военноморски музей http://www.museummaritime-bg.com/index.htm l

 Парк-музей “Владислав Варненчик” http://www.varnenchikmuseum.com/

 Музей на авиацията – Крумово http://www.airmuseum-bg.com/index.html


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.