Търсене
Close this search box.

Намаляването на арктическите ледове застрашава раждаемостта на полярните мечки

Намаляването на арктическите ледове застрашава раждаемостта на полярните мечки

Намаляването на арктическите ледове застрашава раждаемостта на полярните мечки

Намаляването на арктическите ледове застрашава раждаемостта на полярните мечки


Направи дарение на училище!



***


http://www.livescience.com/images/i/14490/original/polar-bear-cub-110208-02.jpg

 Намаляването на морските ледове в Арктика е свързано с намаляване на раждаемостта на полярните мечки, обитаващи залива Хъдсън в Канада, според ново проучване. Ако тенденцията се запази, полярните мечки в района може да бъдат изправени пред популационна криза. Всъщност, ако климатичните промени продължават с неотслабваща сила, казват изследователите, населението на полярната мечка в цяла Арктика ще бъде в сериозна беда.  
 
Полярните мечки разчитат на морския лед по време на своя ловен сезон, като използват твърди парчета лед, за да достигнат води, където има много тюлени – основният източник на храна за бялата мечка. 
 
Изследователи от университета на Алберта в Канада са изследвали данни за морския лед от 90-те години на ХХ век – насам и установили, че повишаването на околната температура е причина както за намаляване на морския леда, така – и за намаляване на броя на новородените на полярната мечка.  
 
Липсата на храна по време на бременността на белите мечки през ранната пролет, когато намалява леда, е причина за намаляването на храната им и невъзможността да натрупат достатъчно мазнини в тялото си, необходими им за износването на потомството им.  
 
Чрез използването на математически модели за оценка на въздействието на съкратения ловен сезон изследователският екип установил, че ако ледовете в залива Хъдсън изчезват с един месец по-рано, отколкото през 90-те години на миналия век, между 40% и 73% от бременните полярни мечки ще родят мъртви мечета или мечетата им ще умрат от недохранване скоро след като се родят. Има и опасност новородените да бъдат изядени и от прегладнелите си бащи. Майките рядко успяват да се противопоставят на гладните самци. Ако пък ледът се стопи две месеца по-рано, между 55% и 100% от бременните мечки няма да успеят да се възпроизведат.  
 
Според най-новите прогнози, заливът Хъдсън е дом за около 900 полярни мечки, в сравнение с 1200 мечки в последното десетилетие. А в световен мащаб белите мечки са едва около 22 000. Учените казват, че ако температурите в Арктика продължат да се покачват, много голяма част от населението на полярните мечки по света ще бъде изложена на риск.

Предвижданията от 2007 г. сочеха, че до средата на века топенето на арктическия лед ще намали с две трети популацията на мечките. А след увеличаването на температурите ще е прекалено късно да се предотврати катастрофалното топене на леда, което ще доведе до внезапното измиране на цялата популация. Тези данни доведоха до включването на белите мечки в списъка на застрашените видове през 2008 г.

Обаче новото изследване с помощта на компютърни симулации на взаимоотношенията между полярните мечки и тяхната екосистема сочат, че все още има надежда да се избегне екологичната катастрофа в Арктика и съществено намаление на емисиите на вредни газове през следващите 20 години, което да забави глобалното затопляне, би помогнало на полярните мечки да не изчезнат като вид.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Неделин Бояджиев

По материали от:

http://www.livescience.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.