Търсене
Close this search box.

Най-големите следи от динозаври в света са открити в истински „Джурасик парк“ (видео)

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Следите от динозаври, открити в Северозападна Австралия, дълго са били третирани като свещени от местното аборигенско общество.

Преди повече от 120 милиона години менажерия от малки и големи динозаври тежко са си проправяли път през днешна Северозападна Австралия.

Тази древна екосистема е оставила останки, издълбани на приливните равни повърхности и простиращите се кални мочурища, които с времето се превърнали в камък. Крайбрежията на полуостров Дампиер на Северозападна Австралия са запазили хиляди следи от динозаври. Една линия от крайбрежието, дълга 26км, включително местността, наречена Уалмадани, съдържа следите на 21 различни вида динозаври, което я прави местността с най-разнообразни отпечатъци от стъпки на динозаври на Земята. Сред тях са и най-големите динозавърски следи, изучавани детайлно.

„Изключително важно е, тъй като се формира основният архив от не-птичи динозаври в западната част на континента и осигурява само бегъл поглед над фауната от динозаври в Австралия по време на първата половина на ранна Креда“, казва в свое изявление палеонтологът от Университета в Куинсланд Steven Salisbury. „Това е толкова магическо място – собственият „Джурасик парк“ на Австралия, намиращо се на поразително необятно пусто място.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Отпечатъците от стъпки на Уалмадани са гравирани на т.нар. Broome Sandstone, скална формация на 127 до 140 милиона години, която съставлява част от полуостров Дампиер. Salisbury казва, че следите включват и единственото потвърдено доказателство за австралийски стегозаври, както и някои от най-големите следи, регистрирани някога: следи от стъпки на дълговрат сауропод, които са дълги почти 2 метра всяка.

Уалмадани отдавна е почитан от Goolarabooloo, традиционните пазители на региона, тъй като следите имат жизненоважна роля за местната устна история. Според традицията, много от следите са оставени от Marala, създател на Златната ера на аборигените, познат също като „Emu Man“, чиито крака с по три пръста и пера на опашката са се гравирали на пейзажа. Местности тясно свързани с Marala са богати на следи от Megalosauropus broomensisвид месояден динозавър теропод, както и отпечатъци, приличащи на пера от изчезнали растения, наречени бенетитови.

Marala е законодател. Той дал на страната законите, които трябва да следваме. Как да се държим, как да поддържаме баланса“, казва правният шеф на племето Goolarabooloo Phillip Roe в свое изявление.

През 2008 година хората от племето се тревожели, че Уалмадани е в опасност, след като правителството на Западна Австралия е пробило дупки в местността, за да се построи завод за преработка на течен природен газ. За кратко време те се свързали със Salisbury и колегите му, които прекарали на крайбрежието повече от 400 часа, каталогизирайки 150 различни отпечатъка.

Работата не била лесна. Salisbury и колегите му трябвало да плават по прословутите интензивни вълни на крайбрежието, които се изкачвали и спускали на 9 метра, както и да се справят с по някоя случайна акула или крокодил. Но за да се запази местност с такава културна и научна значимост, предизвикателствата си стрували.

„Имахме нужда светът да види какъв е залогът“, казва Roe.

След години палеонтологична работа и протести, Уалмадани получава статус на Национално наследство през 2011 година, което защитава следите. Две години по-късно проектът за природния газ се провалил.

Сега Salisbury прави обществено достояние научното описание на екипа му на това, което той нарича „еквивалент на Серенгети от Кредата“. Изследването му на стъпките от динозаври на Уалмадани е публикувано на 24 март в Memoir of the Society of Vertebrate Paleontology през 2016 година.

В австралийския „Джурасик парк“ се откриват някои от най-големите следи от динозаври в света. На скалистото крайбрежие на Западна Австралия забележителен участък от земя, дълъг 26 км, съдържа най-разнообразната колекция в света на следи от динозаври, включително такива, дълги почти 2 метра, което ги поставя сред най-големите. Преди повече от 120 милиона години тези останки от фосили са се формирали в кал, която сега е твърд пясък. Членове на местното аборигенското племе Goolarabooloo се страхували, че планираният завод за преработка на течен природен газ може да увреди следите, които са важни за тяхната културна история. В отговор на молбата им, изследователи от Университета в Куинсланд и Университета „Джеймс Кук“ проучили полуостров Дампиер пешком и с дрон. В резултат са открити следи от 21 различни вида динозаври, което е своеобразен рекорд.

Превод: Никол Николова

Източник: National Geographic


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Научни прозрения и загадки: Как 2023 година промени нашето виждане за климатичните предизвикателства

Миналата 2023 година ще остане в историята като период на екстремни климатични явления, който отвори нови страници в нашето разбиране за глобалното затопляне. Със своите последици от непредвидими метеорологични събития

С голям успех премина Пролетният ден на отворените врати 2024 на Физическия факултет на Софийския университет!

Направи дарение на училище! *** Лекционният панел започна с представяне на историята на катедра „Теоретична физика“, която тази година празнува своята 100-годишнина!  Повече за катедрата и за върховите научни изследвания,

Учени от България и Германия разчетоха генома на защитеното растение Родопски силивряк

Направи дарение на училище! *** Орфеевото цвете демонстрира огромен потенциал за бъдещи открития в полза на селското стопанство, медицината, фармацията и козметичната индустрия. Секвенирането на неговия геном ще улесни изследователите

Посетете Международния научен фестивал FISSION!

Направи дарение на училище! *** Миналогодишното издание на събитието се хвали с огромен успех, като 104 ученици заедно със своите ръководители представиха общо 55 проекта, вариращи в категории от биомедицински,

Иновация и деновация – изследване на икономическата зависимост между двете понятия за развитието на страните

Направи дарение на училище! *** Абстракт: в настоящата академична статия се разглежда въвеждането на ново икономическо понятие, явление и термин “деновация”, който притежава следните принципни характеристики: 1.) принцип на антитезата