Търсене
Close this search box.

Наистина ли пиенето на чай от лайка ни помага да заспим

Наистина ли пиенето на чай от лайка ни помага да заспим

Наистина ли пиенето на чай от лайка ни помага да заспим

Наистина ли пиенето на чай от лайка ни помага да заспим


Направи дарение на училище!



***

Зайчето Питър имаше тежък ден в градината на господин Макгрегър. Тъй като на зайчето му бе трудно да заспи, госпожа Зайка, майката на Питър, знаеше точно от какво има нужда.

Майка му го сложи в леглото и му направи чай от лайка.

„По една пълна лъжица преди лягане.“

Историята на Зайчето Питър

Английската авторка и илюстратор Беатрикс Потър написва „Историята на Зайчето Питър“ през 1902 г., но госпожа Зайка далеч не е първата майка, използвала тази билка, за да помогне на детето си да заспи.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Има множество трудове и записи, описващи използването на лайката за заспиване от стотици, ако не и хиляди години насам“ – обобщава Ерик Чоу, член на Отдела за медицина на съня към Медицинския факултет на Харвард.

Но наистина ли пиенето на лайка прави хората сънливи? Все още се води дебат по въпроса, но независимо какво казват клиничните проучвания, може би все още има причина да продължаваме да го варим и запарваме.

„Много малко изследвания са анализирали ефекта на чая от лайка върху съня. Има малък ефект при безсъние“, казва още Чоу по отношение на първоначално проучване от 2011 г. при хора с хронично безсъние. Участниците в 28-дневното изследване приемали два пъти дневно капсула, съдържаща или екстракт от лайка, или плацебо. Въпреки че проучването е върху малък брой хора, то е рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано (иначе казано проведено е по всички правила) и затова учените могат да са възможно най-сигурни, че получените резултати се дължат само на взаимодействията между веществата в екстракта от лайка и телата на участниците. Проучването все пак не е довело до окончателни доказателства, че лайката помага на приемащите я да спят по-добре от контролната група. Имало е леки подобрения във времето, необходимо за заспиване на доброволците, приемали капсулите с лайка. Също така те са се будили през нощта по-малко пъти от контролната група, но ефектът не е голям според ръководителя на изследването Сузана Зик, доцент във Факултета по семейна медицина към Университета на Мичиган.

„Дори и хората да приемаха капсули от лайка, не спяха сравнително по-добре от тези, приемащи плацебо капсулите“, казва още тя.

През 2016 г. изследване при жени, които скоро са родили показа, че тези, които пият чай от лайка всеки ден в продължение на две седмици спят по-добре и имат по-малко симптоми на депресия от тези, които не го правят. Изследване от 2017 г. пък сочи, че по-възрастните пациенти, приемали по-голямо количество от прилагания в проучването от 2011 г. екстракт от лайка, спят значително по-добре от участници, които не приемат такъв.

Докато тези противоречиви резултати не позволяват на учените да дадат конкретен отговор за биохимичния ефект, който лайката може да има върху мозъка, все още има добри новини за ценителите на лайката. Вярата, че нещо ти помага да спиш по-добре, всъщност наистина помага при заспиване.

Качеството на съня се влияе от огромен брой фактори, включително среса вкъщи или на работа, гледането в осветени екрани в часовете преди заспиване и дори физиологичен стрес от горещ ден, прекаран без климатик. Както много страдащи от безсъние знаят, тревожността за заспиване може да поддържа ума работещ по този проблем и да направи заспиването дори по-трудно.

Според Чоу „чаша чай от лайка може да ви помогне, ако вярвате, че ви помага“. Това не действа чрез изпращане на позитивни мисли към Вселената, а е просто обратен ефект.

Ако някой счита, че прави нещо, което му помага да заспи, „то този човек се чувства по-спокоен за заспиването си и ако пиенето на чай преди лягане му помага да се успокои, то тогава тази практика може да улесни и заспиването“, казва още Чоу, психолог от Бостънската детска болница и Онкологичния институт Дана-Фарбър.

С други думи не позволявайте на клиничната литература да ви попречи да се насладите на хубава чаша чай преди лягане.

„Чаят от лайка е много безопасен, затова ако работи при вас, няма причина да спрете да го пиете“, обобщава Зик.

Превод: Славина Иванова

Източник: Live Science


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.