Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2)


Чумите и епидемиите са естествени явления, които са съпровождали човечеството през цялото време на неговото съществуване. За съжаление понякога те достигат такива мащаби и водят до такива поражения, че могат да променят хода на историята и да доведат до гибелта на цели цивилизации.
Тук ще проследим случилото се по-време на някои от най-големите световни пандемии, които хората са преживели, от праисторията до нашето съвремие.
Черната смърт: 1346-1353
Илюстрация от Liberronicarum, 1. CCLXIIII; Скелетите се издигат от мъртвите за танца на смъртта. Изображение: Антон Кобергер, 1493 / Публично достояние
Черната смърт се разпространява от Азия до Европа, оставяйки страшни опустошения след себе си. Някои оценки сочат, че тя е унищожила над половината от населението на Европа. Това заболяване е причинено от щам на бактерията Yersinia pestis (който най-вероятно днес вече е изчезнал) и се разпространява от бълхи върху заразени гризачи. Телата на жертвите са били погребвани в масови гробове.
Тази чумна пандемия променя хода на историята за цяла Европа. При толкова много мъртви работната ръка става много трудна за намиране, което води до по-добро заплащане на работниците, а това от своя страна – до рухването на европейската крепостническа система. Проучванията сочат, че оцелелите работници вече са имали по-широк достъп до месо и по-висококачествен хляб. Но и липсата на евтина работна ръка може също да допринесе за технологични иновации.
Епидемията Коколицтли: 1545-1548
Останки от ацтекски жилища в Мексико. Снимка: USGS
Инфекцията, която предизвиква епидемията от коколицтли, е форма на вирусна хеморагична треска, която убива 15 милиона жители на Мексико и Централна Америка. Сред населението, което допълнително е било измъчвано и от силна суша, болестта се оказа крайно катастрофална. „Cocoliztli“ е ацтекската дума за „вредител“.
Скорошно проучване, което изследва ДНК проби от скелетите на жертвите, установи, че те са заразени с подвид на салмонела, известен като S. paratyphi C, който причинява ентерична треска, това е категория треска, предизвикваща коремен тиф. Ентеричната треска може да причини висока температура, дехидратация, стомашно-чревни проблеми и в днешно време все още е основна заплаха за здравето.
Цялата статия е в брой 131 на списание “Българска Наука” >>
Вижте всички статии от броя:
138 стр. в брой 131 – вижте ги:
(отвори ДЕМО – първите 31 стр. )
– Карина Ангелиева за научните проекти и организации в контекста на Covid-19 – 8 стр.
– Ролята и трансформацията на библиотеките по време на пандемията – 15 стр.
– “30 под 30 Европа 2020”: Иноватори в науката и здравеопазването от целия континент (класация на Forbes) – 28 стр.
– ДНК на „Ирландски фараон“ хвърля светлина върху древни гробници – 45 стр.
– Еволюцията на коронавируса очертава неговият път от животните към хората – 53 стр.
– НИКОГА НЕ ВЯРВАЙ НА КАРТАТА – 56 стр.
– Близо милион кралски пингвини изчезнаха без следа от малък остров – 66 стр.
– Експедицията, която ще хвърли светлина върху нощния живот на арктическата зима – 72 стр.
– Ледените стени на Антарктида защитават глобалния климат – 82 стр.
– Най-старата проба от човешко ДНК изяснява спора за нашите предци – 85 стр.
– Доколко неандерталците са се приспособили към живот край морето – 91 стр.
– Редовните физически упражнения помагат в борбата срещу рака – 95 стр.
– Най-пагубните епидемии в историята на човечеството (Част 2) – 99 стр.
– “Два тройни гроша на Стефан Батори(1576-1586) от София” – 105 стр.
– Някои тенденции в маркетинга, маркетинговите стратегии при електромобилите в контекста на екологичната устойчивост – 110 стр.
– Триъгълникът на Паскал, измеренията и числото 3 – 123 стр.
– ДИМИТЪР ХАДЖИВАСИЛЕВ – ДАРИТЕЛЯ – 132 стр.
Списанието е достъпно само за хора взели абонамент за списанието – 2,5 лв. на брой или 30 лв. за година.
Абонаментът за списанието помага за развитието на целия проект, като получавате в рамките на една година над 11 броя и достъп до уникално съдържание, което е достъпно само за тези от вас, които са се абонирали: научете повече тук. ВЗЕМИ БРОЯ ОТ ТУК->
