Търсене
Close this search box.

Най-отдалечената спирална галактика е на 13,3 милиарда години

Най-отдалечената спирална галактика е на 13,3 милиарда години

Най-отдалечената спирална галактика е на 13,3 милиарда години

Най-отдалечената спирална галактика е на 13,3 милиарда години


Направи дарение на училище!



***

 

Има галактика, която се върти като диск в ранната вселена – много преди някои други да са видени да се въртят наоколо.
Астрономите са забелязали знаци за въртене на галактиката MACS1149-JD1, JD1 съкратено, която е толкова далеч, че на светлината ѝ отнема  13.3 милиарда години, за да достигне Земята.

“Галактиката, която анализирахме, JD1, е най-отдалечения пример за въртяща се галактика” казва астронома Акио Иное от Университета Уаседа в Токио.

“Произходът на въртеливото движение в галактиките е тясно свързано с въпроса: Как галактики като Млечния път са се формирали” – казва Иное. “Така, интересно е да се открие началото на ротацията в ранната Вселена.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

JD1 била открита през 2012 г. Заради нейната голяма дистанция от Земята, светлината ѝ се е била разтегнала или изместила в червено, в по-дълги дължини на вълните, благодарение на разширението на Вселената.  Тази червеноизместена светлина показала, че JD1 съществувала едва 500 милиона години след Големия взрив. 

Астрономите използвали светлина от цялата галактика, за да направят това измерване. Сега, използвайки комплекса Atacama Large Millimeter/submillimeter Array в Чили за около два месеца през 2018 год., Иное и колегите ѝ са измерили повече дребни разлики в начина, по който тази светлина се премества през диска на галактиката.  Новите данни показват, че докато цялата JD1 се измества от Земята, нейната северна част се измества по-бавно от южната.  Това е знак за въртене както докладват изследователите на първи юли в  Astrophysical Journal Letters.

JD1 се върти с около 180,000 километра в час,  горе-долу с около четвърт от скоростта на въртене на Млечния път. Галактиката е и по-малка от модерните спираловидни галактики.  Така че JD1 може би тепърва започва да се върти, казва Иное.

Телескопът James Webb Space ще наблюдава JD1 в следващата година, за да разбере нови улики затова как галактиката и другите като нашата са се оформили. 

 

Превод: Натали Кирилова

Източник: sciencenews.org


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.