Търсене
Close this search box.

Най-големите неразгадани мистерии във физиката. Част I

Най-големите неразгадани мистерии във физиката. Част I

Най-големите неразгадани мистерии във физиката. Част I

Най-големите неразгадани мистерии във физиката. Част I


Направи дарение на училище!



***

Твърди се, че през 1900 г. британският физик Лорд Келвин заявил: „Няма какво повече да се открие във физиката. Всичко, което остава, е измерванията да стават все по-точни.” След три десетилетия, квантовата механика и Теорията на относителността на Айнщайн направиха революция в областта. Днес, нито един физик не би посмял да каже, че притежаваме цялото познание за физиката и Вселената. Напротив – всяко ново откритие изглежда отключва Кутията на Пандора и поражда все по-дълбоки въпроси за физиката.

В следващите редове ще научите повече за паралелните вселени, защо времето сякаш тече само в една посока и защо не разбираме хаоса.

Какво е тъмна енергия?

Въпреки че гравитацията дърпа навътре пространствено-времевия континуум – „тъканта” на Космоса – Вселената продължава да се разширява все повече. За да отчетат това, астрофизиците са предложили един невидим агент, който противостои на гравитацията, чрез разтягане на континуума. Наричат го тъмна енергия. В най-широко приетия модел на тъмната енергия, тя е „космологична констатнта”: вродено свойство на самия Космос, което притежава „отрицателно налягане”, причиняващо разширяването. Колкото повече Вселената се разширява, толкова повече пространство се създава. Въз основа на наблюдаваната скорост на разширяване, учените знаят, че тъмната материя трябва да съставя повече от 70% от общия състав на Вселената. Но никой не знае как да я търси.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Какво е тъмна материя?

Около 84% от космическата материя нито абсорбира, нито излъчва светлина. „Тъмната материя” не може да бъде видяна директно и все още не е засичана по индиректен начин. Но съществуването и свойствата й се подразбират от нейните гравитационни ефекти върху видимата материя, излъчванията и структурата на Вселената. Смята се, че тази субстанция прониква в краищата на галактиките и може би се състои от „слабо взаимодействащи си масивни частици” или WIMPs. По света има няколко детектора, които търсят такива частици, но засега не са открити. Едно скорошно проучване допуска, че тъмната материя може да формира дълги, фини потоци из цялата Вселена, както и че подобни потоци може да се излъчват от Земята, като тънки нишки.

Защо времето има посока?

Времето се движи напред, защото свойството на Вселената, наречено ентропия, което се описва като нивото на безпорядък, може само да нараства и така нарастването на ентропията няма начин да се върне назад, след като вече веднъж е възникнало. Фактът, че ентропията се повишава, е въпрос на логика: съществуват повече неподредени съвкупности от частици, отколкото подредени. Така, когато нещата се променят, те са склонни да изпадат в безпорядък. Но въпросът тук е – защо ентропията е била толкова ниска в миналото? С други думи – защо Вселената е била толкова подредена в своето начало, когато огромно количество енергия е било събрано в малко пространство?

 

Следва продължение…

Превод: Росица Ташкова

Източник: Live Science


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.