Търсене
Close this search box.

Наградите Питагор и приносът на българските учени

Наградите Питагор и приносът на българските учени

Наградите Питагор и приносът на българските учени

Наградите Питагор и приносът на българските учени


Направи дарение на училище!



***

Вчера беше церемонията по връчване на наградите за наука „Питагор“. Присъстваха министри, народни представители, ректори и много учени. Събитието наистина беше много добре организирано. Поздравления за Дирекция Наука към МОН за положените усилия и успех! Водещ беше Влади Божилов, който е добър приятел на БГ Наука.

Златина Карова, директор на дирекция „Наука“ в МОН и Владимир Божилов

 

Защо подобни събития са важни?

Това е най-престижното събитие, което награждава учени по следните категории:

  1. Голяма награда за млад учен;
  2. Награда за утвърден учен в следните области:

–          Природни и инженерни науки;


Разбери повече за БГ Наука:

***

–          Здраве и медицински науки.

  1. Награди Питагор за успешен ръководител на международни проекти;
  2. Награда за научен колектив с успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати;
  3. Награда за фирма с най-много инвестиции в наука, иновации и развойна дейност.

Всички номиниран учени са постигнали огромни резултати в своята област на световно ниво и имат много публикации в престижни научни списания с импакт фактор. Какво означава това?

Именно тези учени са виновниците, на които дължим високите оценки по множество критерии, свързани с иновации, открития и са причината да се търсят български специалисти за експерти на запад. Имаме талантливи учени, които въпреки всички негативи работят с отдаденост и не само допринасят за световното научно богатство, но и поставят България на челно място в различни научни области.

Необходими са повече инвестиции, внимание и млади хора в науката в България, за да продължим да се развиваме.

Лично аз съм оптимист и мисля, че това би могло да се случи, ако повече участници в политическия и обществен живот осъзнаят значимостта на науката. Всяка държава с развита икономика е поставила науката на първо място като цел и финансиране, а след това всички „плодове“ се раждат от високите резултати, които се постигат благодарение на тази стратегия.

 

Десет български учени получиха днес наградите за наука „Питагор“ на Министерството на образованието и науката (МОН) на официална церемония в Софийския университет.

Носителите на приза бяха избрани сред 41 постъпили предложения в категориите: за млад учен, за утвърден учен в областта на природните и инженерни науки, за утвърден учен в областта на здравето и медицинските науки, за успешен ръководител на международни проекти, за научен колектив с успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати, за фирма с най-много инвестиции в научноизследователската и развойна дейност, както и за значим принос на български учен, работещ в чужбина. Тази година журито реши да не присъжда наградите за цялостен принос в развитието на науката и за утвърден учен в областта на хуманитарните и социалните науки. В първата категория са постъпили три предложения, които не покриват изискванията за получаване на отличието, а във втората няма номинации.

Голямата награда „Питагор“ за млад учен беше присъдена на гл. ас. д-р Теодора Чамова и д-р ас. Кирил Христов. Всеки от тях получи от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев статуетка „Питагор“ и парична награда от 11 000 лв. Гл. ас. Чамова е специалист по нервни болести към Клиниката по нервни болести в Университетска болница „Александровска“ и главен асистент към Медицински университет-София. Д-р Христов е асистент в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) на БАН. Журито присъди и поощрителна награда за млад учен в областта на социалните и хуманитарните науки на гл. ас. д-р Благовеста Николова. Тя получи грамота, плакет и парична награда от 2000 лв.

„Щастлив съм, че връчвам точно тази награда. За държавата ни е стратегически важно да създаде условия и да привлечем обратно младите учени, които работят по цял свят“, заяви министър Вълчев. Той поясни, че това ще гарантира развитие на икономиката и ще осигури суверенитет на държавата. За постигането на тази цел МОН има съгласие да работи съвместно с Българската академия на науките (БАН) и да увлече цялата обществена и политическа енергия за създаване на привлекателни условия за работа в страната.

Двама са победителите и в категорията за утвърден учен в областта на природните инженерни науки – проф. дхн Тодор Дудев и проф. дхн инж. Иво Грабчев. Проф. Дудев е ръководител на катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“ във Факултета по химия и фармация, а проф. Грабчев –на катедра „Химия и биохимия, физиология и патофизиология“ в Медицинския факултет на Софийския университет.

Награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на здравето и медицинските науки беше присъдена на доц. д-р Андрей Чорбанов, който работи в областта на експерименталната и приложната имунология. Доц. Чорбанов е първият български учен, който получава тази награда за втори път. Отличието за успешен ръководител на международни проекти отиде при доц. Д-р Цанко Гечев – директор на новосъздадения по програмата Хоризонт 2020 Център за растителна системна биология и биотехнология в Пловдив. Отличието „Питагор“ за научен колектив с успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати беше присъдено на колектива от Института по механика на БАН с ръководител проф. д-р Костадин Костадинов, а наградата за значим принос на български учен, работещ в чужбина, взе проф. дфзн Сергей Петков от Висшата международна школа за авангардни изследвания в италианския град Триест.

Освен членовете на академичните и научни среди, на церемонията днес присъства министърът на икономиката Емил Караниколов. Той връчи наградата за фирма с най-много инвестиции в научно-изследователската и развойна дейност. В тази категория беше отличена фирма ЕООД „АЛЕКС–1977“. Президент на предприятието е д-р инж. Александър Долашки, главен асистент в Института по органична химия с център по фитохимия на БАН. Всички отличени получиха плакети и парични награди от 8000 лв.

Източник: МОН

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.