Търсене
Close this search box.

MY NY STORY

MY NY STORY

MY NY STORY

MY NY STORY


Направи дарение на училище!



***

Доц. д-р Александра Иванова

Резюме

Настоящата статия разглежда художественотворческа проблематика и по-конкретно, конструирането на интерактивна художествена изложба на преподаватели и студенти от Висшето строително училище „Любен Каравелов”, София. Темата на този проект е художествена интерпретация върху специфична градска среда (New York City) и изграждане на възможни гледни точки към нея. Целта е зрителят да бъде провокиран и максимално въвлечен в процесите на ситуиране и създаване на нови ракурси към тази доста дискутирана в изкуството и архитектурата тема. 

Ключови думи: Ню Йорк, визуални изкуства, архитектура

Представяне на проекта


Разбери повече за БГ Наука:

***

КОНСТРУИРАНЕ НА ИНТЕРАКТИВНА ИЗЛОЖБА – РАКУРСИ КЪМ ГРАДСКАТА СРЕДА е научноизследователски и творчески проект на Висшето строително училище „Любен Каравелов” в София. 

В целите, които си поставя е заложен и чисто практически план, който провокира преподавателите и студентите да преоткрият себе си в нова роля, да стимулира подходи за аранжиране и формообразуване на урбанистично пространство, както и да създаде отношение към моделирането и възприятието на съвременната градска сграда.

Актуалността му се състои в това, че се фокусира върху синтеза на съвременното визуално изкуство и архитектурата, изследвайки връзките и взаимодействията между двете сфери на човешката дейност. 

Проектът е осъществен със средства от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност.

Цели на проекта 

  1. Да се разработи методология и обучение по отношение конструирането на художествена изложба.
  2. Да се изследват връзки и възможности за синтез между съвременното визуално изкуство и архитектурата.
  3. Да се представи серия живописни работи, автор на които е ръководителя на проекта доц. Александра Иванова – четири пана, всяко от които съставено от девет картини – общо 36 платна. Условно четирите серии могат да бъдат наречени „Бяло”, „Червено”, „Сиво” и „Синьо”, всяка с общи размери квадрат 120/120 см и размери на квадратните модули, които ги изграждат 40/40 см.  
  4. Студентите разработват проекти чрез комбинации/вариации на вече съществуващите художествени творби и решения за собствени намеси. Проектите им се отпечатват във вид на постери или се изработват чрез техниката колаж. Друга част от техните проекти представляват пространствени решения, триизмерни интерактивни обекти и видеоинсталации.  
  5. Художествените творби-оригинали, постерите, обектите и инсталациите се експонират в конкретно художествено пространство – галерия за съвременно изкуство.

 

В рамките на проекта е създадена методология за конструиране на художествена изложба, която прехвърля мост между съвременното визуално изкуство и архитектурата. 

Интерактивната изложба „Ракурси към градската среда” е реализирана в пространството на UNDERGROUND Gallery/Studio, София. В нея са представени следните произведения на тема градска среда (Ню Йорк): серия от 36 картини, изпълнени в маслена техника на платно, серия постери върху емблематични за метрополиса обекти, колажи, съставени от комбинаторни вариации на базата на съществуващите картини, вписани органично в пространството на галерията, макети и две инсталации, една от които придружена с видеоматериал. Всички творби отразяват различните гледни точки на авторите към темата Ню Йорк.

Изложбата има интерактивен характер, с цел да въвлече зрителя в игра, която провокира чрез множество възможности за комбинаторни композиционни и самостоятелно стоящи пространствени решения.

Екипната работа се осъществи на базата на съвместните действия на преподаватели и студенти. Обект на тези взаимоотношения е двупосочният трансфер на художественотворчески идеи и практически подходи при реализацията на задачите. Екипът на проекта вложи усилията си в търсене на нестандартна и новаторска гледна точка към възприятието на градската среда.

Изложбата беше посетена от преподаватели и студенти на ВСУ, преподаватели и студенти от други учебни заведения, творци, гости и медии. Събитието ги въвлече в интерактивен процес и беше отразено от тях като положителна артистична практика, с което се постигна популяризиране на дейностите и постиженията на ВСУ „Л. Каравелов”.

Споделяне от страна на участниците

Участниците в проекта са студенти от втори курс Архитектура и един техен преподавател по изкуства – доц. Александра Иванова, художник. Макар темата, която изследват да е една и съща, техните търсения и гледни точки са индивидуално насочени към различни аспекти на творческата интерпретация. Емоционалните им преживявания, свързани с този процес, спомагат за конструирането на пъстър калейдоскоп от визуални решения, внушения и послания към зрителската аудитория. За постигане на по-пълно разбиране на авторските произведения, показани в изложбата, всеки един от участниците сподели кратък текст, свързан с личната му творческа концепция.

Доц. Александра Иванова: Както всяка история и тази изложба си има начало.

Преди четири години посетих Ню Йорк и останах поразена от мащабите и формите на града. Аз съм градски човек и първите ми спомени са от 14-тия етаж в Студентски град. Тогава усещането, че си просто една светлинка сред другите, пораждаше чувство на възторг и малко тревога. 

Няма преживяване, което да те подготви за срещата с Ню Йорк. Разхождах се по тротоарите му и се чувствах като мравка сред колосалните сгради. Гледах напред-назад, наляво и надясно и виждах само стени до края на хоризонта. Това подсилваше усещането ми за лабиринт, от който не мога да изляза. 

Но всички сгради сочеха нагоре и аз ги последвах. Тогава открих за себе си изумителната геометрия на града и си отдъхнах. Той не е направен за пъплещи мравки, а е израз на духовната еманация и скъсване с една добре позната перспектива на възприятие. Ако искам да го разбера, трябва да потърся своя ракурс към него. Направих го в София. Проектът за четирите пана се беше настанил здраво в ума ми. Започнах да рисувам в едно от ателиетата на университета. Картините се раждаха една след друга, паралелно, едновременно. Студентите влизаха и излизаха, наблюдаваха процеса на работа, коментираха, споделяха.

След завършването на четирите серии мина доста време. Усещах, че трябва да се случи още нещо, но бях казала всичко от себе си. Тогава ми хрумна да предложа на самите студенти да се включат в това изследване  – да потърсят своите ракурси към градската среда, към Ню Йорк. Моите работи можеха да се превърнат в материал, основа, импулс, чрез които да се съградят нови ракурси към градската среда.

Ню Йорк е емблема. Дори когато не го познаваш лично. Той е отпечатан визуално върху съвременната култура и всеки носи в себе си представа, символ, образ, звук и много други, доста по-фини асоциации, свързани мегаполиса.

Сега приказката продължава и се разклонява, тръгва по различни пътища. Какво открихте в това приключение – Денис, Елена, Пламен, Петя и Раня?

Как продължава вашата приказка?

Пламен Пеев: Градската среда може да бъде разглеждана като една същинска галерия, в която главен експонат е плакатът. Именно тази форма на изкуство е моята отправна точка, в опит да уловя характера и пулса на модерен Ню Йорк. Представям ви моята поредица от плакати, посветена на четири аспекта от градския културен живот, които през годините са издигнали образа на Ню Йорк до висините на световен ешелон за прогрес и просперитет, а именно преса, театър, модерно изкуство и кино.

Петя Димитрова: Бях уверена, че съм  подготвена за Ню Йорк, но се убедих, че никой не би бил готов за този град, за тази енергия. Мащабът на сградите, тълпите от бързащи хора, милиони малки светлинки, които никога не угасват… И аз бях там, малка частица от тази гигантска машина. Стоях в сърцето на Ню Йорк, заобиколена от сгради, които имаха начало, но нямаха край. И точно това усещане за безграничността и силата на града над малкия човек заложих в работата си.

Раня Мохамед: Ню Йорк… Барселона или София… Моята перспектива се обединява в една точка, а именно това е „свободата“, от нея се разклоняват много пътища, които впоследствие отново водят до нея.
Заглавието на втората ми творба е по последната ми прочетена книга на Джордж Оруел. Мисля, че всеки, който е чел тази книга, има представа що за философия се крие зад тези събрани кадри, образувайки това око. А тези, които не са все още, надявам се да съм ви заинтригувала.
За всеки пътят към свободата в зависимост от интересите и целите в живота, придобива различен смисъл. За мен лично е чрез изкуството и страстта към нови знания. 

Елена Иванова: Вдъхновена от картините на доцент Александра Иванова, в главата ми възникнаха много идеи за различни комбинации с творбите. Идеята да създам модули с тях ми се стори интересна. Чрез модулите пресъздавам разпадаща се мозайка. Разпадът се случва от полихроматична към ахроматична гама.

Денис Русев: Моята инсталация се нарича „Свят”, а предназначението ѝ е да провокира любопитство и стимулира действие от страна на зрителя, да бъде докосвана, изпробвана, да функционира, да бъде естетична и удобна.

Резултати

Проектът допринася ефективно за разработването на нов избираем курс в обучението по Архитектура, като модел за цялостна реализация на изложбената практика, било то на творби от сферата на визуалните изкуства или архитектурата. По същество курсът допринася за развиване уменията на студентите да излагат и защитават проектите си, да оформят концептуално идеите си и да представят по убедителен и професионален начин тяхната реализация.

Заключение 

„Конструиране на интерактивна художествена изложба – ракурси към градската среда“ е многопластов проект, който съчетава педагогическа, художествена и изследователска цели. Той стимулира развитието на абстрактното пространствено мислене, визуалната комуникация, трансформирането на образи в нови художествени обекти чрез избрани от участниците техники и материали. 

В основата му е творческото мислене, което е залог за безкрайно количество визуални решения, инспирирани от въздействието на иконичните образи на мегаполиса, абстрактния структурализъм, цветовете, светлината и пространството. Част от произведенията се реализират в областта на създаването на постери, колажи, макети и инсталации чрез усвояването на нови материи, средства и подходи. 

Проектът е иновативен и постига в голяма степен целта си – обединяването на науката с практиката, през призмата на академичния синтез, който е неизменна част от работата на преподаватели и студенти във ВСУ „Л. Каравелов”.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.