Търсене
Close this search box.

Можем ли да ограничим ефекта от самолетите върху затоплянето на климата?

Можем ли да ограничим ефекта от самолетите върху затоплянето на климата?

Можем ли да ограничим ефекта от самолетите върху затоплянето на климата?

Можем ли да ограничим ефекта от самолетите върху затоплянето на климата?


Направи дарение на училище!



***

Малко са по-възхитителните антидоти срещу стрес, от това да лежиш по гръб върху топла трева и да гледаш как облаците минават бавно по небето.
Като деца обичаме да откриваме очертанията на животни и замъци в техните извиващи се форми.
Като възрастни виждаме нещо успокояващо и красиво в тези пухкави кичури бяло, които бавно се реят. Облаците са красиви. Облаците са невинни.
С едно изключение.

Продълговатите ивици от облаци, които кръстосват небето след самолетите, може да изглеждат твърде тънки, за да причинят вреда. Но сега знаем, че напротив – тези кондензни следи допринасят за глобалното затопляне, като улавят топлината като пухкаво яке.
„Те са една от малкото прояви на причинени от човека агенти, изменящи климата, които всъщност можете да наблюдавате“, казва Дейвид Лий, специалист по атмосферни условия в Университета в Манчестър, Великобритания. Докато доказателствата се натрупват, за да покажат колко вредни са тези въздушни следи, някои инженери посягат към дръзко решение: да ги изтрием изцяло от небето.

Следите зад самолетите се създават, когато водата се кондензира, за да образува кристали около малки частици сажди от изпускателните отвори на самолета. И все пак няма фундаментална причина това да се случи.
Десетилетия експерименти с шпионски самолети, алтернативни двигатели и съвсем наскоро с изкуствен интелект, показаха че е възможно да се спре тяхното формиране. Няма да е лесно: изчистването на атмосферата от такива неприятности може да изисква не по-малко от цялостно преосмисляне на трафика в нашето небе.

Ефектът на облаците върху нашия климат е фин, тъй като те могат както да отразяват идващата слънчева светлина, което има охлаждащ ефект; така и да улавят и задържат топлината под тях, което пък има затоплящ ефект. Следите от самолетите обаче са вид изкуствен цирус (перест облак) – тънък, студен облак с голяма надморска височина – и ние отдавна знаем, че това е климатична заплаха. Тяхното естество означава, че те пропускат почти цялата идваща към земята слънчева светлина понеже са много тънки, като същевременно обаче улавят топлината под себе си изключително ефективно.

Цялата статия и още много подобни прочетете в новия брой 141 на списанието тук>>


Разбери повече за БГ Наука:

***

Подаряваме ти първите 45 стр. от брой 141 тук>> 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.