Търсене
Close this search box.

Много публикувани психологически експерименти нямат доказателства за валидност, установява проучване

Много публикувани психологически експерименти нямат доказателства за валидност, установява проучване

Много публикувани психологически експерименти нямат доказателства за валидност, установява проучване

Много публикувани психологически експерименти нямат доказателства за валидност, установява проучване


Направи дарение на училище!



***

 

Изследване на близо 350 публикувани психологически експеримента установява, че почти половината не успяват да покажат, че те се основават на валидна основа от емпирични доказателства, което предполага, че широка част от психологическата наука се основава на „не-тествана основа“.

Изследването — проведено от Дейвид Честър, професор по психология в Университета Вирджиния (Commonwealth), и Емили Ласко, докторант по психология в същия VCU — се фокусира върху практиката на експериментални манипулации, в които психолозите предизвикват специфични психични състояния, като например предоставяне на обида или допълнителна обратна връзка на участниците в изследването, за да манипулират колко ядосани се чувстват.
За да извършат тези експериментални манипулации по научно валиден начин, изследователите трябва първо да установят дали техните манипулации действително засягат планираната психологическа променлива (например: накарайте хората да се чувстват ядосани), а не други тясно свързани променливи (например: накарайте хората да се чувстват тъжни). Въпреки това, степента, до която психолозите действително изследват валидността на техните манипулации, остава неизвестна.
Честър и Ласко изследват 348 психологически манипулации, включени в рецензирани проучвания. Те открили, че около 42% от експериментите са били без доказателства за валидността, а останалите психологически манипулации са били валидирани по начини, които са изключително ограничени.

„Тези открития поставят под въпрос точността на една от най-често срещаните практики в психологията и предполагат, че областта трябва да подобри значително своите практики в тази методологична област“, казва Честър, асистент в катедрата по психология в колежа по хуманитарни науки и науки.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Предстоящо проучване „Изграждане на валидиране на експериментални манипулации в социалната психология: Актуални практики и препоръки за бъдещето“, е публикувано в списание Perspectives on Psychological Science.

 

Превод: Емилия Кърджилова
Източник: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200430110357.htm


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.