
Автор: Елена Анзова
Магнитотерапията (магнит +гр.θεραπεία – лечение) е метод на лечение във физикалната медицина, който се основава на въздействието на нискочестотно магнитно поле върху човешкото тяло с използването на различни параметри.
Снимка: Пръстен от магнетит
Историята на магнитотерапията датира още от древността. В Древен Египет и Китай използвали магнита като средство за облекчаване на болката, като успокояващо средство, а също така и за лечение на рани, язви и други заболявания.
Историята познава немалко примери за лечебните свойства на магнитотерапията, използвани за терапевтични цели.
Нискочестотното магнитно поле (променливо или постоянно) има свойството да предизвиква физико-химични промени в тъканите, които изменят някои големи протеинови молекули, в зависимост от посоката на магнитното поле. Това води до ускоряване на вътреклетъчните окислително-редукционни реакции и повишаване на кръвоснабдяването и ензимната активност. Най-голяма чувствителност към въздействието на магнитното поле има главният мозък на човека – особено кората.
Магнитното поле в импулсен режим ускорява процесите на възбуждане, освен това улеснява процеса на предаване на импулси по периферните нервни влакна. Магнитното поле води до промяна в концентрацията на биологично активни вещества, като ензими, протеини, нуклеинови киселини. То влияе и върху свободните радикали, които често се свързват със застаряването на клетките и тяхната смърт.
Магнитотерапията действа върху тялото на пациента на много дълбоко ниво: клетъчно и вътреклетъчно, има пренебрежими противопоказания и се използва при различни заболявания.
Много чувствителна към магнитотерапията е сърдечно-съдовата система. При лечение заболяванията, които я засягат се подобрява коронарното кръвообращение, понижава се потребността от кислород за миокарда, повишава се устойчивостта на организма към физически натоварвания.
Първото известно научно становище, относно лечението на някои заболявания с помощта на магнит, е представено от Хипократ.
Днес магнитът успешно се използва за лечение и профилактика на множество хронични и възпалителни заболявания. Този вид терапия се явява един от най-ефективните и модерни методи в съвременната медицина. Терапевтичният ефект на магнитното поле засяга тъканите в дълбочина 10 сантиметра.
Магнитното поле се прилага директно върху кожата на пациента с малка въздушна междина. Тук електродите не се наричат електроди, а индуктори. Процедурата може да се провежда директно върху кожата на пациента, през дрехите, през гипс или превръзка.
Индукторите могат да се поставят и при наличие на метални предмети в тъканите, метални остеосинтези и др.
В началото на лечението се провеждат по-краткотрайни процедури, не повече от 5 минути, като времето постепенно се увеличава до 20 минути, а при пациенти в напреднала възраст не трябва да надвишава 15 минути. Курсът на лечение е 20 процедури.
Терапевтичен ефект на действие
Магнитното поле оказва:
- противовъзпалително;
- противооточно;
- съдоразширяващо;
- имуностимулиращо (повишава имунната активност);
- седативно (успокояващо);
- болкоуспокояващо действие.
Магнитотерапията подобрява микроциркулацията, възстановява съсирването на кръвта, стимулира секрецията на вътрешните органи (бъбреци, черен дроб, панкреас), стимулира регенерацията и възстановителните процеси в тъканите. Насища миокарда с кислород, нормализира кръвното налягане и пулса, намалява кръвната захар. Наблюдава се увеличаване на подвижността в ставите, подобрява се цялостното здравословно състояние и сънят.
Показания
- тежки фрактури на костите:
При поставяне на гипсова подложка е невъзможно прилагането на терапевтична процедура. За тази цел, магнитотерапията се явява едно от малкото физикални средства, в резултат на които се ускорява заздравяването на костта. Процедурата се понася добре от пациентите и няма странични ефекти.
- болки в шиен дял, поясно-кръстен сегмент;
- остеоартроза;
- ревматоиден артрит;
- болест на Бехтерев;
- сколиоза при деца;
- изгаряния, трудно зарастващи рани, трофични язви;
- полиневрит;
- невралгии;
- интеркостална невралгия;
- исхемичен инсулт;
- кожни и алергични възпаления;
- възпалителни гинекологични заболявания;
- козметика;
- хроничен простатит;
- синдром на диабетното стъпало:
Според различни данни, от 10 до 25 % от диабетиците страдат от този синдром. Рискът от ампутация е 15-20 пъти по-висок от този на здрав човек. Смъртността в резултат на гангрена е 15-20 %, като гангрена се развива в 7-11 % от случаите. С помощта на магнитното поле се повишава чувствителността на ходилото, намалява се болката в крайника, увеличава се мускулната активност и сила. Магнитното поле може да се използва за лечение и профилактика на остеопороза и остеопения при пациенти с диабетно стъпало.
- хроничен аднексит;
- колит;
- цистит.
Противопоказания
- бременност;
- хипертония III степен;
- сърдечно-съдова недостатъчност III и IV степен;
- цялостно изтощение на организма;
- хемофилия;
- тромбофлебит;
- Базедова болест;
- епилепсия.
Магнитотерапията е безопасен и ефективен метод на лечение, който може да се използва както като самостоятелна процедура, така и в съчетание с други лечебни процедури. Най-голям ефект допринася в комбинация, а именно с: електрофореза, импулсни токове с ниска честота, минерални вани, душове, аерозолотерапия, масаж.
Магнитотерапията повлиява заболяванията на опорно-двигателния апарат и представлява универсално и безопасно средство за ускоряване на оздравителния процес у пациента.
Европейска нощ на учените 2022 г.:

