Търсене
Close this search box.

Люлеенето изглежда подобрява съня и паметта

Люлеенето изглежда подобрява съня и паметта

Люлеенето изглежда подобрява съня и паметта

Люлеенето изглежда подобрява съня и паметта


Направи дарение на училище!



***

Всеки, който някога е приспивал дете или е задрямвал в леко полюшващ се хамак, знае, че люлеенето прави заспиването по-лесно. Сега, две нови изследвания, публикувани на 24 януари в Current Biology, добавят още доказателства в полза на това твърдение. Едното изследване е проведено върху млади хора, а другото – върху мишки. Проучването, което включвало хора, показва още, че люлеенето не просто подобрява съня, но и паметта.

„Да имаш добър сън означава да заспиваш бързо и след това да не се будиш нощем“, казва Лорънс Байер от Университета на Женева, Швейцария. „Нашите доброволци – дори да нямаха проблеми със съня по принцип – заспиваха по-бързо, когато бяха люляни и имаха по-дълги периоди на по-дълбок сън, свързани с по-малко събуждания нощем. Така показваме, че люлеенето е добро за съня.“

Байер и колеги по-рано са показали, че продължителното люлеене по време на 45-минутна дрямка помагала на хората да заспят по-бързо и дълбоко. В новото проучване те искали да изследват ефектите от люлеенето върху съня и свързаните с него мозъчни вълни през цялата нощ.

Изследователите включили в експеримента 18 здрави млади хора, които да бъдат наблюдавани, докато спят в лабораторията. През първата нощ те просто трябвало да свикнат с помещението. След това те спали там още две нощи – по време на едната спали на леко люлеещо се легло, а през втората – на същото, но неподвижно легло.

Данните показали, че участниците заспиват по-лесно, когато се люлеят. Щом вече са заспали, те оставали по-дълго време в фазата на дълбок сън (NREM) и се събуждали по-рядко.


Разбери повече за БГ Наука:

***

След това, учените искали да разберат как този по-добър сън повлиява консолидацията на паметта. За да оценят това, участниците заучавали двойки думи. След това учените измерили точността, с която те успявали да си спомнят тези двойки думи по време на вечерна сесия, в сравнение със следващата сутрин, след като се събудят. Те установили, че хората се справят по-добре на сутринта, след като са спали в люлеещото се легло.

Последващите изследвания показали, че люлеенето влияе на мозъчните вълни по време на съня. Те открили, че люлеенето предизвиква поредица от специфичните за NREM вълни. В резултат, продължителното люлеене подпомогнало синхронизирането на нервната активност в таламо-кортикалните мрежи на мозъка, които играят важна роля както за съня, така и за консолидацията на паметта.

Второто проучване, което било проведено с мишки от Константинос Компотис и колеги, е първото, което проверява дали люлеенето подобрява съня при различни от човека видове. И се оказало, че това е точно така. Учените, ръководени от Пол Франкен от Университета на Лозана, Швейцария, използвали специални устройства, които да люлеят клетките на мишките, докато спят.

Учените установили същите зависимости при мишките, както при хората, с тази разлика, че честотата на люлеене трябвало да бъде 4 пъти по-голяма, а мишките не спели по-дълбоко.

Изследователите заподозрели, че ефектите на люлеенето върху съня са свързани с ритмичната стимулация на вестибуларния апарат – сензорната система, която допринася за балансирането и пространствената ориентация.

За да проверят тази хипотеза при мишките, учените изследвали животни с нарушения във вестибуларната система. В резултат установили, че мишките, чиито отолитични органи не функционират, не получават никаква полза от люлеенето.

Взети заедно, двете проучвания „осигуряват нови знания за неврофизиологичните механизми, които обуславят ефектите на люлеенето по време на сън“, пишат Байер и колеги. Новите открития може да имат значение за развитието на нови подходи за лечение на пациенти с инсомния и афективни разстройства, както и на възрастните хора, които често не могат да спят добре и имат проблеми с паметта.

Учените казват, че е от голямо значение в бъдеще да изследват точно кои мозъчни структури са свързани с ефектите на люлеенето върху съня.

Превод: Росица Ташкова

Източници:

  1. Perrault et al. Whole-Night Continuous Rocking Entrains Spontaneous Neural Oscillations with Benefits for Sleep and MemoryCurrent Biology, DOI: 1016/j.cub.2018.12.028
  2. Kompotis et al. Rocking Promotes Sleep in Mice through Rhythmic Stimulation of the Vestibular SystemCurrent Biology, 2019 DOI: 1016/j.cub.2018.12.007

Статия от сп. „Българска наука и медицина“, бр. 11. Открийте всички статии от броя тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.