Търсене
Close this search box.

Дори леката физическа активност веднага подобрява функциите на паметта

Дори леката физическа активност веднага подобрява функциите на паметта

Дори леката физическа активност веднага подобрява функциите на паметта

Дори леката физическа активност веднага подобрява функциите на паметта


Направи дарение на училище!



***

 

Хората, които включват в ежедневието си упражнения на йога или тай-чи могат да запомнят по-лесно къде са оставили ключовете си по-рано. Изследователи от Калифорнийския университет в град Ървайн и Японския университет в град Цукуба откриват, че дори най-леките тренировки могат да подсилят връзката между частите на мозъка, в които се формират спомените и тези, в които те се съхраняват. 

В проучване, проведено с участието на 36 млади хора, изследователите откриват, че една 10-минутна тренировка със средна интензивност може да допринесе в голяма степен към когнитивните процеси в съзнанието им. Използвайки техника като магнитния резонанс за получаване на снимки с висока резолюция, екипът от изследователи изучава процесите в мозъка на всеки участник малко след като приключат тренировките и вижда подобрената връзка между хипокампалната зъбна извивка и кортикалните области, свързани с образуването на спомени с повече детайли. Техните резултати са публикувани на 24-ти септември 2018 година в Сборника на Националната академия на науките на САЩ.

Един от водещите на проектите – Майкъл Яса, който е професор по невробиология и човешко поведение в Калифорнийския университет в Ървайн и отличен за ползите от проучванията си, заявява: „Хипокампусът е частта, в която се образуват нови спомени в съзнанието ни и една от първите области, която започва да губи своите способности паралелно с нашето остаряване, което се случва още по-бързо при хората, страдащи от Алцхаймер. Ако функцията на хипокампуса се подобри, това може да окаже позитивно влияние върху подобряването на паметта ни при изпълняването на ежедневните ни задължения.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Невроучени откриват, че повишеното ниво на свързаност между различните части на мозъка, прогнозира в каква степен ще се подобри припомнянето на вече отминали събития. 

Майкъл Яса, който също така е директор на Центъра по невробиологията на ученето и паметта и създателят на множество проучвания относно процесите в човешкия мозък, казва, че въпреки фокуса на проучването върху начина, по който тренирането инициира процеса по образуването на нови мозъчни клетки в областите на паметта, то всъщност оказва по-голямо влияние върху заздравяването на комуникацията между тези области в мозъка. 

В подкрепа на това твърдение, той заявява: „Не изключваме възможността за образуването на нови мозъчни клетки, но това е процес, който се нуждае от малко повече време. Това, което наблюдавахме е, че тези 10-минутни тренировки показват резултати веднага след своето приключване.“

Яса акцентира върху факта, че дори и малката физическа активност може да покаже големи резултати, при което казва: „Окуражаващо е да виждаш как все повече хора следят своите навици за трениране – примерно дори когато следят броя стъпки, които са направили през деня. Дори и малките разходки могат да имат значителен ефект върху подобряването на паметта и когнитивните умения.“

Изследователят и колегите му в университетите в Ървайн и Цукуба увеличават мащаба на своето проучване, като включват в него и по-възрастни хора, които имат по-висок риск за влошаване на психичното им състояние вследствие от напреднала възраст. Изследователите създават по-дълъг времеви отрязък за проучването, през който да наблюдават дали постоянните леки и кратки тренировки, извършвани от участниците ежедневно в продължение на няколко седмици или месеца, имат позитивно влияние върху структурата на мозъка и функциите в областите, свързани с паметта.

В заключение, Майкъл Яса заявява „Видно е, че има голяма полза от това да разберем какъв е режимът на тренировки, който действа най-добре при възрастните, за да създадем препоръки за предотвратяването на влошаването в когнитивните умения.“

Превод: Ивелина Николова
Източник: www.sciencedaily.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.