Търсене
Close this search box.

Лаборатория за 3D креативност и бързо прототипиране (от видео в текст)

Георги Тодоров е професор в Техническия университет и ръководител на Лаборатория за ЗD креативност и бързо прототипиране към СНИРД в СОФИЯ ТЕХ ПАРК.

Този текст е част от Най-добрите видеа в текст (Специализиран брой на БГ Наука)

Лабораторията за ЗD креативност и бързо прототипиране е една от 19-те лаборатории в комплекса за научно-изследователска дейност към София Тех Парк. Тя е специализирана към бързо прототипиране, създаване, развитие на нови продукти. Като по този начин се дава възможност когато един нов продукт е стигнал до фаза за физическото му прототипиране, ние подпомагаме нашите партньори, а и някои наши проекти, да се материализират физически. За целта разполагаме с уникално оборудване. Съоръжението ни е уникално за целия Балкански регион, включително и Турция, която е голяма индустриална сила, няма подобно оборудване. То позволява да се създават сложни метални конструкции чрез комбинация на два процеса на адитивно изграждане или т.нар. ЗD принтиране на метал. Същевременно позволява и механична обработка, тъй като ЗD принтирането позволява много сложни форми но с ниска точност, а допълнителното механично обработване пък позволява да се постигне висока точност.
Така че комбинирането на двата процеса или хибридизацията дава много големи възможности. Като пример за тези възможности, освен прототипи на изделия могат да се създават и бързо формообразуващи инструменти, които стоят в основата на съвременната индустрия. Пример за това е създаването на инструменталната екипировка за първите български предпазни очила, когато в началото на март все още в Европа нямаше нито един производител на предпазни очила.

С помощта на това съоръжение за рекордно кратко време за индустрията – около една седмица, бяха създадени шприцформите (матриците), с които започна производството на предпазни очила. По същата логика могат да се прототипират и валидират най-различни изделия и когато компаниите имат нови идеи и концепции те могат да ги направят тук физически, както и да ги тестват. За тестване е създадена още една лаборатория към Техническия университет, така че и бизнесът да може да преодолее тази пропаст между създаването на един продукт в първоначалния му вид и неговата индустриализация. Именно на преодоляването на този промеждутък е посветена тази лаборатория.

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в специализирания брой – Най-добрите видеа в текст>>


Направи дарение на училище!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.