Търсене
Close this search box.

Културно-историческите паметници в област София-град

Културно-историческите паметници в област София-град

Културно-историческите паметници в област София-град

Културно-историческите паметници в област София-град


Направи дарение на училище!



***

PB184658.jpg

„Културно-историческите паметници в област София-град“

От 1-ви април 2012  г. неформална група (НГ) „Български паметници“, с ръководител Благой Анев, стартира проект „Културно-историческите паметници в област София-град“. Проектът е финансиран по програма „Младежта в действие“ и е с продължителност една година.

Нашата столица има изключително богато културно-историческо наследство, което за жалост не винаги е добре експонирано, а част от него дори е оставено на произвола на съдбата и не се полагат грижи за консервацията и реставрацията на редица културно-исторически паметници. По тази причина и поради липсата на лесно достъпен регистър на паметниците, ние решихме да създадем каталог под формата на интернет страница, включващ възможно най-много културно-исторически монументи, в тесния смисъл на думата, мемориални композиции и сгради с историческа значимост в областта. Надяваме се това да бъде първа стъпка към осъществяването на далеч по-мащабния ни замисъл да създадем национален каталог.

Предвиждат се следните основни дейности по проекта: заснемане на паметниците в област София-град; създаване на кратки експозета за тях; създаването на интернет страница; популяризиране на по-слабо познатите паметници в социалните мрежи и интернет пространството; почистване и облагородяване на най-занемарените обекти и пространството около тях.

По този начин ще дадем своята лепта за запазване на културно-историческото ни наследство и ще превърнем столицата си в едно по-приятно място за живеене. Наред с това очакваме инициативата ни да намери широк отзвук сред столичната младеж и да ангажира част от нея с каузата. Тук ще намери място и сътрудничеството ни със списание „Българска наука“, което ще допринесе за популяризирането дейностите и представянето на резултатите от проекта. С превеждането на каталога на четири европейски езика – български, английски, немски и испански се цели развитието на културния туризъм в област София-град и да се даде възможност на всички българи и на гостите ни от чужбина да се запознаят с цялата пъстрота и многообразие на столичните културно-исторически паметници, а не да се ограничават само до най-популярните и разположени в центъра на града.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Български паметници“ е сформирана от млади специалисти, реализирани в различни области на научната, стопанската и културната сфера. Ние сме обединени от идеята за съхранението на българските паметници и опознаването им като част от световното културно-историческо наследство. Мотивацията за настоящия проект е провокирана от общата ни идея за популяризиране на монументите в област София-град заради значението, които те имат като обекти за преклонение пред българската история и за укрепване на международните отношения. НГ „Български паметници“ са:
Благой Анев – ръководител, фотограф и графичен дизайнер на рекламните материали;
Антоан Тонев – историк, изготвя кратки експозета на паметниците, хроникьор;
Галина Михова – редактор на текстовете, превод на интернет страницата на английски език, технически сътрудник;
Калина Хицова – превод на интернет страницата на немски език, участва в дейностите по проекта, културолог с опит в провеждането на подобни инициативи;
Любомира Георгиева – превод на интернет страницата на испански език, участва в други дейностите по проекта;
Спас Цветанов – организатор на доброволците;
Георги Стоичков – логистична поддръжка, събиране на GPS координати, организация на доброволците;
Милена Вукова – сътрудник при подготовка на историческите материали;
Евгения Грозданова – сътрудник при подготовка на историческите материали.

За контакти: bgmonuments@gmail.com, http://www.facebook.com/BulgarianMonuments

Този проект се реализира с финансовата подкрепа на програма “Младежта в действие” на Европейската комисия, администрирана в България от Национален център „Европейски младежки програми и инициативи”. Съдържанието на настоящото издание не отразява позицията на Европейската общност, програма “Младежта в действие” или НЦЕМПИ.

PB184658.jpg

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.