Търсене
Close this search box.

Кучетата са по-изразителни, когато някой ги гледа

Кучетата са по-изразителни, когато някой ги гледа

Кучетата са по-изразителни, когато някой ги гледа

Кучетата са по-изразителни, когато някой ги гледа


Направи дарение на училище!



***

Кучетата изглежда наистина искат да комуникиратс хората. Те стават по-изразителни, когато ги гледате.
Кучетата изглежда наистина искат да комуникиратс хората. Те стават по-изразителни, когато ги гледате.

Кучетата правят повече гримаси, когато хората ги гледат, сочи ново проучване на Университета в Портсмут.

Учените от Киноложкия център към Университета в Портсмут са първите, които откриват ясни доказателства, че кучетата движат лицата си в отговор на човешкото внимание.

Повдигането на веждите, правещо очите да изглеждат по-големи, т.нар. „кучешки поглед”, е бил най-често срещаното кучешко изражение в това изследване.

Експертът по кучетата, д-р Джулиана Камински (Juliane Kaminski), е ръководила проучването, публикувано в Scientific Reports.

Тя казва: „Вече можем да бъдем уверени, че лицевите изражения, които правят кучетата, зависят от вниманието на тяхната аудитория, а не са само резултат от възбудата при животното. В нашето изследване кучетата правят много повече гримаси, когато някой ги гледа, докато когато виждат храна това не предизвиква същия ефект.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

Констатациите изглежда подкрепят доказателствата, че кучетата са чувствителни към вниманието на хората и израженията им са потенциални опити за общуване, а не просто изразяване на емоции.

Повечето бозайници правят гримаси – те се считат за важна част от поведенческия им репертоар, но отдавна се приемаше, че животинските гримаси, включително някои човешки изражения, са несъзнателни и по-скоро са зависими от индивидуалното емоционално състояние, а не толкова като гъвкав отговор на аудиторията.

Д-р Камински казва, че е възможно израженията на кучетата да са се променили в процеса на тяхното опитомяване.

Учените са изследвали 24 кучета от различни породи на възраст от една до дванадесет години. Всички те били домашни любимци. Всяко куче е било вързано на метър разстояние от даден човек и лицата на кучетата са били заснети в поредица от кадри, при които човекът е бил обърнат с лице към тях, бил е разсеян или е бил гърбом към тях.

Всички кучешки изражения са били отчетени с помощта на DogFACS, анатомично базирана кодираща система, която дава надеждно стандартизирано измерване на лицевите промени, свързани с основното движение на мускулите.

Съавторът и експерт по лицевите изражения проф. Бриджит Валър (Bridget Waller) казва: “DogFACS улавя движенията на всички мускули на кучешката муцуна, повечето от които са много фини и краткотрайни.”

“Системите FACS първоначално са били разработени за хора, но оттогава са били модифицирани за работа с животни, например примати и кучета.”

Д-р Камински обяснява: „Домашните кучета имат уникална история – те са живели заедно с хората в продължение на 30 000 години и през това време натискът на селекцията изглежда е действал върху способността им да общуват с нас.”

“Ние знаем, че домашните кучета са забелязали колко внимателен е човекът – в предишно проучване открихме например, че те взимат без разрешение храна по-често, когато човекът е със затворени очи или е обърнат с гръб към тях. В друго проучване установихме, че кучетата следват погледа на човек, ако той пръв е установил зрителен контакт с тях, следователно кучетата знаят, че погледът е бил насочен към тях.

Това изследване тласка напред нашите познания за кучетата. Сега знаем, че те правят повече гримаси, когато човек им обръща внимание.”

Все още е невъзможно да се каже дали поведението на кучетата в това и други проучвания е доказателство, че те могат да проумеят човешката перспектива – дали кучетата наистина вникват в психическото състояние на човека, дали поведението им е природно заложено или е било усвоено.

Т.нар. “кучешки поглед” при хората много напомня на тъга. Поради тази причина хората потенциално проявяват повече емпатия към куче, което използва това изражение. Друга причина е, че така очите на кучето стават по-големи и наподобяват детския поглед, а това се вписва в човешките предпочитания към детските характеристики. Независимо от механизма, хората са особено отзивчиви на това кучешко изражение.

Предишни изследвания са показали, че някои маймуни също могат да променят израженията на лицата си в зависимост от аудиторията си, но досега способността на кучетата да използват лицевите изражения, за да комуникират с хората, не беше систематично проучвана.

Материалите са предоставени от Университета на Портсмут.

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.