Търсене
Close this search box.

Космическата мисия на НАСА „Кеплер” откри фази и атмосфера на извънслънчева планета!

Космическата мисия на НАСА „Кеплер” откри фази и атмосфера на извънслънчева планета!

Космическата мисия на НАСА „Кеплер” откри фази и атмосфера на извънслънчева планета!

Космическата мисия на НАСА „Кеплер” откри фази и атмосфера на извънслънчева планета!


Направи дарение на училище!



***

Космическият  телескоп „Кеплер” на НАСА е безспорно най-вълнуващата и интересна мисия,  изстреляна през тази година. От нея не бива да очакваме спиращи дъха ни снимки.  Методът на работа е съвсем различен – космическият апарат ще наблюдава един  единствен регион от цялото небе в продължение на години. Това на пръв поглед  може да изглежда доста скучна задача, но тя всъщност има дълбок смисъл –  наблюдаването на множество звезди постоянно и безспир, без да ни пречи земната  атмосфера, би ни позволило да установим малки промени и вариации в постъпващата  към телескопа светлина – които се дължат на транзит на извънслънчеви планети  пред тяхната звезда.
  Изобщо не  може да се каже, че съм забравил за мисията – това не е вярно. Методът, колкото  и да е точен, е доста трудоемък и бавен – затова научните резултати пристигат  със закъснение. Планетата би преминавала пред звездата си толкова често,  колкото продължава местната година. Ако някоя извънземна раса например има  космическа експедиция, подобна на „Кеплер” – ще й отнеме минимум три земни  години, за да открие Земята – през това време Земята ще е минала пред диска на  Слънцето три пъти, ще е предизвикала трикратна вариация в постъпващата Слънчева  светлина – следователно извънземният наблюдател едва тогава ще може да потвърди  – „Да, там има планета”.

 

Exoplanet artist


    Извънслънчева планета през погледа на художник. Credit  : NASA
  И така –  да обобщим – „Кеплер” е най-вълнуващата космическа експедиция, изстреляна през  2009 г.- но само тя може да установи дали във Вселената има планети с размера на  Земята и каква е тяхната честота. Отговорите обаче няма да пристигнат скоро, а  след години, поради характера на метода.
  Но какви  са първите предварителни научни резултати тогава и как е възможно „Кеплер” да е  установил характеристиките на нечия планета толкова скоро след старта?
  Има един  характерен клас извънслънчеви планети. Това са така наречените „горещи  Юпитери”. В нашата Слънчева система всички планети – от Меркурий до Нептун се  намират на доста голямо разстояние от Слънцето. Дори най-близката Меркурий  обикаля около Слънцето за 88 земни дни – толкова дълго продължава годината там.  Но има планети във Вселената, които се намират на много близко разстояние около  своята звезда – годината на тези планети продължава едва няколко земни дни!
  Такава е  планетата ХАТ-П-7, която се намира на разстояние около 1000 светлинни години от  Земята. ХАТ-П-7 обикаля около звездата си за 2.2 земни дни (толкова продължава  местната година) и разстоянието планета-звезда е 26 пъти по-малко от  разстоянието Земя-Слънце! Съответно температурата там е толкова висока, че е  сравнима с температурата в пещ!

Kepler vs Groundbased - comparison


Разбери повече за БГ Наука:

***

 
  Сравнение между наблюденията от наземна техника  (горната графика) и наблюденията от Кеплер (долната графика). Credit : NASA
  И преди  изстрелването на космическия телескоп „Кеплер” учените са знаели за планетата  ХАТ-П-7. Но новите измервания са толкова прецизни, че учените са установили  плавен възход и спад на количеството постъпваща светлина от звездата. Причината  за това може да е една – наличието на фази! Известен пример за небесен обект с  фази е нашата Луна – а фазите й наблюдаваме всеки месец.
  Новите  данни от „Кеплер” спомогнаха да се изучи планетата в големи детайли. Степента  на окултация, формата и амплитудата на светлинната крива показа, че планетата  има атмосфера – с температура през деня, възлизаща на 2 376 градуса по Целзий!  Малко от тази топлина се пренася на нощната страна. Освен това времето на  окултация, съпоставено с времето на транзит показва, че планетата ХАТ-П-7 има  кръгова орбита.
 

Kepler 7x 100x magnification

  Наблюдения от „Кеплер“ – при 7х и 100х  увеличение. Credit : NASA
  Новото  откритие също демонстрира способността на „Кеплер” да открива планети с размера  на Земята.
  „Като  първата експедиция на НАСА, посветена в търсенето на екзопланети, „Кеплер” се  появи на сцената по драматичен начин”, споменава въодушевеният Джон Морз,  директор към Астрофизичния отдел на НАСА. „Откриването на атмосферата на  планетата в рамките на първите десет дни от събирането на данни е само началото  от това, което предстои. Започна търсенето на извънслънчеви планети!”
  Така че –  предстоят наистина вълнуващи времена.

 

Източник: НАСА, превод – Светослав Александров

http://www.cosmos.1.bg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.