Конкурс „Уреди за кабинета по физика“


СОФИЙСКИ КЛОН НА СЪЮЗА НА ФИЗИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ
организира
УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „УРЕДИ ЗА КАБИНЕТА ПО ФИЗИКА“
ЗА ИЗРАБОТВАНЕ НА:
http://bgphysics.eu/deynosti/konkurs-uredi-za-kabineta-po-fizika
1. Демонстрационни и лабораторни пособия и уреди за кабинетите по физика:
- за ученици в прогимназиален етап (5 – 8 клас);
- за ученици в гимназиален етап (9 – 12 клас).
2. Компютърни програми, които могат да се използват в обучението по физика:
- за ученици в прогимназиален етап (5 – 8 клас);
- за ученици в гимназиален етап (9 – 12 клас).
3. Компютъризиран експеримент за естествени науки и техника:
- само за ученици в гимназиален етап (9 – 12 клас).
Дата и място на провеждане на конкурса: 08 юни 2013 год. (събота), 9 часа,
Физически факултет на Софийски университет, бул. “Джеймс Баучър № 5.
Малък квант история🙂 Преди десетина години учителките Росица Лефтерова, Светла Панайотова и Галя Русева основават конкурса за уреди и успешно го провеждат години наред, докато се превърне в най-любимото софийско състезание по физика за ученици и учители. Конкурсът се координира от Софийски Клон (СК) на Съюза на Физиците в България (СФБ) и от настоящата 2013 година конкурсът е отворен за всички желаещи ученици.
ВАЖНИ СРОКОВЕ
До 27 май 2013 г. Подаване на заявка-описание по образец за участие в конкурса на електронния адрес на конкурса: PhysicsDevices@bgphysics.eu
На този адрес можете да изпращате и своите въпроси свързани с конкурса.
Електронната версия на описанието е част от заявката за участие в конкурса. На този адрес можете да изпращате и своите въпроси свързани с конкурса.
Формуляр-заявка за попълване може да бъде изтеглен от сайта на Софийски Клон (СК) на СФБ: http://bgphysics.eu/deynosti/konkurs-uredi-za-kabineta-po-fizika. Списъкът на кандидатите допуснати за участие в конкурса ще бъде обявен на този сайт на 04 юни 2013 – моля проверете след тази дата вашата регистрация и ако имате въпроси ни пишете.
Всяка изпратена до електронния адрес на конкурса електронна поща трябва да има един и същи „subject„: ИМЕ на първия ученик изписано на латиница-възрастова категория-конкурсна категория, наример:
Tsvetan-Hristov-PG-devices / Tsvetan-Hristov-G-devices или
Tsvetan-Hristov-PG-computer programmes / Tsvetan-Hristov-G-computer programmes или
Tsvetan Hristov-G-computerised experiment.
На 5 и 6 юни 2013 г. Приемане на готовите материали (прибори, пособия и компютърни програми) за участие в конкурса между10:00 и 19:00 часа, в сградата на Физически факултет, бул. “Джеймс Баучър” № 5, сграда Б, стая 403А.
На 07 юни 2013 г. Заседание на журито и предварително класиране на кандидатите, Физ. Ф-т, сграда Б, стая 403А, 17:00 ч.
На 08 юни 2013 г. Провеждане на конкурса, който включва демонстрации, устни презентации и награждаване на победителите. Наградите и грамотите се получават само лично в деня на конкурса!
УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ В УЧЕНИЧЕСКИЯ КОНКУРС за изработване на
1. Демонстрационни и лабораторни пособия и уреди за кабинетите по физика. Уредите да бъдат придружени със заявка-описание в 3 екземпляра по представения по-долу образец. Електронната версия на описанието е част от заявката за участие в конкурса и трябва да бъде изпратена до 27 май 2013 г..
2. Компютърни програми, които могат да се използват в обучението по физика
Оценява се единствено оригинален материал, например моделиране на физичен процес. Основният критерий, по който журито ще оценява компютърната програма е дали тя ще може да бъде използвана по-нататък като допълнителен учебен материал.
Изисквания. Да се избягва излишна мултимедия и да се цитира откъде е взет всеки използван материал. Копиране от интернет на чуждо изречение, фигура и др. без цитиране на източника се счита за нарушаване на авторско право и такъв плагиаризъм води до дисквалификация. Презентациите са ограничени строго до 10 минути (+5 минути за въпроси)! Файловете, които не могат да се изпратят по елекронна поща се поставят на подходящ сървър, откъдето могат да бъдат свалени от организаторите за предварително оценяване. Големи файлове правят презентациите трудно приложими за преподаване и това се счита за дефект. Ще бъдат допуснати за участие/защита само 14 проекта, които ще бъдат представени от участниците в конкурса в рамките на 4 часа (9:15 – 12:45) на 8 юни 2013 г..
3. Компютъризиран експеримент за естествени науки и техника
Пояснения. Практически във всеки съвременен експеримент данните се обработват на компютър, а в много развити страни компютъризираният експеримент отдавна е навлязъл в средното образование. В България стотици училища вече разполагат със системата Фурие, която позволява да се цифровизират измервания на електричен ток, напрежение, температура, налягане, магнитно поле, концентрация на въглероден двуокис и много други величини. Цел на тази нова дисциплина на конкурса е да се стимулира използването на вече закупената скъпа апаратура. Една конкурсна работа би могла да бъде например, разработен урок за използване на училищната система Фурие. С тази система могат да се подготвят и уроци по химия и биология, както и технически приложения – затова колегите преподаващи естествени науки и технически дисциплини също са поканени да участват в нашия отворен за всички конкурс за компютъризиран експеримент. Разбира се, всяко друго решение, при което с допълнителен труд и изобретателност се компенсира липсата на комерческа апаратура ще бъде високо оценено. Например, може да бъде използвана системата Велеман, която се продава на части или звуковата карта на компютъра.
Специални теми: Журито за компютъризирания експеримент ще оценява и постановки за измерване на 1) заряда на електрона, 2) гравитационната константа, 3) скоростта на светлината, 4) константата на Болцман и 5) контактна потенциална разлика от 1 mV. Тези 5 предложени специални теми, за които не е необходима компютъризация, ще се премират отделно.
4. Състезание по експериментална физика по време на заседание на журито (13:00-15:00)
Нов елемент!На есенната среща на софийските учители в Гюлечица 2012 г. (също отворено мероприятие на Софийски Клон на СФБ) бе разгледана необходимостта от организиране на общонационално състезание по експериментална физика. Софийски Клон на СФБ прави първата стъпка за осъществяване на тази идея и по време на заседанието на журито (13:00 – 15:00) на участниците в конкурса ще бъде предложена експериментална задача. Също нов елемент е, че в това пилотно състезание са поканени да участват и ръководещите учители. Участието е индивидуално. Класирането на учениците ще бъде обявено на интернетната страница на конкурса на 9 юни 2013, а учителите, които са решили правилно всички точки от задачата и са отговорили на въпроса къде в техниката тази задача намира приложение ще получат парична награда (според възможностите на нашите спонсори) още на 08 юни 2013. Като начало ще започнем само с една задача обща за всички възрастови категории. Експерименталната постановка на задачата има: 2 източника на напрежение, един двоен електричен превключвател (ЦК ключ), 2 кондензатора и 1 волтметър. Това, което трябва да се знае за кондензаторите е, че те могат да бъдат заредени с някакво напрежение. Желаещите да участват трябва да носят 1 нов (работещ) цифров мултицет (мултиметър) и 4 нови батерии от 1.5 волта. Броят на постановките ще зависи от спонсорите и поради тази причина регистрацията за участие в този конкурс ще бъде по реда на получаване на заявките.
УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „УРЕДИ ЗА КАБИНЕТА ПО ФИЗИКА“
ЗАЯВКА – ОПИСАНИЕ/образец/
(Формата за заявка може да бъде изтеглена от сайта на Софийски Клон на СФБ: http://bgphysics.eu/deynosti/konkurs-uredi-za-kabineta-po-fizika.Електронната версия на описанието е част от заявката за участие в конкурса и трябва да бъде изпратена на електронния адрес на конкурса: PhysicsDevices@bgphysics.eu )
1. Наименование на уреда или компютърната програма;
2. Резюме на работата
- „С този уред (програма) се демонстрира ……………….………” (до 10 реда)
3. Снимка на уреда
- СНИМКА на уреда и/или на отделните му части;
- МАТЕРИАЛИ, от които е изработен – подробно и точно описание;
- ИНСТРУКЦИЯ за начина, по който може да се направи;
- ЧЕРТЕЖ, ако снимките не са достатъчно илюстративни
4. Указания за работа с уреда или програмата
5. Специални условия за демонстрацията на постановката в деня на конкурса (да се упоменат задължително):
- необходимост от напрежение от 220 V за демонстрацията на постановката: ДА/НЕ;
- забележка: ако постановката изисква напрежение, моля носете със себе си маркиран разклонител с дълъг кабел;
- други специални условия за демонстрацията: …………….. (ако има такива)
6. Автори: (можете да изтеглите долната таблица „Заявка за участие в конкурса“ от сайта и да я приложите към описанието. След попълване таблицата се явява неразделна част от Заявката-описание)
ЗАЯВКА за участие в конкурса |
|
конкурсна категория |
(ОСТАВЕТЕ само ВЯРНАТА категория на проекта: „Уреди и Пособия“ или |
УЧИЛИЩЕ |
(пълно наименование: |
Пощенски адрес |
|
Номер на кабинета по физика, където ще се съхраняват конкурсните пособия и програми |
|
РЪКОВОДИТЕЛ-УЧИТЕЛ |
(имена) |
мобилен телефон |
|
електронна поща |
|
№ |
(Не попълвате! Ще го получите като потвърждение за участие в конкурса) |
Наименование на уреда/програмата/ |
|
категория (ПГ-прогимназия/ |
(попълвате ПГ – за ученици от 5-8 клас; или Г – за ученици 9-12 клас) |
АВТОР №1 – ученик |
(имена) |
мобилен телефон |
|
електронна поща |
|
клас |
|
АВТОР №2 – ученик |
(имена) |
мобилен телефон |
|
електронна поща |
|
клас |
|
Ако авторите са повече, моля добавете ги надолу в таблицата |
|
7. Желаете ли да участвате в новото състезание по експериментална физика, което ще бъде организирано по време на заседанието на журито (13:00 – 15:00 ч.)? ДА/НЕ
В това състезание могат да участват както ученици, така и ръководещи учители. Участието е индивидуално. Ако заявите участие укажете поименно участниците.
Отговорност на преподавателите е да следят да не се внасят и използват във фоайето на Физически факултет запалителни материали, токсични вещества, уреди за високо напрежение и всичко, което би било потенциално опасно за участниците. При необходимост, след предварителна уговорка, може да бъде осигурено подходящо отделно помещение или полигон на открито.
Подаването на заявката за участие се счита за приемане на условията на конкурса – такива каквито са упоменати по-горе, както и за отговорност за спазване на условията за безопасно провеждане на мероприятията по конкурса.
Не се страхувайте, ако уредите Ви са направени с подръчни материали, тъй като най-важните критерии за оценка са:
- Полезност за обучението по физика
- Удобство при работа
- Успешно представяне пред журито
Всички изработени уреди (включително и компютърните програми) след конкурса остават за кабинета по физика в съответното училище
Внимание:Грамота за участие и награда получават само учениците, които лично представят проекта си в деня на конкурса! Неполучените грамоти се унищожават веднага след приключването на конкурса, а неполучените награди остават за следващата година.
УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС „УРЕДИ ЗА КАБИНЕТА ПО ФИЗИКА“
ПРОГРАМА
08 юни 2013 год. (събота), Физически факултет на Софийски университет,
бул. “Джеймс Баучър” № 5.
08:30 – 09:00 Регистрация на участниците. Събиране на членски внос от учителите.
09:00 – 09:15 Откриване на конкурса
09:15 – 12:30 Демонстрация на уредите и програмите
12:30 – 13:00 Прибиране на уредите, прекъсване за обед* и получаване на
експерименталната задача
13:00 – 15:00 Състезание по физичен експеримент; в паралел заседание на журито**.
15:00 – 15:15 Фотографиране на участниците и заседание на журито за състезанието по
експериментална физика***
15:45 – 16:00 Награждаване на участниците
Внимание:
*Тъй като в събота няма работещ бюфет във факултета, моля носете си сандвичи и вода
**Всяко жури да изпрати протокола от оценката на участниците най-късно до 14:55 ч. на
електронния адрес на конкурса: PhysicsDevices@bgphysics.eu
***Журито да изпрати протокола от оценката на участниците най-късно до 15:40 ч. На
електронния адрес на конкурса: PhysicsDevices@bgphysics.eu
Следете за промени на интернетния адрес:
http://bgphysics.eu/deynosti/konkurs-uredi-za-kabineta-po-fizika
(последна редакция на това съобщение 15 февруари 2013)
Информация за спомоществователите (дарители, спонсори, ктитори):
номера на банковата сметка на Съюза на Физиците в България,
която обслужва Софийския Клон е:
Банка: УниКредитБулбанк, Клон Света Неделя, София
IBAN: BG91UNCR70001520373231
СЪС СЪДЕЙСТВИЕТО НА:
Мусала Софт е водеща българска компания в сферата на софтуерните услуги, в която работят софтуерни инженери, завършили най-добрите учебни заведения в България. Сред тях има както млади хора, носители на медали от международни състезания по информатика, така и инженери с дългогодишен опит в разнообразни софтуерни проекти.
Основна част от мисията на компанията са дългосрочните социално-отговорни проекти, насочени към подобряване на средата и стимулиране на развитието на младите таланти. Мусала Софт го постига с портфолио от инициативи: „Академия за ИТ лидери“ http://fmisociety.org/ITLeadersAcademy, съвместно с Факултета по математика и информатика към Софийски университет, дава възможност на студентите за досег до визионерите в ИТ; CodeIT http://codeit.bg – конкурс по състезателно програмиране с 12-годишна история за Мусала Софт, през който са преминали стотици ученици, студенти и всякакви любители на информатиката; Инфоман http://infoman.musala.com – единственият портал за алгоритмични ресурси на български език, който се ползва основно от ученици и техните учители; Космополитна стажантска програма, през която са преминали над 100 стажанта от България, Франция, Испания, Германия, Англия, САЩ и др.
ZTE Corporation (Зи Ти И Корпорейшън) е водещ световен производител на телекомуни-кационно оборудване и мрежови решения. Компанията доставя продукти и услуги на над 500 оператора в 140 държави. Зи Ти И инвестира 10% от годишните си приходи за нови разработки, като е открила 15 центъра за научноизследователска дейност в Европа, Северна Америка и Азия.
В България Зи Ти И развива дейност по проектиране, изграждане и поддръжка на телекомуникационни решения от 2004-та година. Клиенти на компанията са трите мобилни оператора, както и други големи комуникационни компании. Продукти на Зи Ти И се ползват и от крайни клиенти – висок клас мобилни телефони и таблети, устройства за мобилен интернет и други специализирани приложения.
Американска фондация за България |
Американска фондация за България е нестопанска, неправителствена организация в обществена полза, регистрирана в щата Масачузетс, САЩ, през 2004 г. Мисията на фондацията е да подкрепя, насърчава и допринася за постижения в образованието, естествените и хуманитарните науки, културата и изкуствата.
Основни програми на фондацията:
Подкрепа за олимпийския отбор по математика
Програма “Стипендии в средното образование”
Подкрепа за извънкласно обучение в средното образование
Финансиране на студентски филмови проекти
Студентски филмов фестивал „Ранно пиле”
Литература
Изкуства
http://tcpa.uni-sofia.bg/index.php?n=1
Фондация „Теоретична и изчислителна физика и астрофизика“ (ТИФА)
http://bgphysics.eu/deynosti/konkurs-uredi-za-kabineta-po-fizika
