Търсене
Close this search box.

Китайски археолози изкопаха супа и вино на възраст 2 400 години

Китайски археолози изкопаха супа и вино на възраст 2 400 години

Китайски археолози изкопаха супа и вино на възраст 2 400 години

Китайски археолози изкопаха супа и вино на възраст 2 400 години


Направи дарение на училище!



***

article-1338401-0C792549000005DC-868_634x464.jpg
Китайски археолози откриха нещо, за което смятат, че е 2 400-годишна тенджера със супа. Течността и костите в запечатано трикрако бронзово котле за готвене са били изкопани близо до старата столица Сиан в провинция Шаaнси. Тестове ще определят съставките на супата.
Сред находките е и друг бронзов съд с някаква течност, загубила аромата си в течение на хилядолетията. За нея археолозите смятат, че е древно вино.

Съдовете от 400 г. пр. н.е. с интересното съдържание са открити при спасителни археологически разкопки на гробница, разкопана преди планираното разширяване на местното летище. Супата не се е изпарила, понеже супникът е бил херметически запечатан.

„Това е първото откритие на месна супа в китайската археологическа история!“, твърди Лиу Дайюн от Археологическия институт в провинция Шанси. И продължава: „Откритието ще изиграе важна роля в изучаването на хранителните навици и културата на готвене на древните китайци от периода на воюващите царства (475-221 г. пр. Р. Хр.). Все пак, това не е най-старото открито гърне с храна в него. През 2005 г. бе открит един 4000-годишен съд, съдържащ юфка.”

Учените смятат, че гробницата вероятно е принадлежала на местен земевладелец или на офицер с нисш военен чин. Който и да е бил погребаният, той очевидно е имал добър апетит. Лансира се хипотезата, че супата и виното може да са били отровени, като в този случай той е бил погребан с оръжието на убийството му. Но предстои да разберем дали тази теория е вярна и дали археолозите ще могат да разберат каква е била на вкус древната супа.

Сиан бил столица на Китай за период от над 1 100 години. През 1974 г., там бе открита гробницата на император Цин Шъ Хуан Ди, в която е погребана цяла теракотена армия, като статуите на войниците са в естествен размер и всеки от тях е с индивидуални черти на лицето, прическа и снаряжение. Този император обединява Китай през 221 г. пр. Р. Хр. и започва изграждането на Великата китайска стена. За строежа на императорската гробница са се трудели над 700 000 роби. За строежа на Великата китайска стена са били ангажирани над 2 милиона роби. Всеки недоволен от държавната власт е бил поробван заедно с целия му род. Укриващите данъци били преселвани в периферните области на държавата, за да колонизират новите земи на империята. Отнето е личното оръжие на много от аристократите. Псле е претопено и от него са създадени статуи и камбани.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Какви са първите изводи до този момент?

Станете първия император на обединен Китай и ще бъдете погребан в собствена гробница заедно с 8 000 глинени войници в естествен размер. Или пък бъдете верен на своя император по време на дългата гражданска война и ще получите в замяна парче земя плюс малко вино и супа, които да бъдат сложени в гроба ви, за да не гладувате след смъртта си.
Това изглежда се е смятало за справедливо през онази далечна епоха.
Превел: Неделин Бояджиев

Източници:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1338401/2-400-year-old-soup-Chinese-archaeologists-ancient-soldiers-tomb.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11981666
http://io9.com/5713083/chinese-archaeologists-soon-to-taste-2400 year old-soup-and-wine?skyline=true&s=i

article-1338401-0C7AE69B000005DC-679_634x438.jpg

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.