Търсене
Close this search box.

Каменни сечива от Индия сочат, че хората може да са напуснали Африка по-рано отколкото се предполага

Каменни сечива от Индия сочат, че хората може да са напуснали Африка по-рано отколкото се предполага

Каменни сечива от Индия сочат, че хората може да са напуснали Африка по-рано отколкото се предполага

Каменни сечива от Индия сочат, че хората може да са напуснали Африка по-рано отколкото се предполага


Направи дарение на училище!



***

Артефакти от средния палеолит, намерени по време на разкопки в Атирампакам. Изображение: Sharma Centre for Heritage Education, India

Предците на съвременните хора може да са напуснали Африка половин милион години по-рано, отколкото обикновено се смята, според археолози, които твърдят, че са открили примитивен каменен инструмент на възраст 2,6 милиона години в Северна Индия.

Ако това сечиво наистина е дело на ранните хора, това би означавало, че са мигрирали извън Африка забележително рано. Най-старите доказателства за рода Homo са от преди 2,8 милиона години от Леди-Джерару в Етиопия.
Това означава, че тези хоминини би трябвало бързо да са разширили обхвата си, за да стигнат чак до Индия.

Другите археолози се отнасят с предпазливост към такива претенции, посочвайки че камъкът е толкова прост, че е можел да получи формата си и без човешко участие, а освен това неговата възраст е несигурна.

От 2003 г. Ан Дамбрикур Маласе от Института по човешка палеонтология в Париж (Франция) и нейните колеги разкопават места близо до село Масолин в северозападна Индия, в подножията на Хималаите. Там са запазени наноси и утайки от някогашна река и блато.


Разбери повече за БГ Наука:

***

През 2016 г. екипът описа прости каменни инструменти и шепа кости с белези по тях, за които групата твърди, че са направени от хора с помощта на тези инструменти. Такива находки са доста често срещани, но екипът твърди, че са много стари: на около 2,6 милиона години, въз основа на прогнозната възраст на утайките.
Други археолози изразяват съмнения, тъй като останките бяха открити легнали върху повърхността на земята, а не заровени в слой от утайки, което затруднява преценката на възрастта им.

Същата година членът на екипа Мукеш Сингх от Обществото за археологически и антропологични изследвания в Чандигарх (Индия) забелязва камък в една от наличните ивици тиня на мястото. Той допуска, че това може да е каменен инструмент.

На следващата година екипът го разкопава и сега смята, че това е инструмент за рязане, който древен индивид е изработил като е премахнал люспи от едната страна на камъка, оставяйки неправилен режещ ръб, съобщават от екипа (L’Anthropologie, doi.org/fzmk).

 

Най-вероятното обяснение е, че „вид Хомо е напуснал Източна Африка преди поне 2,6 милиона години“, казва Дамбрикур Маласе.
Археолозите, с които се свърза New Scientist, бяха предпазливи по отношение на находката. Wil Roebroeks от университета в Лайден (Холандия) не е убеден, че това е било инструмент за рязане, тъй като е от толкова примитивен тип, че би могъл да бъде оформен така и по естествен път, например от камъни, блъскащи се един в друг в бързо течаща река.

Въпреки това, той казва, че повече доказателства биха променили мнението му. Азия е била недостатъчно проучена и през последните години е създала поток от изненади, така че „човек трябва да държи отворен ума си за тях“.

„Би било извънредно, а извънредните претенции се нуждаят и от извънредни доказателства“, казва Марк Сиер от Испанския национален изследователски център за еволюция на човека в Бургос.

Показателно е, че нарастват доказателствата, че хоминините са били в Азия по-рано, отколкото се смяташе преди. През 2018 г. от Шанхен в Китай са описани 2,1 милиона годишни каменни инструменти. А някои хора твърдят, че каменни артефакти и останки от хоминин, открити на мястото Лонгупо в Китай, са на възраст 2,5 милиона години.

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.