Търсене
Close this search box.

С какво се занимава Мария Илиева в NICA (ОИЯИ в Дубна)?

С какво се занимава Мария Илиева в NICA (ОИЯИ в Дубна)?

С какво се занимава Мария Илиева в NICA (ОИЯИ в Дубна)?

С какво се занимава Мария Илиева в NICA (ОИЯИ в Дубна)?


Направи дарение на училище!



***

Мария Илиева работи в Обединения институт за ядрени изследвания (ОИЯИ) в Дубна, Русия и се занимава с реконструкция на хиперядра към проекта NICA/MPD (Nuclotron-based Ion Collider fAсility). 

Първоначално в университета тя получава предложение да запише магистратура към Пловдивския университет, както и възможността да работи по проект в ОИЯИ и съответно да се дипломира завършвайки магистратурата си там. По този начин тя попада в Дубна, а след първата година ѝ предлагат да остане и от 2012 г. досега тя все още е там.

Реконструкцията на елементарни частици е основна задача на всеки проект, свързан с релативистични сблъсъци, тъй като при сблъсъците на сноповете се раждат нови частици. След като съответната частица бива засечена от детектора, учените възстановяват пътя на частицата от момента на раждането ѝ и това реално представлява реконструкцията на частици. 

Мария се занимава конкретно с леки хиперядра, представляващи обикновени водородни или хелиеви ядра, които в себе си имат един хиперон. Това е една много интересна връзка, тъй като между нуклоните и хипероните се получава стабилна връзка, която може да помогне за изучаването на хиперонно-нуклонните взаимодействия или хиперон-хиперонните. Те са много бързи взаимодействия и е изключително трудно да бъдат засечени от детекторите. Изучаването на такива връзки би ни дало възможност да изучим както въпросните взаимодействия, така и самите хиперядра като частици, а също и механизма за производство на тези хиперядра. Ние ги получаваме при стълкновението, но те са просто продукт от тях и ние нямаме точна представа при какви температури и параметри те се образуват.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Основната дейност на Мария Илиева се състои в правене на т. нар. Монте Карло симулации на централни събития, работейки с голям обем от данни, които трябва да бъдат обработени. Първо тя извършва Монте Карло симулацията и след това я прекарва през алгоритмите за реконструкция. Така благодарение на самата симулация тя знае точния път на частицата и може да го сравни с това, което е получила и съответно вече може да прави промени на алгоритмите.

Тъй като нейното поле на изява като цяло е теоретичната физика, тя би могла за в бъдеще да преподава тази материя в университетите.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.