Търсене
Close this search box.

Какво показват последните проучвания за ефектите от алкохола

Какво показват последните проучвания за ефектите от алкохола

Какво показват последните проучвания за ефектите от алкохола

Какво показват последните проучвания за ефектите от алкохола


Направи дарение на училище!



***

 

Колкото и широко да е разпространена страстта към алкохола, едва ли много от любителите му се заблуждават, че той може да има кой знае какъв положителен ефект върху човешкия организъм като цяло. Но доколко опасен всъщност може да бъде той и какви точно могат да бъдат последиците от употребата му?
Ето и конкретните резултати от няколко научни изследвания по темата, проведени в последно време.

 

Алкохолът може да причини непосредствен риск от предсърдно мъждене


Разбери повече за БГ Наука:

***

Определено може да се каже, че виното се счита за най-здравословната алкохолна напитка. Обикновено се изброяват най-различни ползи от консумацията му, стига тя да е в рамките на разумното разбира се.
Ново изследване на учени от Университета в Сан Франциско обаче говори друго. Според резултатите от него – една чаша вино може бързо да повиши значително риска от предсърдно мъждене, което противоречи на схващането, че пиенето на вино е „кардиопротективно“, както някои смятат.

Проучването предоставя първото доказателство, че консумацията на алкохол значително увеличава шанса за възникване на проблеми със сърдечния ритъм в рамките на няколко часа. 

„Противно на общоприетото схващане, че предсърдното мъждене е свързано само с тежка консумация на алкохол, изглежда, че дори само една алкохолна напитка може да е достатъчна, за да увеличи риска“, казва Грегъри Маркъс, доктор по медицина в Отдела по кардиология в Университета в Сан Франциско. „Нашите резултати показват, че появата на предсърдно мъждене вероятно не е нито случайна, нито непредсказуема“, допълва той. „Вместо това може да има идентифицирани и модифицирани начини за предотвратяване на епизод на остра сърдечна аритмия.“

Предсърдното мъждене е най-често срещаната сърдечна аритмия, наблюдавана клинично, но досега изследванията до голяма степен се фокусираха върху рисковите фактори за развитие на заболяването и терапиите за неговото лечение, а не върху фактори, които определят кога и къде може да се появи. Това заболяване може да доведе до понижаване на качеството на живот, значителни разходи за лечения, инсулт и дори смърт.

Проучванията показват, че хроничната консумация на алкохол може да бъде предиктор за такова състояние.
Изследването се съсредоточава върху 100 пациенти с документирано предсърдно мъждене, които консумират поне една алкохолна напитка на месец. Всеки от тях е носел ЕКГ монитор в продължение на около четири седмици, като е натискал бутон всеки път, когато пие алкохолна напитка със стандартен размер. Всички те са били снабдении с непрекъснато записващ сензор за алкохол. Периодично са се прилагали кръвни изследвания, отразяващи консумацията на алкохол през предходните седмици. Участниците са консумирали средно една напитка на ден през целия период на проучването.

Изследователите установиха, че епизодът на предсърдно мъждене е свързан с два пъти по-високи шансове при една алкохолна напитка и три пъти по-високи шансове при две или повече напитки през предходните четири часа. Епизодите също така са свързани и с повишената концентрация на алкохол в кръвта.

„Ефектите изглеждат доста линейни: колкото повече алкохол се консумира, толкова по-висок е рискът от остър случай на предсърдно мъждене“, заключва Маркъс. „Тези наблюдения отразяват това, което се съобщава от пациентите от десетилетия, но това е първото обективно, измеримо доказателство, че модифициращата се експозиция може остро да повлияе на шанса за възникване на такива проблеми.”
Трябва все пак да се подчертае, че проучването е ограничено само до хора с установено предсърдно мъждене, а не до общата популация.

 

Други възможни причини за сърдечната аритмия?

Опитите на учените, да установят дали в тези случаи причините за заболяването не се коренят другаде, също дават сравнително еднозначни резултати. А именно, че алкохолът си остава основната причина.

Паралелно изследване, отново на Университета в Сан Франциско, което тества и други възможни причинители на чести сърдечни заболявания, като кофеин, лишаване от сън и спане на лявата страна, установи че само употребата на алкохол е постоянно свързана с повече епизоди на сърдечна аритмия.

Изследователите бяха изненадани да открият, че въпреки че повечето от нещата, които участниците смятаха, че ще са свързани с тяхното предсърдно мъждене, всъщност не са. Грегъри Маркъс, който е водещ автор и на това проучване, съобщава че не са били открити доказателства за краткосрочна връзка между консумацията на кофеин и предсърдно мъждене. За разлика от това, консумацията на алкохол най-последователно показва повишени рискове от предсърдно мъждене.

Предсърдното мъждене допринася за повече от 150 000 смъртни случая в Съединените щати всяка година, според федералните центрове за контрол и превенция на заболяванията, като смъртността нараства от над 20 години насам.
За да научат повече за това, което пациентите смятат, че е особено важно за изучаване на болестта, изследователите проведоха сесия за брейнсторминг през 2014 г. В проучването участваха около 450 души, повече от половината от които (58%) бяха мъже, а преобладаващото мнозинство от хората бяха бели (92%).

Участниците в рандомизираното клинично изпитване използваха мобилно устройство за запис на електрокардиограма заедно с приложение за телефон, за да регистрират потенциални причини като пиене на алкохол и кофеин, спане на лявата страна, липса на достатъчно сън, консумация на обилна храна, студени напитки, придържане към определена диета или нещо друго, което смятат за релевантно за тяхното предсърдно мъждене. 

За учудване на всички анализите на тези изследвания не успяха да демонстрират връзка между кофеина и аритмиите – напротив, учените откриха, че той дори може да има защитен ефект.
Докато за сметка на това новото проучване показа, че консумацията на алкохол е единственият задействащ фактор, който постоянно води до значително повече самоотчетени епизоди на предсърдно мъждене.

 

Затлъстяването влошава увреждащите черния дроб ефекти на алкохола

Най-голямото проучване от този тип, водено от Центъра Чарлз Пъркинс в Университета в Сидни, установи че хората с наднормено тегло, които пият алкохол, са изложени на по-голям риск от чернодробно заболяване и смърт. 

Тук общо взето изненади няма – констатациите на учените са, че хората с наднормено тегло или затлъстяване, които пият, са изложени на по-голям риск от чернодробни заболявания в сравнение с участници в здравословния диапазон на тегло, които консумират алкохол на същото ниво. Дори при хората, пиещи малки количества в приемливите рамки, участниците с наднормено тегло са с над 50% по-голям риск от чернодробно заболяване.

Проучената информация е от общо 465 437 души на възраст от 40 до 69 години, като медицинските и здравните данни са събрани средно за 10,5 години.

Хората, които са употребявали алкохол над определените за приемливи рамки в Обединеното кралство, са имали в сравнение с пиещите в рамките: почти 600% по-висок риск от диагностициране на алкохолно мастно чернодробно заболяване, а също така и почти 700% по-висок риск от смърт, причинен от алкохолно мастно чернодробно заболяване.
Хората с наднормено тегло или затлъстяване, които пият в рамките на или над указанията, имат над 50% по-голям риск от развитие на чернодробно заболяване в сравнение с участниците с нормално тегло, които консумират алкохол на същото ниво.

Умерената употреба на алкохол води до по-висок риск от рак

Още едно ново проучване, този път на Международната агенция за изследване на рака на Световната здравна организация, установи връзка между алкохола и значително по-високия риск от няколко форми на рак. Повишеният риск е очевиден дори сред пиещите леко до умерено количество (до две напитки на ден), които представляват 1 на всеки 7 от всички нови ракови заболявания през 2020 г. и повече от 100 000 случая в света.

В Канада употребата на алкохол е свързана със 7000 нови случая на рак през 2020 г., включително 24% от случаите на рак на гърдата, 20% от рака на дебелото черво, 15% от рака на ректума и 13% от рака на устната кухина и черния дроб.

„Всяко пиене е свързано с риск“, предупреждава съавторът на изследването д-р Юрген Рем, старши научен сътрудник в Изследователския институт за психично здраве на семейството (CAMH). „А при ракови заболявания, свързани с алкохола, всички нива на консумация са свързани с известен риск. Например, всяка чаша вино със стандартен размер на ден е свързана с 6% по-висок риск от развитие на рак на гърдата при жените.“

„Консумацията на алкохол причинява значително бреме от рак в световен мащаб“, казва д-р Изабел Соерджоматарам, заместник-ръководител на клон за наблюдение на рака в IARC. „И все пак въздействието върху рака често е неизвестно или пренебрегвано, подчертавайки необходимостта от прилагане на ефективна политика и интервенции за повишаване на обществената осведоменост за връзката между употребата на алкохол и риска от рак и намаляване на общата консумация на алкохол, за да се предотврати тежестта на раковите заболявания, причинени от алкохола.“

Д-р Лесли Бъкли, ръководител на отдела за зависимости на CAMH, добави: „В нашата клиника виждаме много хора, които съобщават за повишена употреба на алкохол от началото на пандемията. Въпреки че това може да е свързано с временни стресови фактори, има потенциал за нови навици, които да стават по-постоянни. Последствията от употребата на алкохол често първоначално изглеждат като фини вреди, които обаче след време започват да се проявяват и дългосрочните последици като рак, чернодробно заболяване и разстройство на употребата на вещества (пристрастяване) могат да бъдат опустошителни.“

„Алкохолът причинява рак по много начини“, обяснява д-р Кевин Шийлд, независим учен от Института за изследване на политиката за психично здраве и съавтор на изследването. „Основният механизъм за това как алкохолът причинява рак е чрез нарушаване на възстановяването на ДНК. Допълнителните пътища включват хронична консумация на алкохол, водеща до чернодробна цироза и до дисрегулация на половите хормони, което води до рак на гърдата. Алкохолът също така увеличава риска от рак на главата и шията при пушачите, тъй като увеличава усвояването на канцерогените от тютюна.“

Съставил: Радослав Тодоров
Източници: Science Daily, University of San Francisco, Lancet Oncology

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.